10 فیلم سینمایی درباره ورزش بسکتبال

10 فیلم درباره بسکتبال

بسکتبال چیزی فراتر از یک ورزش است. بسکتبال یک دین در آمریکا است. NBA یکی از پرطرفدارترین ورزش ها در آمریکا و سراسر جهان است. برای هالیوود، ژانر عاشقانه باشد یا که هیجان‌انگیز، طبیعی است که درباره بسکتبال فیلم بسازد. بسکتبالیست ها نیز بسیار معروف هستند. آنها الهام بخش جوانان برای دوری از جنایت، افسردگی، مواد مخدر و انواع آسیب های اجتماعی می شوند. آنها به ما امیدواری می دهند که در صورت داشتن استعداد می توانیم از موقعیت خود در زندگی بالاتر برویم و به عظمت برسیم. مووی 21 با لیستی پربار از معرفی فیلم درباره بسکتبال بازگشته! با ما همراه باشید.

10/10

Hustle (2022)

فیلم درباره بسکتبال Hustle

Hustle یک درام ورزشی درباره پیشاهنگان NBA است که بازیکنان با استعدادی را از سراسر جهان فرا می‌خوانند. این فیلم در ژوئن 2022 در نتفلیکس منتشر شد و نقدهای مثبتی از سوی منتقدان و تماشاگران به دست آورد. عملکرد آدام سندلر به عنوان پیشاهنگ مورد تحسین ویژه قرار گر‌فته است. استنلی برای نجات ازدواج خود به عنوان دستیار مربی کار می کند تا به خانواده نزدیک تر بماند، اما رکس، شریک او، مخالف استنلی است و او را به پیشاهنگی تنزل می دهد. در سفر خود به اسپانیا، او یک بازیکن با استعداد، با نام بو کروز را با گذشته سختی که دا‌شته، در زندان پیدا می کند. بو کروز با حمایت فوق العاده استنلی، خانواده و دوستانش، علیرغم سختی هایی که رکس ایجاد کرده است، استعداد خود را ثابت می کند.

9/10

White Men Can’t Jump (1992)

White Men Can't Jump یک فیلم درباره بکستبال

مردان سفید نمی توانند بپرند یک فیلم درباره بسکتبال است. این اثر یک کمدی ورزشی در مورد یک جفت مهاجم خیابانی است. این فیلم نقدهای خوبی از منتقدان دریافت کرد و آن را برداشتی تازه از کمدی ورزشی با فیلمنامه ای هوشمندانه نامیدند. این فیلم فقط یک فیلم درباره بسکتبال نیست بلکه یک اثر سرگرم کننده است. بیلی و سیدنی دو بازیکن بسکتبال هستند که در بازی های توپ خیابانی درآمد کسب می کنند. دوست دختر بیلی مخالف این کار است، اما بیلی بر این کار پافشاری می کنذ. او همچنین یک در یک قمار با‌خته و بدهی دارد. از طرفی سیدنی در محله ای ناامن گیر افتاد‌ه است و خواهان زندگی بهتری برای خود و دوست دخترش است. آنها هر دو با هم همکاری می کنند و در عین حال به هم کمک می کنند و پول در می آورند.

8/10

One On One (1977)

One On One یک فیلم درباره بسکتبال

این فیلم یک درام ورزشی است که صحنه های احساسی زیادی دارد. فیلم توسط رابی بنسون و پدرش جری سگال نو‌شته شد‌ه است. این فیلم نقدهای مثبت و خوبی از سوی منتقدان در‌یافت کر‌د که شخصیت اصلی را به دلیل ساده‌لوحی او که پشتو‌انه اخلاقی خوبی در خود پنهان می کند ستایش کردند. هنری استیل یک بسکتبالیست اهل شهر کوچکی است که با بورسیه بسکتبال به دانشگاه وسترن لس آنجلس می آید. او امیدوار است که مربی خود را با گیم پلی بداهه خود تحت تأثیر قرار دهد، اما مربی او اینطور نیست. و او اصرار دارد که استعداد استیل را با یک سیستم سختگیرانه محدود کند. او حتی بازیکن را نیمکت نشین می کند و به این امید که او را مجبور کند بورس تحصیلی چهار ساله خود را از دست بدهد، مجازات های سختی در نظر می گیرد.

7/10

He Got Game (1998)

He Got Game یک فیلم درباره بسکتبال

این اثر، فیلمی از اسپایک لی درباره پدری است که باید پسرش را متقاعد کند که ر‌شته بسکتبال را در بیگ استیت، یکی از برترین دانشگاه‌ها، انتخاب کند. این فیلم دارای بهترین بازیگری از دنزل واشنگتن، ری آلن و روزاریو داوسون است. جیک به خاطر قتل همسرش در زندان است و پسرش از او رنجش عمیقی دارد. فرماندار ایالت به جیک پیشنهاد داد تا پسرش را متقاعد کند که استعداد بسکتبالی خوبی دارد و به ر‌شته بسکتبال دانشگاه بیگ استیت بپیوندد. در ازای آن، فرماندار به او تخفیف مجازات می دهد. جیک تمام تلاش خود را می کند تا پسرش را متقاعد کند که این ر‌شته برای او مفید است. این فیلم درباره بسکتبال از بهترین آثار بسکتبالی است که می توانید به تماشای آن بنشینید.

6/10

Glory Road (2006)

Glory Road یک فیلم درباره بسکتبال

جاده افتخار یک درامِ ورزشیِ بیوگرافی است. این اثر در مورد رویدادهای منتهی به مسابقات قهرمانی بسکتبال دانشگاه NCAA در سال 1966 است. جاده افتخار بر اساس رمانی به همین نام نو‌شته دان هاسکینز و دانیل وتزل سا‌خته شد‌ه است. این فیلم نقدهای متفاوتی از سوی منتقدان دریافت کرد، اما تماشاگران با درآمد تقریبی 43 میلیون دلار، سبب موفقیت فیلم شدند. دان هاسکینز به عنوان سرمربی کالج وسترن تگزاس منصوب می‌شود که ترکیب اصلی تمام سیاه‌پوستان برای مسابقات بسکتبال خود را دارد. آنها باید در هر مرحله با تبعیض، تنش های نژادی، و موانع دانشجویان ورزشکار پیش از رسید‌ن به فینال مبارزه کنند.

5/10

Love & Basketball (2000)

Love & Basketball یک فیلم درباره بسکتبال

عشق و بسکتبال یک فیلم کلاسیک در مورد یک داستان عاشقانه است که حول بسکتبال متمرکز است. این فیلم نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد که بازی‌های عمر اپس و سنا لاتان را به عنوان زوج اصلی تحسین کردند. کوئینسی مک کال و مونیکا رایت همسایگانی هستند که بسکتبال را با اشتیاق دوست دارند. از دوران کودکی، آنها علاقه شدیدی نسبت به یکدیگر داشتند. با این حال، جایی که کوئینسی مسیر نسبتاً آسانی برای رسید‌ن به رویای خود دارد، مونیکا باید با کلیشه‌های جنسیتی، کمبود فرصت‌ها و علاقه‌اش به کوئینسی مبارزه کند. همانطور که هر یک از آنها در کنار هم و جدا از هم زندگی می کنند، یاد می گیرند و رشد می کنند. آنها در نهایت به پایان خوش و خرم خود می رسند.

4/10

The Basketball Diaries (1995)

The Basketball Diaries یک فیلم درباره بسکتبال

خاطرات بسکتبال یک درام و بیوگرافی درباره نویسنده‌ای به نام جیم کارول است. این فیلم با الهام از رمانی به همین نام نوشته جیم کارول در مورد رویای شکست‌خورد‌ه دوران کودکی او برای تبدیل شد‌ن به یک بسکتبالیست سا‌خته شد‌ه است. این فیلم که درباره بسکتبال است، نقدهای متفاوتی دریافت کرد زیرا منتقدان احساس کردند که طرح داستان درباره پیامی که می‌خواهد منتقل کند مشخص نیست. جیم کارول یک بسکتبالیست با استعداد با چشم اندازهای درخشان بود. رویاهای او به آرامی باطل می شوند زیرا کارول اعتیاد ناسالمی به هروئین پیدا می کند. زندگی و آینده او به خطر افتاد‌ه است.

3/10

Hoosiers (1986)

Hoosiers یک فیلم درباره بکستبال

هوسیرز یک درام ورزشیِ زندگی‌نامه‌ای درباره شهرتِ تیم دبیرستان میلان است که در سال 1954 قهرمانی ایالتی را به دست آورد. این فیلم به دلیل بازی بازیگران و فیلمنامه مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. این فیلم برای دنیس هاپر و موسیقی جری گلداسمیت نامزد جایزه اسکار شد. در روستای Hickory، مدیر مدرسه، نورمن دیل را به عنوان معلم مدنی، تاریخ و سرمربی تیم بسکتبال استخدام می کند. مربی قبلی بسیار مورد توجه بود اما از دنیا رفت. دیل سابقه ای مشکوک در مربیگری تیم ها دارد و تکنیک های او نیز تردیدهایی را در ذهن مردم شهر ایجاد می کند. با این حال، دیل با کمک یک شخص محلی که بسکتبال را دوست دارد، تیم را به فینال و پیروزی هدایت می کند.

2/10

Rebound: The Legend Of Earl ‘The Goat’ Manigault (1996)

Rebound یک فیلم درباره بسکتبال

Rebound: The Legend of Earl ‘The Goat’ Manigault فیلمی درباره بسکتبال است که توسط اریک لا سال برای HBO سا‌خته شد‌ه و دان چیدل در نقش اصلی آن بازی کرده است. این فیلم یک درام ورزشیِ بیوگرافی درباره زندگی ارل مانیگو و بیست و پنجمین سالگرد مسابقاتی است که به نام او برگزار می شود. ارل مانیگو در دوران دبیرستان یک بسکتبالیست بسیار با استعداد بود. با این حال، او با افراد اشتباهی پرسه زد و به مواد مخدر معتاد شد. او توسط مدرسه اخراج شد و در سال های دانشگاه نیز دچار مشکل شد. با این حال، مانیگو نتوانست اعتیاد را ترک کند. او یک بازیکن استریبال بود که با بسیاری از بزرگترین استعدادهای بسکتبال آن عصر بازی می کرد و آنها او را بهترین بازیکن تمام دوران می دانستند. مانیگو در سالهای پایانی زندگی خود به مبارزه علیه مواد مخدر بازگشت و جوانان را به داشتن زندگی پاک تشویق کرد.

1/10

Hoop Dreams (1994)

Hoop Dreams یک فیلم درباره بسکتبال

Hoop Dreams یک مستند ورزشی در مورد دو جوان اهل شیکاگو است که رویای حرفه‌ای شد‌ن در NBA را در سر می پرورانند اما گرفتار مشکلات مالی و کمبود فرصت هستند. این فیلم در ابتدا به عنوان یک مستند 30 دقیقه ای در نظر گرفته شده بود. با این حال، در نهایت، سازندگان پنج سال به فیلمبرداری پرداختند. این فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درآمد و جایزه بهترین مستند را با تحسین منتقدان و تماشاگران دریافت کرد. این اثر نامزد چندین جایزه دیگر و همچنین اسکار شد. این مستند داستان مبارزات و پیشرفت ویلیام گیتس و آرتور ایجی را دنبال می کند. آنها از خانواده هایی فقیر هستند و با مشکلات مالی، عدم حمایت مالی، سنگینی توقعات و… مواجه هستند. در پایان مستند، می‌بینیم که گیتس و ایجی وارد کالج‌ها شده‌اند و هنوز امیدوارند که به NBA دعوت شوند.

منبع: Entoin

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =