ساچین لیتل فدر؛ بازیگر و فعال حقوق بومی در ۷۵ سالگی درگذشت

ساچین لیتل فدر

ساچین لیتل فدر هنرپیشه و فعال بومی که به خاطر نپذیرفتن جایزه اسکار مارلون براندو در سال 1973 بر روی صحنه حاضر شد و سخنرانی کرد و مشهور شد. در نهایت در سن 75 سالگی درگذشت.

به گزارش مووی 21 لیتل فدر یک مدل و بازیگر آپاچی/یاکی بود. او بیشتر در فیلم‌های دهه 1970 ظاهر شد مانند محاکمه بیلی جک، وینترهاوک، و جانی فایرکلود. ساچین همچنین یک فعال حقوق بومیان بود که در سال 2009 در مستند Real Injun ظاهر شد که به بررسی نقش مردم بومی در فیلم می‌پردازد.

لیتل فدر بیشتر به خاطر حضورش در مراسم اسکار سال 1973 شناخته می‌شود. جایی که او به جای مارلون براندو بازیگر ایستاد. براندو برای بازی در نقش ویتو کورلونه در فیلم پدرخوانده نامزد شد. به عنوان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای برنده شدن در نظر گرفته شد. با این حال براندو تصمیم گرفت در آخرین لحظه در مراسم اسکار شرکت نکند و مراسم را تحریم کرد تا توجه مردم را به بن بست در Wounded Knee، داکوتای جنوبی جلب کند.

ساچین لیتل فدر

براندو از لیتل فدر خواست که در صورت پیروزی به جای او روی صحنه برود و یک سخنرانی از پیش نوشته شده به او داد تا از طرف او بخواند. براندو جایزه بهترین بازیگر مرد را برد و لیتل فدر روی صحنه رفت. اما به دلیل آگاهی از محدودیت های زمانی سخنرانی 739 کلمه ای براندو را به پیامی کوتاه تر تبدیل کرد که توجه به بازنمایی بومیان آمریکا در فیلم و تلویزیون و محاصره Wounded را جلب کرد. اگرچه سخنرانی لیتل فدر مختصر و مؤدبانه بود. اما او با ترکیبی از هیاهو و هلهله از سوی تماشاگران مواجه شد. در ژوئن سال جاری، Littlefeather یک عذرخواهی رسمی از آکادمی دریافت کرد.

به گزارش THR لیتل فیدر در 2 اکتبر 2022 در خانه اش در نواتو، کالیفرنیا در میان عزیزانش درگذشت. او 75 ساله بود و از سرطان ریه در گذشت.

ساچین لیتل فدر

تاثیرات لیتل فیدر در سیستم بهداشت و درمان

لیتل فیدر با مشکلات جدی سلامتی تمام عمرش را ادامه داد. پس از سخنرانی معروف اسکار از نزدیک در زمینه بهداشت و پزشکی کار کرد. در اواخر دهه 1980 او با موسسه ایدز سرخپوستان آمریکایی در سانفرانسیسکو همکاری کرد. در یک آسایشگاه ایدز که توسط مادر ترزا تأسیس شده بود کار کرد. لیتل فیدر همچنین دریافت کننده جوایز متعددی از جمله جایزه دستاورد پزشکی سنتی هند در سال 1986 و یک جایزه دستاورد از انجمن بهداشت کاتولیک ایالات متحده بود.

اگرچه لیتل فیدر بیشتر به خاطر سخنرانی خود در مراسم جوایز اسکار شناخته می شود. نقش او به عنوان یک فعال بومی و یک فعال مراقبت های بهداشتی تأثیر قابل توجهی داشت. آکادمی تنها چند ماه قبل از مرگش عذرخواهی خود را از او صادر کرد.

منبع Screenrant

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + نه =