بهترین فیلم های ترسناک سیاه و سفید

فیلم های ترسناک سیاه و سفید

وقتی بیشتر بینندگان به فیلم های ترسناک سیاه و سفید فکر می‌کنند. اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد فیلم‌های هیولایی دهه 1930، اثر یونیورسال یا فیلمِ روانیِ هیچکاک هستند. ترسناک ژانری نبود که بسیاری از استودیوهای بزرگ در آن زمان آن را جدی بگیرند. و فیلم های ترسناک تر را به عنوان فیلم های درجه دوی سا‌خته شد‌ه برای کودکان و نوجوانان دسته بندی می‌کردند. با بودجه کم و حتی انتظارات کمتر، تعداد کمی از فیلم‌های ترسناک بر محدودیت‌های زمان خود غلبه کردند و مانند یک شراب خوب قدیمی شده‌اند. با معرفی فیلم های ترسناک سیاه و سفید همراه مووی 21 باشید.

10. Carnival of Souls (1962)

Carnival of Souls از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

Carnival of Souls داستان زنی به نام مری (Candace Hilligoss)، یک نوازنده ارگ ​​کلیسا را ​​دنبال می کند که تنها بازمانده از یک تصادف رانندگی است. او که هنوز از این ضربه به خود می‌پیچد، به شهر جدیدی نقل مکان می‌کند، جایی که او را به غرفه‌ای می‌کشاند که در آن چهره‌های غم‌انگیز به طرز وحشتناکی در داخل آن می‌رقصند. کنجکاوی او بر او چیره می‌شود و متوجه می شود که غرفه رازهایی فراتر از درک او دارد.

این فیلم که یک شاهکار کم‌هزینه بود، برای دو دهه تا حد زیادی مورد توجه قرار نگرفت. Carnival of Souls که به دلیل فیلمبرداری، نورپردازی و طراحی صدایش مورد ستایش قرار گر‌فته است، الهام بخش فیلمسازانی مانند جورج آ. رومرو، دیوید لینچ و جیمز وان بوده است. اگرچه این فیلم به کندی طرفداران خود را پیدا کرد، اما همچنان یکی از فیلم های ترسناک سیاه و سفیدِ کلاسیک است.

9. Night of The Living Dead (1968)

Night of The Living Dead از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

اولین کارگردانی جورج آ. رومرو یکی از کارهایی است که ژانر وحشت را متحول خواهد کرد. Night of the Living Dead داستان گروهی از مردم را دنبال می کند که از آخرالزمان زامبی ها در یک خانه‌ی کشاورزی روستایی جان سالم به در می برند. این فیلم به دلیل معرفی مفهوم مردگان گوشت خوار قابل توجه است و اگرچه فیلم هرگز آنها را به صراحت “زامبی” نمی نامد، اما از آن زمان تاکنون به عنوان پایه‌ای برای تقریباً هر فیلم با موضوع زامبی عمل کرده است.

هنگامی که Night of the Living Dead در سال 1968 اکران شد، بحث برانگیز بود و به عنوان “فیلمی آشغال” نامگذاری شد، اما این فیلم به سرعت به عنوان فیلم مورد علاقه طرفداران این ژانر شناخته شد. این فیلم نه تنها وحشتناک بود، بلکه مضامینی از نژادپرستی و سیاست های جنگ سرد را در خود داشت. این اثر یکی از معدود فیلم‌هایی بود که بازیگر سیاه‌پوستی را به عنوان نقش اصلی انتخاب کرد‌ه بود و پایان تکان‌دهنده آن چیزی است که هنوز درباره آن صحبت می‌شود.

8. The Cabinet of Dr. Caligari (1920)

The Cabinet of Dr. Caligari از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

کابینه دکتر کالیگاری یک فیلم اکسپرسیونیست آلمانی درباره یک هیپنوتیزم‌کننده است که از یک خوابگرد برای انجام یک رشته قتل در شهر خیالی هلستنوال استفاده می کند. این فیلم صامت از نور و سایه نه تنها برای ایجاد لحنی گیج‌کننده استفاده می کند، بلکه حالت درونی دکتر را نیز منتقل می کند. داستان آن که توسط یک راوی روایت شد‌ه است، یکی از بهترین پایان های پیچشی تاریخ فیلم را ارائه می دهد.

کابینه دکتر کالیگاری که به عنوان اولین فیلم ترسناک واقعی شناخته می شود، یک شاهکار بصری است. این فیلم اکسپرسیونیسم آلمانی را به صحنه بین‌المللی آورد، جنبش فیلم هنری را تحت تأثیر قرار داد و پیشرویِ فیلم‌های نوآر دهه 1940 محسوب می‌شود. این اثر با وجود بازسازی های متعددی که از آن شد‌ه، همچنان یکی از بهترین فیلم های ترسناک سیاه و سفید محسوب می شود.

7. The Blob (1958)

The Blob از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

استیو مک کوئین در اولین نقش اصلی خود به عنوان یک نوجوان که یک بیگانه‌ی ژلاتینی را کشف می کند. داستان فیلم از روستایی با چند قربانی شروع می‌شود و در حالی که لکه‌ی شوم، بزرگ‌تر از یک ساختمان می‌شود، و به شهر می‌رسد.

این فیلم به خوبی مورد استقبال قرار نگرفت و به‌عنوان یک فیلم ترسناک برای نوجوانان نو‌شته شد، با این حال، میراث آن ماندگار شد‌ه است.

6. Invasion of The Body Snatchers (1956)

Invasion of The Body Snatchers از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

Invasion of the Body Snatchers در شهر خیالی سانتا میرا اتفاق می افتد. یک پزشک محلی متوجه می شود که همسایگانش با شکل های بیگانه یکسانی که از غلاف های بزرگ بذر رشد کرده‌اند جایگزین شده‌اند. همانطور که او تلاش می کند تا این تهاجم را متوقف کند و زنی را که دوستش دارد نجات دهد، متوجه می شود که نقشه ممکن است گسترده‌تر از آن چیزی باشد که فکر می کرد.

این فیلم یکی از برجسته ترین تمثیل های سیاسی دهه 50 است. پارانویای کمونیستی پس از جنگ و احساسات ضد مک کارتیسم باعث ایجاد ترس اساسی از یک دشمن نامرئی شد‌ه بود. این اثر یکی از بهترین فیلم های ترسناک سیاه و سفید محسوب می شود.

5. The House on Haunted Hill (1959)

The House on Haunted Hill از فیلم های ترسناک سیاه و سفیذ

The House on Haunted Hill یک فیلم ترسناک هیجان انگیز است. وینسنت پرایس در این فیلم نقش یک میلیونر عجیب و غریب را بازی می کند که پنج نفر را برای تولد همسرش به خانه‌ای جن‌زده دعوت می کند. هر کسی که بتواند تمام شب را بماند، 10000 دلار جایزه خواهد داشت، اگرچه همه تصمیم می‌گیرند که تا صبح در آنجا بمانند. این فیلم در همان سالِ اکران موفق شد. تماشای این فیلم شبی مفرح را برای شما رقم خواهد زد.

4. Them! (1954)

Them! از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

در این فیلم، مجریان قانون محلی در نیومکزیکو لانه‌ای از مورچه‌های غول‌پیکر جهش یا‌فته را کشف می‌کنند. یک مامور اف‌بی‌آی و یک جفت دانشمند به یک کارگروه دولتی ملحق می‌شوند تا منشا لانه را بررسی کنند و قبل از اینکه خیلی دیر شود، از ایجاد یک کلنی جدید توسط دو ملکه جلوگیری کنند.

آنها یکی از اولین فیلم هایی است که درباره‌ی هیولاهای اتمی سا‌خته شد‌ه. و همچنین اولین فیلمی است که یک حشره غول پیکر در آن بازی می کند. این فیلم به خاطر آهنگ‌های زیبا و جلوه‌های بصری چشم‌نوازش مورد تحسین قرار گر‌فته است (حتی نامزدی اسکار را هم به دست آورد). این فیلم با امتیاز 93 درصدی در سایت راتن تومیتوز، یکی از بهترین فیلم های ترسناک سیاه و سفید می باشد.

3. Cat People (1942)

Cat People از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

فیلم Cat People بر روی یک تصویرگر مد صربستانی متمرکز است که معتقد است او از یک قبیله باستانی است و می تواند در صورت تحریک به پلنگ سیاه تبدیل شود. این امر، باعث ایجاد تنش بین او و شوهر جدیدش که از انتظار برای انجام ازدواجشان خسته شد‎ه است می شود. وقتی شوهرش به منشی جدیدش فکر می‌کند، هوس‌های اولیه‌ای در ذهنش شکل می‌گیرند.

این فیلم همچنان بحث‌برانگیز است، در آن زمان، این فیلم تفسیری تحریک‌آمیز در مورد تمایلات جنسی بود. اما با معیارهای امروزی، این امر بسیار کم‌رنگ‌تر است. اگرچه این فیلم به دلیل محبوبیتش با واکنش‌های منفی مواجه شد، اما همچنان هم یک فیلم زیبا است.

2. Freaks (1932)

Freaks از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

این فیلم داستان یک هنرمند طلایاب را دنبال می‌کند که با یک مجری نمایش‌های جانبی ازدواج می‌کند و قصد دارد او را به خاطر ارث و میراث بزرگش به قتل برساند. با این حال، از آنجایی که او توسط همنوعان خود و جامعه‌اش پذ‌یرفته می‌شود، تعصب او بر او تأثیر می‌گذارد، زیرا آنها به زودی نقشه افتضاح او را کشف می‌کنند.

1. The Thing from Another World (1951)

The Thing from Another World از فیلم های ترسناک سیاه و سفید

تیمی از دانشمندان با یک موجود بیگانه که در یک بلوک یخی منجمد شد‌ه است، به پاسگاهشان در قطب جنوب بازمی‌گردند. پس از اینکه بیگانه به طور تصادفی یخ‌زدایی شد، خدمه باید از خود در برابر این انسان‌نمای بدخواه دفاع کنند و راهی برای زنده ماندن در مکانی دوردست پیدا کنند.

این اثر، با اینکه بازسازی هایی از آن انجام شد، یکی از بهترین فیلم های ترسناک سیاه و سفید است.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سیزده =