رتبه‌بندی بهترین فیلم های دایان کیتون

بهترین فیلم های دایان کیتون

کیتون با بیش از پنجاه سال فعالیت حرفه‌ای، در فیلم‌های نمادین بسیاری بازی کرده است، از سه‌گانه‌های معتبری مانند The Godfather تا فیلم‌های رومنس محبوبی مانند Something’s Gotta Give. با معرفی بهترین فیلم های دایان کیتون همراه باشید.

10. Radio Days (1987)

Radio Days از بهترین فیلم های دایان کیتون

این فیلم دارای چندین تصویر برای ترسیم تصویری زنده و نوستالژیک از آن زمان است. روزهای رادیو دارای یک گروه بزرگ بازیگری است که کیتون نقش کوچکی را به عنوان خواننده سال نو در آن بازی می کند. این اثر از بهترین فیلم های دایان کیتون به شمار می رود.

9. Manhattan Murder Mystery (1993)

Manhattan Murder Mystery از بهترین فیلم های دایان کیتون

در فیلم معمایی کمدی سیاه، رمز و راز قتل منهتن، کیتون با آلن آلدا و آنجلیکا هیوستون همراه می شود. این فیلم داستان یک زوج متاهل را دنبال می کند که در حال تحقیق در مورد مرگ همسایه خود هستند که معتقدند توسط شوهرش کشته‌ شد‌ه است.

8. Manhattan (1979)

Manhattan از بهترین فیلم های دایان کیتون

منهتن یکی از مشهورترین اما جنجالی ترین فیلم های دهه 1970 است. داستان درباره یک نویسنده چهل و دو ساله که دو بار طلاق گر‌فته است و با یک دانش آموز دبیرستانی هفده ساله در رابطه قرار می گیرد. با این حال، در ادامه اوضاع کمی تفاوت می کند.

منهتن، فیلمی تلخ اما سوال برانگیز است. این اثر فیلمی عجیب و غریب و تا حدودی ناراحت‌کننده است، به خصوص در نگاه مدرن.

7. Finding Dory (2016)

Finding Dory از بهترین فیلم های دایان کیتون

الن دی جنرس، نمادین ترین نقش خود را در دنباله Finding Dory، اثر بی‌بدیل پیکسار، تکرار می کند. داستان فیلم، دوری را دنبال می کند که برای یافتن والدین گمشده‌اش به یک سفر خطرناک می رود. کیتون صداپیشگی مادرش جنی را برعهده دارد.

مطلب مرتبط: رتبه‌بندی پرفروش ترین انیمیشن های دیزنی

Finding Dory که برای پیام متفکرانه‌اش تحسین شده بود، یک موفقیت بزرگ تجاری و انتقادی بود.

6. The Godfather Part II (1974)

The Godfather Part II از بهترین فیلم های دایان کیتون

پس از موفقیت چشمگیر فیلم اول، فرانسیس فورد کاپولا و آل پاچینو برای The Godfather Part II بازگشتند و کیتون دوباره در نقش کی آدامز بازی کرد. این فیلم دو خط داستانی را دنبال می‌کند: یکی با محوریت مبارزات مایکل برای رهبری خانواده کورلئونه پس از تلاش برای نجات جانش، و دیگری در گذشته اتفاق می‌افتد و به قدرت رسیدن ویتو می‌پردازد.

کی در قسمت دوم نقش فعال تری نسبت به فیلم قبلی دارد. وقتی مایکل بی رحم تر می شود، کی متوجه می شود که ممکن است در ازدواج با او اشتباه کرده باشد. کیتون در این فیلم بازی منحصربه‌فردی را ارائه می دهد که این فیلم را به یکی از بهترین فیلم های دایان کیتون تبدیل می کند.

5. The Godfather (1972)

The Godfather از بهترین فیلم های دایان کیتون

کیتون اولین نقش مهم خود را در شاهکار کاپولا به نام پدرخوانده در سال 1972 ایفا کرد. داستان فیلم در یک دوره ده ساله حول محور ویتو کورلئونه، رئیس یک خانواده جنایتکار قدرتمند ایتالیایی-آمریکایی، و پسر کوچکترش، مایکل، می چرخد. کیتون نقش کی آدامز، همسر دوم مایکل و مادر فرزندانش را بازی می کند.

پدرخوانده یک پیروزی سینمایی است که به طور گسترده توسط بسیاری به عنوان یکی از بهترین فیلم های جنایی تاریخ شنا‌خته می شود. کیتون نقش مکمل اما محوری را ایفا می کند و به عنوان آخرین ارتباط مایکل با زندگی سابقش قبل از ورود کامل به تجارت کورلئونه عمل می کند.

4. Play It Again, Sam (1972)

Play It Again, Sam از بهترین فیلم های دایان کیتون

تمرکز این فیلم بر روی یک منتقد سینمای اخیراً طلاق‌گرفته، آلن فلیکس است. زمانی که او نسبت به دوست متاهل خود لیندا، با بازی کیتون، احساس پیدا می کند، همه چیز پیچید‌ه می شود. این اثر از بهترین فیلم های دایان کیتون است.

3. Annie Hall (1976)

Annie Hall از بهترین فیلم های دایان کیتون

آنی هال احتمالاً نمادین ترین فیلم کیتون است. این بازیگر نقش شخصیت اصلی را بازی می کند که گویی به طور خاص برای او نو‌شته شد‌ه است.

این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را برای کیتون به ارمغان آورد و نقش آنی هال به یکی از نمادین ترین نقش های سینمای آمریکا تبدیل شد.

2. Sleeper (1973)

Sleeper از بهترین فیلم های دایان کیتون

داستان فیلم درباره مایلز مونرو است، صاحب فروشگاهی که در سال 1973 منجمد شد و 200 سال بعد در دنیایی دیستوپیایی که توسط یک دولت پلیسی نالایق اداره می شد، بیدار شد. کیتون نقش لونا شلوسر، زنی را بازی می کند که پس از دستگیری مایلز به دنبال یک گروه مقاومت شورشی می گردد.

1. Love and Death (1975)

Love and Death از بهترین فیلم های دایان کیتون

کیتون در فیلم عشق و مرگ، نقش سونجا را بازی می‌کند که همراه با بوریس درگیر بحث‌های فلسفی مفصلی می‌شود. سپس این دو در دوران ناپلئون درگیر یک طرح پیچیده میهن پرستانه شدند.

مطلب مرتبط: رتبه‌بندی بهترین فیلم های تونی کولت

عشق و مرگ یکی از بهترین فیلم های کمدی دهه 1970 است. عشق و مرگ شاید جزو معروف ترین فیلم های دایان کیتون نباشد، اما باید باشد.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + ده =