رتبه‌بندی بهترین اقتباس های پینوکیو

بهترین اقتباس های پینوکیو

امسال حداقل سه فیلم بر اساس داستان کلاسیک پسر چوبیِ ما اکران شد. بازسازی پینوکیو دیزنی (1940) و پینوکیو گیرمو دل تورو در نتفلیکس هر دو محبوبیت فراوانی را دریافت کردند که مورد دوم مورد تحسین منتقدان نیز قرار گرفت. البته مخاطبان نباید انیمیشن پینوکیو: یک داستان واقعی را فراموش کنند که آن هم امسال منتشر شد. با معرفی بهترین اقتباس های پینوکیو همراه ما باشید.

10. Pinocchio (2015)

Pinocchio از بهترین اقتباس های پینوکیو

یکی از اولین نسخه‌های داستان که انیمیشن‌های لایو اکشن و CGI را با هم ترکیب می‌کند. پینوکیوی چکی با بازی ایگور اوندریچک در نقش ژپتو و ساموئل سادوونیک به عنوان صدای پینوکیو است.

جلوه های ویژه با استفاده از CGI به فیلم اجازه داد تا تصویری کارتونی و دلپذیر از این عروسک معروف خلق کند. به گفته‌ی منتقدان، این فیلم عمدتاً کودکان را هدف قرار دا‌ده بود. ولی به نظر می‌رسد که اکثر مخاطبان صرف نظر از سنشان، پس از تماشای آن، خیلی به این موضوع فکر نکردند.

9. Pinocchio (2022)

دیزنی با فیلم پینوکیو 2022 به کارگردانی رابرت زمکیس در چیزی که قرار بود بازسازی لایو اکشن فیلم کلاسیک این کمپانی در سال 1940 باشد، دست به ریسک بزرگی می زند. تام هنکس صداپیشگی ژپتو را بر عهده دارد، و وقتی صحبت از داستان عروسک چوبی و آرزوی او برای تبدیل شدن به یک پسر واقعی به میان می‌آید، تفاوت زیادی ندارد.

پینوکیو که به دلیل ملایم بودن، بی‌بخاری و کم عقل بودن مورد انتقاد قرار می گیرد. در نهایت فیلمی فراموش نشدنی و ناامیدکننده است که نقدهای تند منتقدان و طرفداران را دریافت کرد.

8. The Adventures of Pinocchio (1996)

The Adventures of Pinocchio از بهترین اقتباس های پینوکیو

بیشتر اقتباس‌های داستان قبل از ماجراهای پینوکیو از گریم و یا انیمیشن استفاده می‌کردند تا شخصیت را روی پرده نمایش دهند. این فیلم به دلیل اینکه یکی از معدود فیلم هایی است که از عروسک گردانی استفاده می کند، نتیجه‌ی متفاوتی را ارائه می دهد. البته CGI در جنبه های خاصی از فیلم نیز استفاده شد.

این نسخه اغلب به دلیل وفاداری بیشتر به رمان اصلی نسبت به سایر نسخه ها مورد توجه قرار می گیرد. متأسفانه، این موضوع کمک نکرد که فیلم تقریباً به اندازه اقتباس های قبلی سرگرم کننده باشد.

7. The Adventures of Pinocchio (1911)

The Adventures of Pinocchio از بهترین اقتباس های پینوکیو

شایان ذکر است که ماجراهای پینوکیو اولین اقتباس سینمایی از این داستان بود که به پایان رسید و یک فیلم صامت است. متأسفانه، مانند بسیاری از فیلم های آن دوران، برخی از بخش های فیلم از بین ر‌فته است.

از آنجایی که این اثر یک فیلم صامت است، بازیگران باید تحرک بیشتری داشته باشند تا در واقع اتفاقی روی پرده بیفتد. این عمل منجر به یکی از تفاسیر خنده دارتر از پینوکیو شد و تا حدودی داستان را به تناسب فناوری و مخاطبان آن زمان تغییر داد. ممکن است این اثر هنوز هم سینماگرانی را سرگرم کند که کنجکاو هستند تا اولین اقتباس از داستان محبوب خود را ببینند. این اثر یکی از بهترین اقتباس های پینوکیو است.

6. Pinocchio (2012)

Pinocchio از بهترین اقتباس های پینوکیو

این نسخه در اصل به زبان ایتالیایی منتشر شد اما بلافاصله پس از آن دوبله انگلیسی دریافت کرد که با صدای جان هدر مزین شد‌ه بود.

با انیمیشنی زیبا و فوق العاده شاد، در جشنواره ایتالیا مورد تحسین قرار گرفت. این فیلم که یک فیلم کاملاً انیمیشنی بود، می‌توانست سرگرمی را برای مخاطبان فراهم کند و در عین حال عناصر داستانی آشنایی را برای مخاطبان و طرفداران پینوکیو به ارمغان بیاورد. این اثر یک اقتباس پر جنب و جوش و سرگرم کننده از داستان کلاسیک پینوکیو است که به راحتی می توان آن را با کودکان تماشا کرد.

5. Pinocchio (2019)

Pinocchio از بهترین اقتباس های پینوکیو

اگرچه پینوکیو یک داستان کودکانه در نظر گر‌فته می‌شود، اما امروزه افراد بیشتری داستان اصلی را برای کودکان تاریک و خشن می‌دانند. و بنابراین، ما شروع به دیدن اقتباس‌های بیشتری می‌کنیم که بیشتر برای بزرگسالان هستند؛ مانند پینوکیو به کارگردانی متئو گارونه.

گارونه با دقت مطمئن شد که تمام جنبه های این اقتباس وفادار سا‌خته شد‌ه است تا مخاطبان بزرگسال آن را جدی بگیرند. همچنین به دلیل توانایی در به تصویر کشیدن احساسات و مضامین تفکر برانگیز که ممکن است در فیلمی که برای کودکان طراحی شد‌ه امکان پذیر نبود‌ه باشد، تحسین شد. این اقتباس یکی از بهترین اقتباس های پینوکیو است.

4. Pinocchio (1971)

Pinocchio از بهترین اقتباس های پینوکیو

یک فیلم انیمیشنیِ کمتر شناخته‌شده، پینوکیو محصول 1971، تاریک ترین و وفادارترین اقتباس فیلم انیمیشنی است. برخلاف اکثر نسخه های انیمیشنی از جمله فیلم دیزنی، پینوکیو به عنوان یک کودک گندیده به تصویر کشید‌ه می شود که در نهایت از معایب خود یاد می کند. برخی از عناصر تیره‌تر داستان اصلی در این فیلم حضور دارند، از جمله پینوکیو در حال کشتن کریکت.

با وجود اینکه سازندگان این انیمیشن ایتالیایی بودجه یک فیلم دیزنی را نداشتند، اما در انیمیشن دقت زیادی به خرج داد‌ه شد‌ه است. طراحی و رفتارهای کوچک پینوکیو با دقت سا‌خته شد‌ه بود تا احساساتش تا حد امکان واقعی باشند.

3. Turlis Abenteuer (1967)

Turlis Abenteuer از بهترین اقتباس های پینوکیو

در این اثر از عروسک‌گردانیِ عروسک‌های واقعی استفاده می شود که با بازیگران تعامل دارند. مارتین فلورچینگر ژپتو را به تصویر می کشد و به عروسک گردانی که صحنه ها را با او به اشتراک می گذارد واکنش نشان می دهد.

این تئاتر شامل عناصری است که در اقتباس های دیگر یافت نمی شود. با اینکه زمان زیادی از تولید این اثر می گذرد اما برخی هنوز هم این اثر را یکی از بهترین اقتباس های پینوکیو می دانند.

2. Pinocchio (1940)

Pinocchio از بهترین اقتباس های پینوکیو

تعداد کمی از فیلم ها می توانند پس از بیش از 70 سال، باز هم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار باشند و دیزنی بارها و بارها به این امر دست می یابد. تغییراتی که دیزنی در شخصیت و داستان کلی ایجاد کرد، الهام بخش اقتباس‌های بی‌شمار دیگری بود.

امتیاز باورنکردنی 100% در Rotten Tomatoes، ثابت می کند که اگر یک کار درست انجام شود، داستان هایی مانند پینوکیو بی انتها هستند. این فیلم باعث شد که شخصیت جیمینی کریکت چندین بار دیگر در رسانه های دیزنی ظاهر شود و آهنگ های کلاسیکی را به مجموعه‌ی رو به رشد دیزنی اضافه کند. این انیمیشن یکی از بهترین اقتباس های پینوکیو است.

1. Guillermo del Toro’s Pinocchio (2022)

Guillermo del Toro's Pinocchio از بهترین اقتباس های پینوکیو

«پینوکیو» ساخته گیرمو دل تورو، یک اقتباس مجدد جسورانه و تاریک، تنها فیلم کاملاً استاپ موشن است که امتیاز فوق‌العاده‌ای را در IMDb کسب کرده است. پس از تقریباً یک دهه تلاش برای از بین بردن این اقتباس تیره‌تر، سرانجام نتفلیکس با تامین مالی آن موافقت کرد و امسال با تحسین منتقدان عرضه شد.

دل تورو به اسلحه‌هایش چسبیده بود و همیشه می‌گفت که بدون توجه به بودجه، این اثر باید استاپ موشن باشد. نتیجه هم یک اثر بصری خیره کننده از سرگرمی های سینمایی است که عناصر احساسی منبع اقتباس را می گیرد و آنها را گسترش می دهد. این اقتباس در اسکار 2023 جایزه بهترین انیمیشن سال را از آن خود کرد.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یازده =