بلوند، درخشش آنا د آرماس در نقش مریلین مونرو

آنا د آرماس با فیلم بلوند اینجاست تا هر خواسته‌ای را اجابت کند. او این بار در نقش کسی ظاهر شده است که کمتر کسی در جهان او را نمی‌شناسد، مریلین مونرو، نماد فرهنگ عامه، ششمین بازیگر افسانه‌ای دوران طلایی هالیوود و یکی از پرفروش‌ترین ستاره‌های هالیوود.
بلوند 2022 فیلم

آنا د آرماس با فیلم بلوند اینجاست تا هر خواسته‌ای را اجابت کند. او این بار در نقش کسی ظاهر شده است که کمتر کسی در جهان او را نمی‌شناسد، مریلین مونرو، نماد فرهنگ عامه، ششمین بازیگر افسانه‌ای دوران طلایی هالیوود و یکی از پرفروش‌ترین ستاره‌های هالیوود.

با بلوند آشنا شوید.

یک بیوگرافی خوب، بینندگانش را به تجربه تمام ظاهر و باطن زندگی شخصیت اصلی دعوت می‌کند.

این دقیقا کاری است که بلوند، ساخته اندرو دامینیک (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007) – Mindhunter (2019)) و با بازی آنا د آرماس،  آدرین برودی  و بابی کاناوله در دو ساعت و چهل و شش دقیقه کرده است.

بلوند، فیلمی برگرفته از رمانی با همین نام نوشته جویس کارول اوتس، برداشتی تخیلی از زندگی مریلین مونرو است.

این فیلم ترکیبی از واقعیت و تخیل است، اما گفته می‌شود تا حد زیادی به واقعیت نزدیک باشد یا حداقل از آن الهام گرفته است.

فیلم‌برداری بلوند نیز ترکیبی از سیاه و سفید و رنگی است، که به نظر می‌آید ترکیب جالبی به وجود آورده باشد.

زندگی مونرو را دنبال کنید.

در بلوند قرار است شاهد کودکی مریلین مونرو تحت تاثیرات کاتولیک باشیم. قرار است با او به فرش قرمز برویم، گذری بر فیلم‌هایش داشته باشیم. گرفتاری‌اش در مواد مخدر و اعتیاد را مشاهده می‌کنیم. شایعات را می‌شنویم و از قراردادهای غیر منصفانه‌اش عصبانی می‌شویم.

مهم‌تراز همه وارد روابطش با انسان‌هایی می‌شویم که یکی پس از دیگری، زندگی‌اش را از رویایی شیرین به کابوسی وحشتناک تبدیل کرده بودند.

در جست و جوی حقیقت باشید.

بلوند برداشتی آزادانه از حقیقیت است. البته که برخی از اتفاقات داخل فیلم با وقایع‌نگاری‌ها تطابق ندارد اما قالب بر اکثریت رخدادها تطابق نسبتا خوبی با واقعیت دارد.

فیلم مریلین را یکی از ستاره‌های بزرگ تاریخ سینما معرفی می‌کند زیرا او یک هنرمند ذاتی است اما جایگاهش در انظار عمومی متفاوت‌تر از تمام این‌هاست.

با این حال، در ساخت بلوند از منابع زیادی استفاده شده است که همین علت شخصیت نامتعادل مریلین را توضیح می‌دهد.

با وجود این‌ها برای نمایش در فیلم، تمرکز اصلی سازندگان بر ابهاماتی است که در ذهن تک تک ما درباره مریلین مونرو وجود دارد:

به عنوان یک انسان و شخصیتی سوای بر شهرتش، مریلین مونرو کیست؟

چرا زندگیش به تراژدی عجیبی تبدیل شده است و چه کسانی در آن نقش داشتند؟

به تحسین آنا د آرماس به پا خیزید.

فیلم بلوند ما را به مریلین نزدیک‌تر از آن چیزی می‌کند که الویس برای الویس پرسلی کرد. از دلایل آن می‌تواند نقش آفرینی آنا د آرماس و چرخیدن وقایع تنها حول محور اوست؛ تصورات، تخیلات، سوسو زدن نور امید در دل او و شکسته شدن قلب مریلین مونروی پرآوازه.

هرچند که ممکن است شخصیت نامتعادل و ناسازگار مریلین؛ در فیلم بلوند نه دوست داشتنی است و نه نفرت‌برانگیز اما آنا د آرماس یقینا دوست‌داشتنی به ایفای نقش پرداخته است!

در تحسین آنا د آرماس باید نوشت که او آن‌قدر در نقش خود غرق شده است که تک تک حرکات بی‌نظیر مریلین را تداعی کرده است.

چشم‌های بزرگ و فریبنده‌اش، لبخند درخشانش، صدای بالغانه‌ی او در حالی که تلاش دارد تا شبیه دختر بچه‌ای دل‌فریب به نظر برسد، همه و همه به خوبی در بلوند نقش بسته شده است.

هیچ بازیگر زنده‌ای نمی‌توانست به اندازه آرماس مریلین را دوباره به زندگی برگرداند. به خصوص صدای مونرو که از هرچیزی بیشتر نماد هویت و شخصیت  و وجود او است و آرماس از پس آن به خوبی برآمده است.

او دقیقا چیزی را به ما تقدیم می‌کند که به دنبالش آمده‌ایم، او برای ما مریلین مونرو شد.

هرچند که…

باید حتما در نظر داشته باشیم که لحجه کوبایی خانم آرماس کمی توی ذوق مخاطبین می‌زند که با مریلین و نوع صحبت کردنش آشنایی دارند. شاید اگر تلاشی مضاعف برقرار می‌شد و می‌توانست مانند گری اولدمن یا آنتونی هاپکینز که لحجه انگلیسی یا ولزی خود را در نقش‌های آمریکاییشان پنهان می‌کنند.

البته که این موضوع آنقدر که به نظر می‌آید مهم نیست و توجهات زیادی را به خود جلب نکرده است. در مقابل تمام آن بازیگری‌های فوق‌العاده و وجود درخشان او، کسی به این موضوع اهمیتی نمی‌دهد.

در بلوند ما چیزی را درک می‌کنیم که مردم غالبا می‌دانند اما درکی از آن ندارند: بزرگ‌ترین شخصیتی که مریلین خلق کرد، خود او بود.

شاید او مانند سایرین درکی از تکنیک‌ها نداشت یا در اتاق بازیگر بزرگ نشده بود، اما او هرچه که نیاز داشت را در خودش داشت و تنها چیزی که کم داشت، یک زندگی راحت و پر از آرامش بود…

در پایان باید گفت:

بلوند به تهیه‌کنندگی دده گاردنر، جرمی کلاینر، ترسی لندون، برد پیت و اسکات رابرتسون، تنها فیلمی است که در سال 2022 به علت داشتن محتوای جنسی درجه «NC-17» را گرفته است و در هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز به نمایش درآمد. هم‌چنین 28 سپتامبر 2022 ( 6 مهر 1401) از شبکه نتفلیکس منتشر می‌شود.

باید بدانید که بلوند به شما کمک چندانی در شناخت مریلین نمی‌کند اما دیدگاهی از زندگی و مشکلاتش را برای شما به نمایش می‌گذارد.

منابع:

Variety

Indiewire

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =