بهترین اقتباس های استفن کینگ

اقتباس های استفن کینگ

تعداد کمی از نویسندگان به اندازه استفن کینگ محبوب، مورد احترام و پرکار هستند. او در نزدیک به پنج دهه فعالیت حرفه ای خود، بیش از 60 رمان و بیش از 200 داستان کوتاه نو‌شته است که بارها و بارها به کمیت و کیفیت عالی دست یا‌فته است. علاوه بر تعداد اقتباس‌ها، کینگ از این نظر خوش‌شانس بود‌ه است که آثارش توسط بسیاری از کارگردانان بزرگ اقتباس شد‌ه است. که هر کدام مهر خاص خود را بر داستان‌های کینگ گذاشته‌اند. با توجه به اینکه استنلی کوبریک، برایان دی پالما و دیوید کراننبرگ همگی اقتباس‌های خود را از آثار کینگ کارگردانی می‌کنند، جای تعجب نیست که برخی از اقتباس های استفن کینگ بهترین فیلم‌هایی هستند که تا به حال سا‌خته شده‌اند. با معرفی بهترین اقتباس های استفن کینگ همراه مووی 21 باشید.

10. The Shining (1980)

The Shining از اقتباس های استفن کینگ

چه بین کارگردان و ستارگان فیلم باشد و چه بین محصول نهایی و منبع آن، غیرقابل انکار است که تنشی ذاتی در تاریخ The Shining وجود دارد. فیلمبرداری این اثر طبق برنامه انجام شد. پس از انتشار، نقدهای متفاوتی دریافت کرد و استفن کینگ از تفسیر کارگردان فیلم، استنلی کوبریک از متن خود ناراضی بود.

اما پس از گذشت همه این سال‌ها، ورق‌ بر‌گشته است. داستان کوبریک در مورد پدری (جک نیکلسون) است که با شیاطین و جنون فزاینده خود در یک هتل دورافتاده مبارزه می کند. این اثر اکنون یک فیلم سینمایی کلاسیک محسوب می شود. اگرچه کینگ هنوز به این اقتباس که به شدت از رمان او منحرف شده است، راضی نشده است، منتقدان و مخاطبان آن را پذیرفته‌اند و دوستش دارند.

9. Dolores Claiborne (1995)

Dolores Claiborne از اقتباس های استفن کینگ

دولورس، شخصیت اصلی فیلم Dolores Claiborne، با بازی کتی بیتس، پس از متهم شد‌ن به قتل کارفرمای ثروتمندش، برای کمک گرفتن به دخترش (جنیفر جیسون لی) مراجعه می کند. این فیلم دشواری اعتماد به حافظه و در نتیجه تکیه بر غیرقابل اعتمادی را بررسی می کند.

همچنین این اثر نمونه دیگری از علاقه کینگ به شخصیت های زن و مهارت او در نوشتن از دیدگاه آنهاست. این گشودگی برای کاوش در وحشت هایی که افراد متفاوت از خودش تجربه می کنند، بخشی از این است که چرا این اثر او ماندگار است. این فیلم از بهترین اقتباس های استفن کینگ است.

8. It (2017)

It از اقتباس های استفن کینگ

یک شهر متروکه، کودکان در معرض خطر، و یک تبهکار کابوس که عمیق ترین ترس های شخصیت ها و تماشاگران را در خود جای دا‌ده است. اینها تعدادی از چیزهای مورد علاقه استفن کینگ هستند، اما هیچ کجا بهتر از این فیلم، این موارد ترکیب نشده اند.

مطلب مرتبط: رتبه‌بندی بهترین فیلم های سوفیا لیلیس

اقتباس سینمایی 2017 بودجه و فناوری لازم را دارد تا داستان وحشتناک کینگ را به گونه‌ای زنده کند که اقتباس سال 1990 چنین نبود. سکانس ها قابل توجه هستند و اجرای عالی آن، اثر خود را بر جای گذ‌اشته است. در حالی که نسل های قبلی ممکن است به جن گیر، آرواره ها یا اقتباس این کتاب در سال 1990 به عنوان فیلم ترسناکی اشاره کنند که جوانی آنها را شکل داد‌ه است، ولی افراد این نسل مطمئناً به IT به عنوان یک فیلم ترسناک خوب اشاره خواهد کرد.

7. The Dead Zone (1983)

The Dead Zone از اقتباس های استفن کینگ

جانی (کریستوفر واکن) پس از بیدار شدن از کمای پنج ساله، متوجه می شود که توانایی های روانی جدید و قدرتمندی دارد. شبیه به فیلم‌هایی مانند Taxi Driver، «منطقه مرده» مانند یک داستان با منبع اقتباس ابرقهرمانیِ تیره و تار عمل می‌کند. مانند تراویس بیکل، جانی منزوی شده و مصمم است که جنگ صلیبی‌ای را که خودش سا‌خته است آغاز کند.

یک فرد معمولی با موهبتی بالاتر از حد متوسط، استنادی است که کینگ در نوشته‌های خود مرتباً به آن بازمی‌گردد. این فیلم از بهترین اقتباس های استفن کینگ است.

6. Misery (1990)

Misery از اقتباس های استفن کینگ

نویسنده مشهور، پل شلدون (جیمز کان) پس از بیدار شد‌ن با جراحات ناشی از یک تصادف رانندگی، خود را در یک تخت گرم در یک کابین پوشید‌ه از برف در جنگل می بیند. در کنار او، آنی ویلکس (کتی بیتس) قرار دارد، سامری خوبی که زندگی او را نجات داد. مشکل چیست؟ او بزرگترین طرفدار اوست

کینگ تجربیات خود در مورد اعتیاد و انتظارات طرفداران را در نوشتن فیلم Misery منتقل کرد. این فیلم با آنکه بازیگران ناشناس و لوکیشن های کمی داشت، ولی به اثر موفقی تبدیل شد که مشکلات نویسندگی و دنیای طرفداری را بیان کرد.

5. Gerald’s Game (2017)

Gerald's Game از اقتباس های استفن کینگ

جسی (کارلا گوژینو) در یک تعطیلات آخر هفته عاشقانه، زمانی که برای روشن کردن دوباره جرقه بینشان تلاش می کند، در خانه تعطیلات روستایی‌اش گرفتار می‌شود و کسی به او کمک نمی‌کند، حتی شوهرش جرالد (بروس گرینوود).

بازی جرالد دوباره علاقه کینگ به شخصیت های زن را نمایان می کند. این اقتباس از منظر جسی انجام می‌شود، زیرا او عقل خود را از دست می‌دهد و اجازه می‌دهد افکارش بی‌حرکت شوند، این انطباق وظیفه‌ی ساده‌ای نبود. علی‌رغم چالش‌های ذاتی که هنگام اقتباس یک داستان از رسانه‌ای به رسانه دیگر وجود دارد، بازی جرالد با اجرای جذاب و دلسوز گوگینو و تعدادی صحنه برجسته که بینندگان هرگز فراموش نخواهند کرد، تثبیت شد‌ه است.

4. The Shawshank Redemption (1994)

The Shawshank Redemption از اقتباس های استفن کینگ

اندی دوفرن (تیم رابینز) که به جرمی محکوم می شود که مدعی است مرتکب نشده است، برای ابد به زندان فرستاده می شود و در آنجا با رد (مورگان فریمن) آشنا می شود و با او دوست می شود. این دو یک پیوند ناگسستنی ایجاد می کنند که آنها را 20 سال پشت میله های زندان نگه می دارد.

The Shawshank Redemption به کارگردانی فرانک دارابونت، عناصر ترسناک و فراطبیعی را که اقتباس های استفن کینگ به آن معروفند، پشت سر می گذارد و به حقایق سخت زندگی می پردازند. کاوش در ماهیت جنایت، بخشش، و آنچه که می توان از طریق اراده محض روح انسانی به دست آورد، رستگاری در شاوشنک را به همان اندازه که دلهره آور است نشاط آور می سازد.

3. 1922 (2017)

1922 از اقتباس های استفن کینگ

ویلفرد جیمز (توماس جین) یک کشاورز است که در طمع غرق شد‌ه است. این فیلم زندگی ویلفرد در نبراسکا در اوایل قرن بیستم را دنبال می کند. و او برای قتل همسرش (مولی پارکر) برای منافع مالی توطئه می کند.

1922 که از وحشت گناه، پشیمانی و عواقب طمع بهره می برد، اقتباسی کمتر شناخته‌شده از کینگ است که صرف نظر از مشهوریتی که دارد، به شدت تاثیر می گذارد. این فیلم ترسناک، طبیعت گوتیک و متروک غرب میانه در اوایل قرن بیستم را بررسی می کند.

2. Stand By Me (1986)

Stand By Me از اقتباس های استفن کینگ

فیلم Stand By Me که در تابستان اواخر دهه 1950 اتفاق می‌افتد. فیلمی نمادین و تاثیرگذار در دوران بلوغ است که جنبه‌های تاریک‌تر دوران کودکی را بررسی می‌کند و اینکه چگونه تجربیات جوانی می‌تواند زندگی افراد را شکل دهد. Stand By Me علیرغم ساخته شد‌ن در دهه 80 و روی داد‌ن داستان آن در دهه 50، یادآور زندگی درونی پیچید‌ه و در عین حال نادیده‌گرفته‌شده‌ی کودکان است.

Stand By Me با روایتی کوبنده و انعکاسی، آنچه را که اغلب در مورد دوران کودکی فراموش می‌شود، یادآوری می‌کند. با ایفای نقش نمادین ویل ویتون، ریور فینیکس، کوری فلدمن، و جری اوکانل، فیلم‌های کمی هستند که جوانی و دوستی پسران را به تصویر می‌کشند.

1. Carrie (1979)

Carrie از اقتباس های استفن کینگ

پس از اینکه توسط چندین ناشر رد شد، استفن کینگ، که از رد شدن سرخورده و خسته شده بود، اولین رمان خود را همانطور که در خاطراتش در مورد نوشتن مستند شده است، در سطل زباله انداخت. تابیتا کینگ، که خود یک نویسنده موفق ژانر ترسناک است (که اتفاقاً با استفن نیز ازدواج کرده است)، آن را از سطل زباله بیرون آورد و به شوهرش گفت که استقامت کند. آن رمان کری بود، و نه تنها کارنامه هنری کینگ را آغاز کرد، بلکه تنها دو سال پس از انتشار به یک فیلم سینمایی نمادین و ستودنی تبدیل شد.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =