فیلم های جیمز کامرون، از آندرریتدترین تا اورریتدترین

برخی از فیلم های ارزشمند ولی دست‌کم گرفته‌شده به کارگردانی جیمز کامرون مانند True Lies و The Abyss وجود دارند، در حالی که به برخی دیگر مانند تایتانیک و آواتار بیش از حد پردا‌خته شد‌ه است. با مووی 21 در معرفی فیلم های جیمز کامرون همراه باشید.

از بیگانگان گر‌فته تا دو فیلم اول ترمیناتور، کامرون برخی از بهترین فیلم‌های اکشن تاریخ را سا‌خته است. اما او همچنین دارای برخی از جواهرات دست کم‌گرفته‌شده در سینماتوگرافی‌اش است، مانند دروغ‌های واقعی و The Abyss، و همچنین فیلم‌های پرفروش دیگری مانند تایتانیک.

8/8

True Lies (1994)

True Lies از فیلم های جیمز کامرون

اگر جیمز باند زن و بچه داشت چی؟ این پیش‌فرضِ فیلمِ ثریلرِ جاسوسیِ کامرون، دروغ‌های واقعی است. آرنولد شوارتزنگر در نقش یک مامور مخفی جذاب که زندگی دوگانه‌ای به عنوان یک جاسوس دولتی و یک پدر دارد، بازی می کند. تا آنجایی که همسر و دخترش می‌دانند، او فقط یک کارمند اداری ساده است. وقتی همسرش از راز او مطلع شد، هر دو با هم متحد می شوند تا یک سلول تروریستی را با هم نابود کنند.

در حالی که True Lies به اندازه Aliens یا T2 معروف نیست، سکانس‌های اکشن آن به همان اندازه شگفت‌انگیز هستند. در این فیلم شوارتزنگر سوار بر اسب به آسانسور می‌رود، از هلیکوپتر هوابرد آویزان می‌شود و با جت جنگنده‌ای آسمان‌خراشی را می‌شکند. از ابتدا تا انتهای فیلم، یک تورِ پر از سرگرمی است. متاسفانه این فیلم از آندرریتدترین فیلم های جیمز کامرون می باشد.

7/8

The Abyss (1989)

The Abyss از فیلم های جیمز کامرون

بین دو اثر بیگانگان و T2، کامرون The Abyss را ساخت. در حالی که این اثر، اکشن بسیار کمتری نسبت به آن فیلم ها دارد، به همان اندازه تماشایی و جلوه های ویژه چشم نوازی دارد. این فیلم، داستانِ حمله هیولاهای زیردریایی به یک زیردریایی آمریکایی است که خدمه آن در اعماق اقیانوس منتظر نجات هستند. این فیلم دارای جلوه‌های خیره‌کننده و پیشگامانه است که چشم مخاطب را قلقلک می دهد.

با وجود نقدهای مثبت، The Abyss در گیشه موفق ظاهر نشد و همواره به عنوان یکی از فیلم های جیمز کامرون که به اندازه کافی به آن پر‌داخته نشده شنا‌خته می شود.

6/8

Piranha II: The Spawning (1982)

Piranha II: The Spawning از فیلم های جیمز کامرون

اولین کارگردانیِ کامرون به طرزِ افتضاحی با مشکلات پشت صحنه همراه بود. اگرچه کامرون اعتبار خود را حفظ می کند، اما شایعاتی وجود دارد که او در اواسط تولید از صندلی کارگردانی کنار گذاشته شد و تهیه کننده مداخله کننده سمت او را بر عهده گرفت. دنباله کم‌هزینه‌ی فیلم ترسناک Piranha II: The Spawning اولین همکاری کامرون با لنس هنریکسنِ بازیگر بود. نشانه هایی از استعداد امیدوار کننده در پیرانای 2 وجود دارد، اما کامرون با فیلم های بعدیِ خود از آن پیشی گرفت.

5/8

The Terminator (1984)

The Terminator از فیلم های جیمز کامرون

اولین موفقیت مهم انتقادی و تجاری کامرون، ترمیناتور، ترکیبی از نئو نوآر، اسلشر و اکشنِ علمی-تخیلی است. از زمانی که T2 به T-800 آرنولد شوارتزنگر تبدیل شد و یک قهرمان را ایجاد کرد، فرنچایز ترمیناتور در قسمت دوم آن تعریف شد. اما اولین فیلم تقریباً به همه‌چیز به‌طور عالی پردا‌خته است. ترمیناتور از موفق ترین فیلم های جیمز کامرون است.

4/8

Aliens (1986)

Aliens از فیلم های جیمز کامرون

پس از اینکه ریدلی اسکات پیش‌فرضِ فیلم بیگانه را به یکی از بهترین فیلم‌های ترسناکی که تا کنون سا‌خته شد‌ه تبدیل کرد، کامرون دنباله‌ای پر از اکشن را ارائه کرد. بیگانگان فقط تعداد زنومورف ها را بیشتر نکرد، بلکه صحنه های اکشن بسیار مهیج و جذاب به داستان اضافه شد‌ه تا دل هر مخاطبی را ببرد.

از آنجایی که Aliens توسط طرفداران و منتقدان به خوبی مورد توجه قرار گرفت، نمی توان آن را به عنوان آندرریتد یا اورریتد دسته‌بندی کرد. این فیلم به عنوان دنباله‌ای بر فیلم قبلی، عالی عمل کرد و بسیار تحسین‌آمیز بود.

3/8

Terminator 2: Judgment Day (1991)

Terminator 2: Judgment Day از فیلم های جیمز کامرون

در فیلم دوم ترمیناتور، کامرون بزرگتر، جسورتر و مسلماً بهتر شد. Terminator 2: Judgment Day دارای انبوهی از منظره های انفجاری و آدرنالینی است، اما همچنین دارای المان های قابل تاملی در مورد سرنوشت بشریت و پیام های تکان دهنده است.

مانند بیگانگان، T2 نه آندرریتد دسته‌بندی می‎‌شود و نه اورریتد. این فیلم به طور گسترده به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های اکشن سا‌خته شد‌ه در تاریخ شنا‌خته می‌شود. ترمیناتور 2 از بهترین فیلم های جیمز کامرون می باشد.

2/8

Avatar (2009)

Avatar از فیلم های جیمز کامرون

آخرین فیلم کامرون، اولین قسمت از بسیاری قسمت های برنامه‌ریزی‌شده در مجموعه آواتار، دومین فیلم او بود که رکورد پرفروش ترین فیلم تاریخ را شکست. آواتار یک بلاک باستر خیره کننده است که از تکنیک های پیشگامانه CG استفاده می کند تا دنیای علمی-تخیلیِ غنیِ خود را زنده کند. اما هر چقدر هم که از نظر بصری خیره کننده است، نمی شود داستان را نادیده گرفت. شخصیت‌های آن قانع‌کننده نیستند و پیام‌های زیست‌گرایانه‌اش به شیوه‌ای واقعاً بی‌دردسر و بی‌درنگ ارائه می‌شود.

1/8

Titanic (1997)

Titanic از فیلم های جیمز کامرون

اولین فیلم کامرون که به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ تبدیل شد، تایتانیک است که داستان عشقی به سبک رومئو و ژولیت را در کشتیِ محکوم به فنا روایت می‌کند. لئوناردو دی‌کاپریو و کیت وینسلت در نقش های جک و رز به خوبی با یکدیگر همخوانی دارند و غرق شدن در نیمه دوم فیلم این فرصت را به مخاطب می دهد تا وحشت زندگی در یکی از غم انگیزترین کشتی های تاریخ را تجربه کنند.

اما، در نهایت، این داستان عاشقانه کاملاً قابل پیش‌بینی است، دستگاهِ فرم‌بندی امروزی فیلم‌ها را بسیار بیشتر از آنچه لازم است، طول می‌کشانند و شخصیت‌ها آنقدر جالب نیستند که بتوانند کوه یخ قریب‌الوقوع را جایگزین کنند. 11 جایزه اسکار شاید خیلی زیاد بود. همه این دلایل دست در دست هم می‌دهند تا این فیلم را به اورریتدترین فیلم جیمز کامرون تبدیل کنند.

منبع: Screenrant

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 8 =