سر مایکل گمبون بازیگر دامبلدور در سن ۸۲ سالگی درگذشت

سر مایکل گمبون بازیگر دامبلدور

سر مایکل گمبون بازیگر دامبلدور که پیش از این برنده بفتا شده بود در سن 82 سالگی درگذشت. او بیشتر برای ایفای نقش پروفسور آلبوس دامبلدور در مجموعه فیلم‌های هری پاتر شناخته میشد.

طبق اخبار هالیوود مووی 21  سر مایکل گمبون بازیگر دامبلدور به دنبال بیماری ذات‌الریه و حمله تنفسی درگذشت. خانواده او در بیانیه‌ای افزودند: «ما غمگین هستیم که از دست دادن مایکل گمبون را اعلام می‌کنیم. او شوهر و پدری محبوب بود. مایکل در بیمارستان در حالی که همسرش آن و پسرش فرگوس در کنار بالین او بودند، در آرامش درگذشت.»

سر مایکل گمبون بازیگر دامبلدور که یکی از پرافتخارترین بازیگران بریتانیا در صحنه و پرده سینما بود. چهار بار جایزه تلویزیون بفتا را برای بهترین بازیگر مرد از جمله سه سال متوالی از سال 2000 تا 2002 برای Wives and Daughters، Longitude و Perfect Strangers دریافت کرد.

سر مایکل گمبون بازیگر دامبلدور

بازی در هری پاتر

در سال 2004 گمبون پرمخاطب ترین نقش خود را ایفا کرد. نقش دامبلدور در سری فیلم های ابتدایی هری پاتر توسط ریچارد هریس فقید ایفا میشد. اما پس از درگذشت او نقش دامبلدور به سر مایکل گمبون رسید. گمبون نقش رهبر یا همان مدیر محبوب هاگوارتز را در شش فیلم بازی کرد. از زندانی آزکابان در سال 2004 تا پایان یادگاران مرگ – قسمت دوم در سال 2011.

روپرت گرینت که در این فرنچایز نقش ران ویزلی را بازی کرد. در اینستاگرام به گمبون ادای احترام کرد. روپرت گفت: ” شنیدن در مورد مرگ مایکل برای من بسیار ناراحت کننده است. او سر صحنه هر روز انرژی و شیطنت زیادی را به همراه داشت. او من را در کودکی مجذوب خود کرد و به الگوی شخصی من برای یافتن سرگرمی ها و موارد عجیب و غریب در زندگی تبدیل شد. تمام عشقم را برای خانواده اش می فرستم و امیدوارم در آرامش باشد.”

و حساب رسمی هری پاتر توییتر/X روز پنجشنبه نوشت: «ما از شنیدن خبر درگذشت سر مایکل گمبون بسیار متأسفیم. او با شوخ طبعی، مهربانی و لطف خود برای طرفداران هری پاتر از سراسر جهان شادی بی‌اندازه‌ای به ارمغان آورد. یاد او را برای همیشه در قلب خود نگه خواهیم داشت.»

سر مایکل گمبون بازیگر دامبلدور

سایر نقش ها

از دیگر نقش های برجسته در کارنامه کاری مایکل او می توان فیلم های جنایی The Cook ، the Thief ، His Wife & Her Lover در سال 1989، یک جفت فیلم وس اندرسون – The Life Aquatic With Steve Zisso و صداپیشگی در فیلم The Fantastic Mr. و همچنین گاسفورد پارک، اسلیپی هالو، سخنرانی پادشاه، و کینگزمن: دایره طلایی اشاره نمود.

در بریتانیا گمبون همچنین به خاطر بازی در سریال The Singing Detective که یک سریال شش قسمتی بود و یکی از بهترین سریال‌های بریتانیایی تمام دوران محسوب میشد، به یاد می‌آید. در سال 1998 به دلیل خدماتش در تئاتر و بازی نمایشنامه ها توسط ملکه لقب شوالیه دریافت کرد.

روی صحنه گمبون در سال 1997 نامزد جایزه تونی برای بهترین بازیگر مرد برای Skylight شد . با این حال در طول دوران حرفه ای خود او 13 نامزدی جوایز اولیویه  معادل بریتانیایی تونیس برای نقش های صحنه ای خود،از جمله three wins دریافت کرد. او همچنین برای ایفای نقش رئیس جمهور ایالات متحده لیندون بی جانسون در فیلم تلویزیونی Path to War در سال 2002 نامزد دریافت جایزه امی و گلدن گلوب شد.

گمبون در سال 2015 از تئاتر و دنیای صحنه و نمایشنامه بازنشسته شد و به دلیل مسائلی سعی کرد کناره گیری نماید. با این حال او همچنان در فیلم‌هایی مانند پدینگتون ۲، پادشاه دزدان و فیلم زندگی‌نامه جودی گارلند در نقش جودی ظاهر شد.

آکادمی فیلم و تلویزیون ایرلند در سال ۲۰۱۷ به او جایزهٔ یک عمر دستاورد هنری را اهدا کرد. و آیریش تایمز در سال ۲۰۲۰ او را یکی از بزرگ‌ترین بازیگران سینمایی ایرلند نامید.

منبع Rollingstone

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + شش =