رتبه بندی فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

از زمان پیدایش فیلم ها، فانتزی یکی از محبوب ترین ژانرها در رسانه بوده است. این ژانر به فیلمسازان این امکان را می دهد که داستان های خلاقانه و به یاد ماندنی‌ای را تعریف کنند. داستان هایی که در آن شخصیت های سرگرم کننده در جهان های گسترده‌ای از تخیل ناب زندگی می کنند. با مووی 21 در معرفی فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید همراه باشید.

به دلیل این دنیاسازی‌های جذاب، تماشای مجدد فیلم های فانتزی معمولاً فوق العاده سرگرم کننده است. چه چیزی کوتاه و شیرین مانند «همسایه من توتورو» از استودیو جیبلی باشد، چه چیزی به مراتب متراکم تر و طولانی تر مانند «ارباب حلقه» اثر پیتر جکسون. هرگز زمان بدی برای تماشای این فیلم ها نیست…

10. Pan’s Labyrinth (2006)

Pan's Labyrinth از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

اگر نقدهای متفکرانه ای از اقتدارگرایی، آمیزه‌ای از بی گناهی وحشتناک و کودکانه، و هیولاهای چشمگیر بصری وجود دا‌شته باشد، می دانید که این اثر یک فیلم از گیرمو دل تورو است. هزارتوی پان، شاید اثر هنری اساسی این فیلمساز مکزیکی باشد، که همه این عناصر و موارد دیگر را در خود جای دا‌ده است.

علیرغم مضامین دلهره‌آور، لحن سیاه و پایان تلخش، جذابیت طبیعی سبک دل تورو و داستان‌گویی افسانه‌ای، تماشای بارها و بارهای فیلم را بسیار آسان می‌کند. این اثر یکی فیلم های فانتزی است که باید ریواچ کنید.

9. The Wizard of Oz (1939)

The Wizard of Oz از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

در اواخر دهه 1930، «جادوگر شهر اوز» اثر ویکتور فلمینگ شباهتی به هر چیزی که مخاطبان قبلا دید‌ه بودند نداشت. امروز، پس از گذشت همه این دهه ها، هنوز هم یکی از رنگارنگ ترین و شادترین فیلم هایی است که می توان تماشا کرد.

این فیلم عمیقاً در فرهنگ پاپ مدرن ریشه دوانده است تا جایی که تأثیر آن گاهی اوقات به سختی قابل مشاهده نیست. به این ترتیب، ریواچ این اثر کلاسیک آمریکایی همیشه سرگرم کننده است. آهنگ های جذاب آن را بخوانید، شخصیت های خاص آن را دنبال کنید و دوباره عاشق دنیای زیبای اوز شوید.

8. The Princess Bride (1987)

The Princess Bride از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

این کلاسیک محبوب اثر دهه 80 نوشته‌ی ویلیام گلدمن، نویسنده کتابی که فیلم بر اساس آن سا‌خته شد‌ه است، داستان مردی است که به نوه‌اش در بستر خود داستان یک دزد دریایی و شاهزاده خانم محبوبش را تعریف می کند و برای دفاع از عشق خود بر موانع غلبه می کند.

در The Princess Bride چیزی برای لذت بر‌دن تک تک اعضای خانواده وجود دارد. عاشقانه، اکشن مهیج، طنز پیچیده، دیالوگ‌های بی‌پایان نقل قولی، و کارگردانی فوق‌العاده، همگی این فیلم را تبدیل به فیلمی می‌کنند که باید ببینید، و مطمئناً دوست دارید دوباره آن را ببینید. این اثر یکی دیگر از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید است.

7. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

قبل از اینکه Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl منتشر شود، ژانر دزدان دریایی سال ها بود که مرده بود. با این حال، در کمال تعجب همه، به یک پدیده انقلابی تبدیل شد – و هنوز هم تا به امروز در میان بهترین فیلم‌های دزدان دریایی است.

سایر فیلم‌های این مجموعه نیز پرطرفدار هستند، اما اگر قسمتی وجود داشته باشد که ارزش تماشای چندین باره را داشته باشد، قطعا این یکی است.

6. Jason and the Argonauts (1963)

Jason and the Argonauts از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

برای کسانی که از فیلم‌های اسطوره‌ای بزرگ و حماسی که قهرمانان پیروز را در حال مبارزه با نیروهای شیطانی نشان می‌دهند، لذت می‌برند، Jason and the Argonauts چیزی جز یک فیلم اجباری برای تماشا نیست.

این فیلم بیشتر به خاطر جلوه‌های بصری استاپ موشن خلاقانه‌اش شنا‌خته می‌شود که در آن زمان بسیار چشمگیر بودند و مانند شراب خوب قدیمی شد‌ه بودند. با این حال، فراتر از ظاهر، داستانی به زیبایی نو‌شته شده است که موضوعات اصلی اساطیر یونان را جشن می گیرد. سخت است که این شگفتی سینمای فانتزی را تماشا کنی و نخواهی دوباره آن را بلافاصله پس از پایان آن ببینی. در نتیجه این اثر نیز یکی دیگر از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید است.

5. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

اگر قرار بود فقط یک قسمت با عنوان “بهترین” وجود داشته باشد، اکثر طرفداران موافق هستند که زندانی آزکابانِ آلفونسو کوارون باید جام را ببرد.

سال سوم ماجراهای هری نشان دهنده تغییر لحن داستان‌سراییِ عمده نسبت به دو فیلم قبلی کریس کلمبوس بود. کارگردانی کوارون شاید قوی‌ترین و متمایزترین کارگردانی باشد که این حماسه تا به حال د‌یده است، و کل کار کاملاً متمایز از هفت اثر دیگر است. حتی اگر از طرفداران هری پاتر نیستید، لذت نبر‌دن از این یکی سخت است.

4. My Neighbor Totoro (1988)

My Neighbor Totoro از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

فیلم فانتزی و پاتوق نهایی هایائو میازاکی که شبیه یک آغوش گرم است، همسایه من توتورو، داستان دو خواهر است که به همراه پدرشان به روستا مهاجرت می کنند. آنها به زودی ارواح جنگلی جادویی را کشف می کنند که در جنگل های اطراف زندگی می کنند.

فیلم از نظر ابعاد ساده و در رویکردش ملایم است. از درونمایه‌ی فیلم، روح، جذابیت و شخصیت‌پردازی می‌چکد، و اگرچه داستانش تمام هنجارهایی را که مخاطبان مدرن از فیلم‌ها انتظار دارند، به چالش می‌کشد، اما آنقدر شیرین و شادی‌آور است که از نظر انسانی نمی‌توان گرما و آرامش را در آن نیافت. این انیمه یکی دیگر فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید است.

3. سه‌گانه‌ی The Lord of the Rings

The Lord of the Rings از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

این واقعیت که مدت زمان دلهره آور نزدیک به 12 ساعته‌ی این آثار مانع از این نمی شود که اقتباس های «ارباب حلقه ها» اثر پیتر جکسون سرگرم کننده ترین و قابل تماشاترین سه گانه فانتزی تمام دوران باشد، گویای کیفیت آن چیزی است که بدون شک یکی از بهترین سه گانه های سینمایی سا‌خته شد‌ه است.

سه فیلم فوق‌العاده که این مجموعه افسانه‌ای را تشکیل می‌دهند، در مقیاسی حماسی، یکی از جذاب‌ترین داستان‌هایی را روایت می‌کنند که سینما تاکنون تو‌انسته است منتقل کند.

2. It’s a Wonderful Life (1946)

It's a Wonderful Life از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

اگرچه بیشتر به خاطر وضعیت فیلم، کریسمس به یاد می‌آید، فیلم It’s a Wonderful Life سا‌خته فرانک کاپرا بسیار بیشتر از اینها در چنته دارد. این فیلم یکی از زیباترین، مؤیدترین و درخشان‌ترین درام‌های فانتزی است که تا به حال روی پرده نقره‌ای نمایش داد‌ه شد‌ه است.

هنگام تماشای داستان تکان دهنده‌ی جورج بیلی که جیمی استوارت بزرگ با قدرت احساسی فوق العاده ای بازی می کند، سخت است که اشک نریزید. هر زمان که احساس ناراحتی می کنید و به فیلمی نیاز دارید که لذتی را که در یک عمل ساده زندگی به شما می دهد یادآوری کند، نباید این فیلم را از دست بدهید.

1. Spirited Away (2001)

Spirited Away از فیلم های فانتزی که باید ریواچ کنید

در فیلم Spirited Away، اثرِ برنده اسکار میازاکی ایده‌های خلاقانه و مضامین درخشان بسیار زیادی وجود دارد، و تماشای مجدد این فیلم زیبا و بررسی همه چیزهایی که ارائه می‌دهد همیشه لذت بخش است.

گم شد‌ن در دنیایی که میازاکی در این فیلم خلق می کند، به طرز شگفت انگیزی آسان است و در نتیجه یکی از گیراترین فیلم های فانتزی سا‌خته شد‌ه است. با کاوش در مصرف گرایی، محیط زیست، و سفر چالش برانگیزی که در حال رشد و رها شدن از ترس است، Spirited Away نه تنها مستحق تماشای چندباره است – بلکه ریواچ را به معنای واقعی می طلبد.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دوازده =