The Woman King، داستان رهبری و شجاعت

The Woman King فیلمی با بازی وایولا دیویس، درباره شجاعت و جنگ است. این فیلم درباره ارتشی از زنان ماهر است که حاضرند برای آزادی و حفاظت از سرزمینشان، جان خود را فدا کنند. با ما همراه باشید تا به بررسی آن بپردازیم.
the woman king پوستر فیلم

فیلم The Woman King با حضور طولانی در باکس آفیس و فروش خوب، توانسته جایگاه خوبی میان فیلم‌های سال 2022 و اخبار سینما برای خود کسب کند. در ادامه این مقاله با نقد و بررسی فیلم The Woman King با ما همراه باشید.

بررسی اجمالی نمرات

با جست و جوی گوگل، نمره 4.5 از 5 را برای این فیلم مشاهده می‌کنیم که نمره خوبی برای یک فیلم جدید است.

در سایت IMDb شاهد نمره 6.6 از 10 هستیم که نشان می‌دهد در نظر منتقدان این سایت فیلم نسبتا مطلوبی است.

نمرات فیلم The Woman King 2022
نمره فیلم The Woman King در IMDb

سایت Rotten Tomatoes اما نمرات بهتر هستند. 99 درصد از بینندگان از فیلم راضی بودند و 94 درصد نمره‌ی میانگین منتقدان به این فیلم است.

نمرات فیلم The Woman King 2022
نمره فیلم The Woman King در Rotten Tomatoes

در سایت Metacritcs تفاوت فاحشی میان نظر منتقدان این سایت و بینندگان وجود دارد که کمی غیر منطقی است و نتیجه واحدی را به ما نمی‌رساند.

نمرات فیلم The Woman King 2022
نمره فیلم The Woman King در Metacritcs

خطر لو رفتن داستان در ادامه متن

بررسی فیلم شاه زن، رهبری با ابهت

وایولا دیویس در خشمگین‌ترین نقش خود حاضر شده است و این بار رهبری ارتشی از زنان ماهر و جنگاور به نام اگوجی  که وظیفه‌شان حفاظت از سرزمین داهومی در برابر خطرات خارجی است را بر عهده دارد.

نانیسکا (وایولا دیویس)، جنگجویی توانمند و فرمانده‌ای دلیر است که محکم و استوار در کنار ارتش خود می‌ایستد، آن‌ها را تمرین می‌دهد و رسم نبرد را به آنان آموزش می‌دهد.

 زخم‌های روی صورت و شانه‌های او به مخاطب، تجربه‌ی او را نشان می‌دهد و همین باعث حس اعتماد را در دل بیننده ایجاد می‌کند.

بررسی The Woman King فیلم 2022

شاید هیچگاه تصور نمی‌کردیم که دیویس در چنین نقشی ظاهر شود. حقیقت دارد که در کارنامه او فیلم‌هایی نظیر Suicide Squad ( با بازی مارگو رابی – پیت دیویدسون – جرد لتو -…) و Widows ( با بازی لیام نیسون – میشل رودریگز) وجود دارد که در تمام آن‌ها نقشی جدی داشته است، اما دیدن او در صحنه مبارزه، فریاد برای پیروزی و جنگ تن به تن کمی غیر عادی به نظر می‌رسید اما او از پس این نقش به قدری خوب برآمد که شاید تصور شخص دیگری برای این نقش غیرممکن به نظر برسد!

داستان و شخصیت‌ها

خطر لو رفتن کمی از داستان

هدف The Woman King به خوبی مشخص است، بازگویی تلاش‌هایی که برای آزادی آفریقایی‌ها از دام بردگی و فروخته شدن به انسان‌های دیگر!

همان‌طور که می‌دانید در این فیلم زنانند که قهرمان داستان تلقی می‌شوند. از سوی دیگر دو نقش منفی اصلی وجود دارد:

اولی اوبا (جیمی اودوکویا)، رهبر ظالم امپراطوری اویو که بر علیه داهومی است و طی فلش‌بک‌هایی متوجه می‌شویم که نانسیکا برای بالا بردن سر او بر نیزه دلیلی شخصی دارد.

بررسی The Woman King فیلم 2022
بازیگر اوبا

و دومی سانتو فریرا (هیرو فاینز-تیفین) که به زبان پرتغالی صحبت می‌کند و به دنبال کارگران قوی سیاه‌پوست است تا با خودش به برزیل ببرد.

شخصیت سانتو حتی آن قدر ترسناک تیست تا توجه مخاطب را به خود جذب کند و بیشتر ما را به یاد فیلم‌‌‌های تارزان یا پوکوهانتس می‌اندازد.

بررسی The Woman King فیلم 2022
بازیگر سانتو هیرو فاینز تیفین

داستان عاشقانه‌ای که میان دو نژاد متفاوت ایجاد می‌شود که کاملا سبک عاشقانه دیزنی و پوکوهانتسی دارد، اما حس بد یا دلزدگی در دل مخاطب ایجاد نمی‌د و تا حدی قابل قبول است.

براساس واقعیت یا صرفا الهام‌گرفته از آن؟

از نظر تاریخی در داستان ناسازگاری‌هایی وجود دارد اما طبق گفته سازندگان در تریلر این فیلم، بر اساس وقایعی بزرگ اتفاق افتاده در تاریخ نوشته و ساخته شده است.

هرچند امپراطوری و سرزمین داهومی و خیلی چیزهای دیگر واقعی نبوده‌اند ولی القای ترس و سلطه و برده‌داری و بی‌ارزش جلوه کردن زندگی سیاه‌پوستان آفریقایی به خوبی به تصویر درآمده است.

تعجب برانگیز نیست که این فیلم در باکس‌آفیس رتبه بالایی داشته است زیرا هر آن چیز که برای جلب توجه اقشار بسیار را نیاز دارد، به تصویر کشیده است.

از قهرمان زن و سیاه‌پوست تا پرداختن به وقایع تاریخی، بازیگران جذاب و داستانی حول محور شجاعت و نبرد برای پیروزی نه یک فرد بلکه یک سرزمین در The Woman King وجود دارد.

بررسی The Woman King فیلم 2022

برای دنبال کردن اخبار روز سینما و نقدهای جدید مووی21 را دنبال کنید.

نظر خود را درباره این فیلم با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

Variety

آخرین مطالب

یک پاسخ

  1. فیلم خوبی بود؛ جنگاوری زنان سیاه پوست بقدری طبیعی و دور از تصنع یا استفاده از تکنیک های فیلمسازی و کامپیوتری بود که بیننده را میخکوب می‌کرد. هیچ حرکت یا احتیاطی از نوعِ زنانگی در کنش و اعمال و مبارزه زنان آفریقایی دیده نمی شد و کوچکترین وجه تمایزی با مردان نداشتند. و رقصهای زیباشون؛ آخرین صحنه ی فیلم و رقص زنان جنجگجو در مجلس ازدواج فرمانده زنان حقیقتا خیره کننده بود. بعد از تعداد زیادی فیلم از جنگ زنان آمریکایی و هالیودی، اینبار فیلم جنگیِ متفاوتی دیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =