تاپ گان: ماوریک؛ فیلمی برازنده‌ی تام کروز

تاپ گان: ماوریک top gun maverick

خلبان جنگاور جاویدان و محبوب سینما با تمام صحنه‌های هیجان‌انگیز هوانوردی و اتفاقات غیرمنتظره‌اش، این بار در قالب تاپ گان: ماوریک بازگشته است!

 بازگشت باشکوه پس از 36 سال!

36 سال کامل  از اثر ماندگار تونی اسکات درباره هوانوردان آمریکایی در یک حادثه تاریخی می‌گذرد و حالا تام کروز آمده است تا کاری که در آن از همه بهتر است را انجام دهد؛ لبخند دیوانه‌وار و بامزه‌اش و هیکل تنومندش که گویا قصد پیر شدن ندارد را به نمایش بگذارد.

تام کروز در تاپ گان: ماوریک

تاپ گان: ماوریک، خوب یا بد؟

ماوریک توانست تحسین اکثریت منتقدین را کسب کند. هم‌چنین توانست به پرفروش‌ترین فیلم 2022 ( تا به اینجا) و دومین فیلم پرفروش در همه‌گیری کرونا و حتی پرفروش‌ترین فیلم در دوران حرفه‌ای تام کروز تبدیل شود.

نمرات چه می‌گویند؟

با جست‌وجو در گوگل نمره این فیلم در بین حدود 24هزار بیننده نمره 5/4.8 است که نشان می‌دهد فیلم جدید کوشینسکی بسیار موفق عمل کرده است.

نمره فیلم تاپ گان: ماوریک در گوگل
top gun: maverick
نمره فیلم تاپ گان: ماوریک در گوگل

سایت IMDb نیز نمره 10/8.5 را به این فیلم داده است. این نمره عملکرد خوب فیلم پرفروش تام کروز را به اثبات می‌رساند.

نمره فیلم تاپ گان: ماوریک در IMDb
نمره فیلم تاپ گان: ماوریک در IMDb

در سایت Rotten Tomatoes اوضاع حتی بهتر است! این فیلم 99 درصد بینندگان را کاملا راضی کرده است و منتقدان را نیز به وجد آورده است.

نمره فیلم تاپ گان: ماوریک در Rotten Tomatoes
نمره فیلم تاپ گان: ماوریک در Rotten Tomatoes

Metacritic نیز نمرات خوبی به این دنباله تاپ گان داده است.

نمره فیلم تاپ گان: ماوریک در Metacritic
نمره فیلم تاپ گان: ماوریک در Metacritic

داستان از چه قرار است؟

ماوریک به برنامه مربی تاکتیک‌های جنگنده ضربتی نیروی دریایی ایالات متحده بازگشته است و حالا باید با تاریخ و خاطراتش رو به رو شود.

از همان شات‌های درخشان از جت‌ها  و هواپیماهای ناو هوانوردی تا زمانی که صدای Danger Zone اثر کنی لاگینز، شاهد تغییرات جزئی در دنیای تاپ گان هستیم.

ماوریک، دنباله‌ای وفادار!

ماوریک شاید جت‌هایش را در بیابان موهاوی به پرواز درآورد، اما ژاکتش، موتورها و حس و حال هوانوردی و به خصوص عطش سرعت و هیجان را در خود حفظ کرده است، به گونه‌ای که ما را به 1986 بازمی‌گرداند.

باید اعتراف کرد، ماوریک همان کاری را کرده است که سازندگان فیلم کرده‌اند، قوانین و نحوه صحیح انجام هرچیز را مستقیما در سطل زباله پرت کرده است و به تیم تازه نفسش می‌گوید که تنها نکته حائز اهمیت محدودیت‌هایشان است تا آن‌ها را پیدا و امتحان کنند.

فیلم موفق، فروش خوب…

این فیلم نه تنها فروش خوبی داشته‌ است، بلکه همه را به هیجان و تحسین وا داشته است. ( از جمله تارانتینو)

کروز کاملا در نقش خود جا گرفته است و هر لحظه از بازی او باعث ایجاد شوق در مخاطبین می‌شود.

نام چه کسانی ماندگار شد؟

تام کروز در وصف تولید تاپ گان: ماوریک به عنوان ادامه تاپ گان گفته است که ساخت این فیلم مانند تلاش برای زدن یک گلوله با گلوله‌ای دیگر است.

هم‌چنین وجود کارگردانی مانند جوزف کوشینسکی ( سابقه همکاری با تام کروز در فیلم Oblivion) و نویسنده‌ای مانند کریستوفر مک‌کوری  (The Usual Suspects – Mission: Impossible) دنباله تاپ گان محبوب را در صدر هر جدولی نگه می‌دارد.

نکات پایانی

داستان فیلم، کمی قابل پیش‌بینی است اما تضمین می‌کنیم به قدری احساسات شما را درگیر می‌کند که فراموش می‌کنید در چه زمان و مکانی قرار دارید.

نکته جالب موجود در این باره این است که تاپ گان احتیاجی به یک دنباله یا پیش‌درآمد نداشت، اما تاپ گان: ماوریک به خوبی خود را ثابت کرد.

اگر به دنبال فیلمی هستید تا با مانورهای هوایی بی‌نظیرش، بازیگر جذابش و واکنش‌های احساسی با هر تصمیم هر شخصیت هستید، سیزدهمین فیلم پرفروش تمام دوران را از دست ندهید.

نظر شما درباره تاپ گان: ماوریک چیست؟ از نظر شما شایسته این نمرات و تعریف و تمجیدها هست یا بیش از حد به آن توجه شده است؟

منابع:

The Guardian

The Nerd Daily

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 8 =