بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون، رتبه‌بندی‌شده

بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

کمتر کارگردانی با یک ژانر خاص به اندازه تیم برتون با فانتزی عجین است. برتون در کارنامه چهل ساله‌اش، برخی از شناخته‌شده‌ترین و تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های فانتزی سینمای مدرن را سا‌خته است. آثاری که با سبک و زبان بصری متمایز، استفاده مکرر از بازیگران و مضامین و ایده‌های ثابت مشخص می‌شوند. با معرفی بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون همراه مووی 21 باشید.

مشهورترین و بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون از الهامات متفاوتی سرچشمه می‌گیرند، با استفاده از محیط‌های متنوع و شخصیت‌های رنگارنگ و حواس‌پرتی که مطابق با حساسیت‌های تجاری کارگردان هستند. و در حالی که برخی از آثار فانتزی او تا حدودی ناامیدکننده هستند، بسیاری دیگر از آثارش، فیلم های کلاسیک جاودانه و شاهکارهای چشمگیر خلاقانه‌ای هستند.

9. Alice In Wonderland (2010)

Alice In Wonderland از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

شیدایی لایواکشن های دیزنی در سال 2010 به دلیل موفقیت عظیم آلیس در سرزمین عجایب، یکی از آثار برتون آغاز شد. میا واسیکوفسکا در نقش آلیس، دختری انگلیسی است که از سوراخ خرگوش به سرزمین عجایب سفر می کند. جایی که ظاهراً قبلاً از آن بازدید کرده بود، اما هیچ خاطره ای از آن ندارد. او با ملاقات دوباره خود با شخصیت های حواس پرت اما آشنا، متوجه جنگ قدرت بین ملکه سرخ ظالم و خواهر کوچکتر و مهربان‌ترش، ملکه سفید می شود.

8. Dark Shadows (2012)

Dark Shadows از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

اقتباس برتون در سال 2012 از سریال نمادین دهه 60، سایه‌های تاریک، اثری نادری در فیلم‌شناسی او است. دپ در نقش بارناباس کالینز، خون آشام 200 ساله ای بازی می کند. کسی که در دهه 1970 ظاهر می شود تا خانواده قدرتمند خود را نظم دهد و در عین حال از پیشرفت های جادوگری که او را نفرین می کرد اجتناب کند. این اثر یکی از بهترین فیلم های فانتزی برتون محسوب می‌شود، اما از آخر!

7. Dumbo (2019)

Dumbo از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

برتون که دوباره با دیزنی برای ساخت یک لایواکشن دیگر متحد شد، برای اقتباس Dumbo در سال 2019 نظر بینندگان را به تصاویری فانتزی چشمگیری جلب کرد. این فیلم داستان کلاسیک دامبو را روایت می کند، یک فیل سیرک جوان که می تواند با گوش های خیلی بزرگ خود پرواز کند.

با در نظر گرفتن Dumboworks، شاید برتون انتخاب درستی برای کارگردانی نبود. این فیلمساز عنصر فانتزی را با جلوه های بصری خیره کننده ای که کاملاً تکمیل کننده روایت سیرک است و بازیگرانی که به خوبی روایت شناخته شده فیلم را ایفا می‌کنند، میخکوب می کند. با این حال، نتیجه هنوز هم تا حدودی ناامیدکننده است. به خصوص به این دلیل که یک فیل CGI نمی تواند لطافتی را که کارتون را به بخشی دوست داشتنی از فرهنگ پاپ تبدیل کرده است، به تصویر بکشد.

6. Charlie And The Chocolate Factory (2005)

Charlie And The Chocolate Factory از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

تجسم مجدد برتون از کتاب کلاسیک و محبوب رولد دال هرچیزی بود جز جذاب. چارلی و کارخانه شکلات سازی داستان چارلی باکت، پسر فقیری را دنبال می کند که یک بلیط طلایی برای بازدید از کارخانه شکلات سازی معروف ویلی ونکا با چهار کودک دیگر برنده می شود. با این حال، همه چیز در مورد شکلات‌ساز عجیب و غریب آنطور که به نظر می رسد نیست. با این حال از نظر برخی، این اثر یکی از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون شنا‌خته می شود.

5. Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children (2016)

Miss Peregrine's Home For Peculiar Children از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

اوا گرین برای فیلم Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children در سال 2016 با برتون متحد شد. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام در سال 2011 سا‌خته شد‌ه است. فیلم حول محور ژاکوب، نوجوانی می‌چرخد که به خانه دوشیزه پرگرین برای کودکان عجیب و غریب می‌رسد و محافظ بی‌خبر آنها می‌شود.

خانه خانم پرگرین برای کودکان عجیب و غریب اثری دوست‌داشتنی و جذاب، و لذتی بصری برای طرفداران آثار فانتزی و خیره‌کننده برتون است. با وجود تلاش‌های گرین و آسا باترفیلد، داستان به‌طور قابل‌توجهی در کتاب جذاب‌تر است، اما فیلم همچنان یک ماجراجویی شیرین و سرگرم‌کننده است.

4. Beetlejuice (1988)

Beetlejuice از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

مایکل کیتون و وینونا رایدر در فیلم فانتزی تاریک Beetlejuice اثر برتون بازی می کنند. داستان حول محور زوجی است که به تازگی فوت کرده اند، با بیتل جویس، یک «جن گیر» ماوراء طبیعی، تماس می گیرند تا مستاجران جدید خانه شان را فراری دهند. رایدر نقش دختر «عجیب و غیرمعمول» مستاجران، لیدیا، یکی از بهترین شخصیت های زن در آثار برتون را بازی می کند. این اثر یکی دیگر از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون است. اثری که لذتی بدیع را در رگ های شما پمپاژ می‌کند.

3. Big Fish (2003)

Big Fish از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

ایوان مک گرگور در فیلم فانتزی «ماهی بزرگ» ساخته‌ی برتون در سال 2003 بازی می کند. داستان درباره مردی است که به ملاقات پدر بیمارش می رود و درباره داستان های خارق العاده او که همیشه معتقد بود دروغ های اغراق آمیزی هستند تحقیق می کند. با این حال، ممکن است حقیقتی در آنها وجود داشته باشد.

بیگ فیش یک فانتزی ناب و بی‌باکانه است. این فیلم با بازی لذت بخش مک گرگور، رودخانه‌ای است که از تخیل برتون سرریز شد‌ه است. بیگ فیش، درخشان و خارق‌العاده، برتون را در احساساتی‌ترین حالت خود نشان می‌دهد، و داستان خانوادگی جذابی را ارائه می‌کند که مملو از علامت تجاری او، یعنی جلوه‌های بصری زیبا و شعله‌های درخشان است.

2. Sleepy Hollow (1999)

Sleepy Hollow از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

برتون دوباره با دپ متحد می شود و کریستینا ریچی را برای ایفای نقش در فانتزی ترسناک Sleepy Hollow در سال 1999 به سوی خود می آورد. این فیلم که اقتباسی گوتیک از داستان کوتاه معروف واشنگتن ایروینگ است، داسستان پاسبان ایچابود کرین را دنبال می‌کند که به دهکده اسلیپی هالو می‌رسد. و ظاهراً توسط روح انتقام‌جوی یک هسی بی‌سر که سر مردم را جمع‌آوری می‌کند تسخیر شد‌ه است.

اسلیپی هالو، ترسناک است و با فیلمبرداری فوق‌العاده امانوئل لوبزکی، اوج فیلم‌شناسی برتون است. این فیلم یکی از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون است.

1. Edward Scissorhands (1990)

Edward Scissorhands از بهترین فیلم های فانتزی تیم برتون

هیچ فیلمی به اندازه فیلم فانتزی ادوارد دست قیچی در سال 1990 با تیم برتون مرتبط نیست. دپ در نقش شخصیت اصلی بازی می کند، یک انسان نمای مصنوعی با دست‌هایی به‌سان قیچی که عاشق دختر نوجوان زوج حومه شهر می شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ بازیگر مردی که همیشه با نقش‌های نمادینشان به یاد می‌آوریم

مسلماً ثروتمندترین فیلم برتون از نظر مضمونی، ادوارد دست قیچی است. ادوارد دست قیچی با بهترین عملکرد دپ و با وینونا رایدر جذاب به عنوان نقش اول، افسانه ای جذاب و دلربا درباره تعصب و هویت است که کاملاً توسط دست مطمئن برتون هدایت می شود.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =