بهترین فیلم های وسترن در دهه ۵۰ و ۶۰

فیلم های وسترن همیشه یک ژانر محبوب سینمایی در تاریخ سینما بوده اند. محبوبیت این ژانر فراز و نشیب های خود را داشته است. با این حال، دهه های خاصی در سال های ۱۹۰۰ شاهد اکران بسیاری از فیلم های کلاسیک وسترن بوده ایم. بسیاری از این فیلم ها از دهه ۵۰ و 60 تغییر نگرش ها و نظرات آمریکایی ها و همچنین عواقب مداوم جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشند.

در طول دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ به ویژه، وسترن ها محبوبیت زیادی پیدا کردند. آنها بسیار محبوب شدند و بسیاری از فیلم ها مورد تحسین منتقدان قرار گرفتند. با معرفی فیلم های وسترن همراه مووی 21 باشید.

‘The Good, The Bad and The Ugly’ (1966)

'The Good, The Bad and The Ugly' (1966)

این فیلم به کارگردانی سرجیو لئونه در آخرین قسمت از سه گانه سینمایی “خوب، بد، زشت” سا‌خته. ایستوود در نقش خوب، لی ون کلیف در نقش بد، و الی والاچ در نقش زشت بازی می کنند. این فیلم داستان دو مرد را در طول جنگ داخلی روایت می کند که برای پیدا کرد‌ن طلاهای دفن شد‌ه کنفدراسیون، هم کاری ناپایداری را شکل می دهند.

فیلم پایانی مکزیکی این سه مرد، فیلم را به عنوان یکی از فیلم های کلاسیک وسترن در تاریخ تثبیت کرد که با بازی ایستوود، ون کلیف و والاچ و همچنین فیلمبرداری استادانه حمایت می شد.

‘The Man Who Shot Liberty Valance’

'The Man Who Shot Liberty Valance'

در فیلم به سناتور استودارد برمی گردیم که در آن زمان وکیلی بود که توسط تام دونیفون نجات پیدا کرده بود. استودارد که توسط گروهی از مردان که شهرشان را به وحشت اندا‌خته بود‌ند، به رهبری لیبرتی والانس مورد آزار و اذیت قرار گر‌فته بود، به همراه دونیفون به حکومت وحشت والنتینیان بر شهر پایان دا‌دند. این فیلم که به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده است، “مردی که والانس آزادی را شلیک کرد” تصویری خشن از غرب است.

‘Butch Cassidy and the Sundance Kid’ (1969)

'Butch Cassidy and the Sundance Kid' (1969)

این فیلم که روایتی تخیلی از داستان دو خلافکار به نام های بوچ کسیدی و ساندنس کید است. هر دو شخصیت را دنبال می کند که به ترتیب توسط پل نیومن و رابرت ردفورد بازی شده‌اند.

‘Rio Bravo’ (1959)

'Rio Bravo' (1959)

ریو براوو، فیلمی تاریخی به کارگردانی هاوارد هاوکز و نویسندگی لی براکت است. با بازی بازیگران شنا‌خته شد‌ه‌ای چون وین، دین مارتین، ریکی نلسون و آنجی دیکینسون. وین در این فیلم کلانتر جان تی چنس را به تصویر می کشد که برادر یک مزرعه‎‌دار بانفوذ را به اتهام قتل بازد‌اشت و دستگیر می کند. چنس این مرد را تا زمانی که یک مارشال آمریکایی بتواند به شهر برسد در زندان محلی نگه می دارد.

‘Winchester ’73’ (1950)

'Winchester ’73' (1950)

مک آدام به شدت هلندی ها را تا میانه غربی کانزاس تعقیب می کند. مک آدام در تلاش برای بیرون کشیدن هلندی ها از مخفیگاه، وارد یک مسابقه تیراندازی شدید می شود و یک تفنگ وینچستر را می گیرد. هلندی ها تفنگ معروف را می دزدند و مک آدام با دو مرد بزرگ درگیر می شود.

وینچستر ۷۳ از زمان اکران خود به عنوان یک فیلم وسترن کلاسیک شناخته می شود. این فیلم حتی در اوایل کار دو ستاره کلاسیک هالیوود، تونی کرتیس و راک هادسون هم حضور داشت. با اولین فیلم استوارت پس از بازگشت از جنگ جهانی دوم، وینچستر ۷۳ ثابت کرد که استوارت تا سال ها یک ستاره اصلی برای این ژانر خواهد بود.

‘The Magnificent Seven’ (1960)

'The Magnificent Seven' (1960)

این شهر از هفت آمریکایی که در جنگ آموزش دیده‌اند کمک می گیرد تا به آن ها کمک کنند تا از دست قانون شکنان خلاص شوند و صلح را در شهر خود برقرار کنند.

این فیلم بزرگان ژانرهای مختلف از جمله یول بریننر، مک کوئین، چارلز برانسون و جیمز کوبرن را در خود جای دا‌ده است. فیلمبرداری درخشان و پیوند رو به رشد بین هفت شگفت انگیز و روستاییان محلی، ارزش این فیلم را حتی بالاتر بر‌ده و آن را به اثری کلاسیک تبدیل کرده است.

‘True Grit’ (1969)

'True Grit' (1969)

True Grit داستان یک مارشال سالخورد‌ه آمریکایی به نام Rooster Cogburn است که توسط یک دختر نوجوان (کیم داربی) استخدام می شود تا مردی را که پدرش را به قتل ر‌سانده است، پیدا کند.

این فیلم بدون شک یکی از شناخته‌شده‌ترین و به یاد ماندنی ترین نقش های سینمایی وینچستر است و با شخصیت ها و اجراهای به یاد ماندنی، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای او به ارمغان آورد.

‘Hombre’ (1967)

'Hombre' (1967)

هومبر با بازی نیومن، داستان شخصیت آپاچی را دنبال می کند که جان راسل نام دارد و برای جمع آوری ارث به خانه برمی گردد. او در طول مسیر با نژادپرستی مردم شهر مواجه می شود.

اجرای این نمایش توسط بازیگران، با فیلم برداری و موقعیت های عالی همراه بود. به تصویر کشیدن فاصله بین شخصیت نیومن و شهروندان شهر، یک ساعت فیلم هوشمندانه و هیجان انگیز را فراهم می کند.

A Fistful of Dollars (1964)

A Fistful of Dollars (1964)

جو ایستوود که با نام مرد بدون نام نیز شناخته می شود، خود را در سان میگوئل، شهر کوچک مکزیک می یابد. شهر در حال حاضر در میانه یک کش مکش قدرت بین سه برادر فاسد خانواده روجو و کلانتر شهر قرار دارد. هنگامی که تحویل طلای مورد نظر برای اسلحه توسط برادران ضبط می شود، مرد بدون نام وارد این کش مکش می شود و شروع به ارائه اطلاعات غلط به هر دو برادر و کلانتر و خانواده اش می کند که به یک کش مکش بین سه طرف منجر می شود.

Once Upon A Time In The West (1968)

Once Upon A Time In The West (1968)

روزی روزگاری در غرب، داستان یک بارون راه آهن به نام مورتون را دنبال می کند که به دنبال تصاحب یک قطعه زمین در نزدیکی شهر فلگستون است. مورتون مردی را استخدام می کند تا مالک را بترساند. با این حال، دست اجیر شده مرد را به قتل می رساند، کسی که مطمئن می شود فرد دیگری مسئول این جنایت است. اوضاع زمانی پیچیده می شود که همسر مرد کشته شده به شهر می رسد و مدعی مالکیت زمین به عنوان تنها وارث می شود.

این فیلم به طرز استادانه ای توسط لئونه کارگردانی شده است. با ادامه یافتن داستان و پیچیده تر شدن آن، تعلیق بر این اساس شکل می گیرد که در نهایت داستان چگونه به پایان می رسد.

منبع: collieder

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − دو =