فهرست کامل برندگان جوایز جشنواره کن 2023

variety

فهرست کامل برندگان جوایز جشنواره کن 2023 اعلام شد و اختتامیه آن پس از 11 روز برگزار شد. فیلم Anatomy of a Fall در نهایت نخل طلای جشنواره کن از آن خود کرد. یک درام حقوقی تامل برانگیز که بی گناه یا گناهکار بودن یک فرد را بررسی می کند. در واقع بی گناهی یک محبوب را بررسی می کند. یک رمان نویس که متهم به قتل شوهرش است. در فیلم شاهد تحقیقاتی هستیم که در رابطه با ازدواج این زوج است و جزئیات خصوصی و زندگی شخصی این زوج به دادگاه می آورده می شود.

ژوستین تریه کارگردان فیلم Anatomy of a Fall سومین زنی است که برنده نخل طلا شده است. این جایزه توسط جین فوندا اهدا شد. ژوستین در مورد پیشرفت های کن صحبت کرد. همچنین از زمانی که ستاره آمریکایی برای اولین بار در مسابقات حضور داشت. و رکوردی که برای نمایندگی زنان با هفت نفر زن در رقابت امسال به ثبت رسانده است.

دوکورنو جایزه بزرگ را به « The Zone of Interest» اثر جاناتان گلیزر اهدا کرد. این فیلم اقتباسی از رمان جنگ جهانی دوم نوشته مارتین آمیس (که در طول جشنواره درگذشت) زندگی خصوصی فرمانده آلمانی را به تصویر می‌کشد که مسئول اعدام بی‌شمار یهودیان در آشویتس است. این فیلم بیشتر بر روی داستان زندگی این افسر افسر و همسرش تمرکز می‌کند.

برندگان جوایز جشنواره کن 2023

اخبار مرتبط: تریلر فیلم About Dry Grasses 

بهترین بازیگر

جایزه بهترین بازیگر مرد به کوجی یاکوشو، بازیگر نقش یک مرد توکیویی طبقه کارگر در فیلم «روزهای عالی» ویم وندرس تعلق گرفت. این شخصیت صبح‌های خود را به تمیز کردن توالت‌های عمومی در سطح شهر می‌گذراند. در حالی که وقت آزاد خود را برای خواندن کتاب پرورش درختان و تماشای افراد اطرافش می‌گذارد. جایزه بهترین بازیگر زن همه را غافلگیر کرد و از مروه دیزدار هنرپیشه ترک برای بازی در نقش معلم مدرسه روستایی که قهرمان مرد خودمحور در فیلم طولانی و فلسفی «درباره علف‌های خشک» نوری بیلگه جیلان را به چالش می‌کشد، تجلیل شد.

ساکاموتو یوجی برای فیلم «هیولا» ساخته هیروکازو کورئیدا جایزه فیلمنامه را از آن خود کرد. در حالی که کارگردان فنلاندی، آکی کائوریسماکی جایزه هیئت داوران را برای «برگ‌های افتاده» یک داستان عاشقانه ظاهراً بی‌زمان بین دو غریبه دریافت کرد.

جوایز کارگردانی به تران آن هانگ برای فیلم The Pot au Feu تعلق گرفت. داستان فیلم در فرانسه قرن نوزدهمی اتفاق می‌افتد و بر شور و شوق مشترک بین یک خوش‌خوراک مشهور (بنویت ماگیمل) و آشپزش (ژولیت بینوش) نزدیک به 20 سال تمرکز دارد که از آشپزخانه تا زندگی شخصی آنها را شامل می‌شود. کارگردان در دریافت جایزه از همسرش تشکر کرد.

اعضای هیئت داوران پل دانو و بری لارسون، مریم توزانی کارگردان مراکشی، دنیس منوشه بازیگر فرانسوی، رونگانو نیونی نویسنده و کارگردان بریتانیایی زامبیایی، عتیق رحیمی نویسنده افغان، دامیان سیفرونو کارگردان و نویسنده آرژانتینی و کارگردان فرانسوی برای اهدا جوایز حاضر بودند.

یک هیئت داوران جداگانه جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم اول را تعیین می کند. این جایزه به فیلم هنری سه ساعته تین آن فام کارگردان ویتنامی «در پوسته پیله زرد» تعلق گرفت که در بخش دو هفته کارگردانان نمایش داده شد.

در ادامه می توانید فهرست کامل برندگان جوایز جشنواره کن 2023 را مشاهده نمایید.

برندگان جوایز جشنواره کن 2023

برندگان جوایز جشنواره کن 2023 :

نخل طلا 

“Anatomy of a Fall,” Justine Triet

جایزه بزرگ هیات داوران

“The Zone of Interest,” Jonathan Glazer

بهترین کارگردان

Tran Anh Hung, “The Pot au Feu”

بهترین بازیگر مرد

Kōji Yakusho, “Perfect Days”

بهترین بازیگر زن

Merve Dizdar, “About Dry Grasses”

جایزه ویژه هیات داوران

“Fallen Leaves,” Aki Kaurismaki

بهترین فیلمنامه

Sakamoto Yûji, “Monster”

جایزه دوربین طلایی

“Inside the Yellow Cocoon Shell,” Thien An Pham

نخل طلای بهترین فیلم کوتاه

“27,” Flóra Anna Buda.

بهترین فیلم کوتاه اشاره ویژه

“Fár,” Gunnur Martinsdóttir Schlüter

جایزه چشم طلایی برای مستند

TBA

نخل کوئیر

“Monster”

منبع Variety

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شش =