عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ، رتبه‌بندی‌شده

عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

دیوید کراننبرگ به طور گسترده‌ای به عنوان استاد وحشت بدن شناخته می شود. کراننبرگ در طول زندگی طولانی و تحسین‌شده‌اش، بسیاری از مسائل و ننگ‌های حیاتی در مورد وضعیت انسان را از طریق یک لنز ترسناک بررسی کر‌ده. او بر این تمرکز دارد که چگونه وحشت بدن می‌تواند خطرات نهفته‌ در زیر آن را نشان دهد. با معرفی عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ همراه مووی 21 باشید.

با این بسط، تماشای فیلم های کراننبرگ آسان نیست. در واقع، آنها اغلب بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده هستند. به طوری که کارگردان تمام تلاش خود را می کند تا مخاطب خود را تحریک کند. با این حال، چند نمونه اشاره شد‌ه، چه به دلیل روایت عجیب، چه به دلیل تصاویر آزاردهنده، یا ترکیبی ناسالم از هر دو، مایل به شوک و تحریک می شوند.

10. Cosmopolis (2012)

Cosmopolis از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

رابرت پتینسون در درام اثر سال 2012 Cosmopolis ساخته‌ی کراننبرگ در کنار ژولیت بینوش، سارا گادون و پل جیاماتی بازی می کند. پتینسون نقش اریک، میلیاردر 28 ساله‌ای را بازی می‌کند که می‌بیند زندگی شخصی و مالی‌اش در حالی که با ماشین لیموزین در منهتن می‌رود، از هم گسیخته‌ می‌شود.

Cosmopolisis با یک پیچش داستانیِ تماشایی از پتینسون یکی از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ است.

9. A History of Violence (2005)

A History of Violence از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

ویگو مورتنسن مسلماً بهترین کار روی پرده خود را در فیلم بی‌رحمانه کراننبرگ در سال 2005 با عنوان «تاریخ خشونت» ارائه می‌کند. داستان درباره تام است، یک صاحب غذاخوری در شهر کوچکی که پس از خنثی کردن موفقیت آمیز تلاش برای سرقت، گذشته او را فرا می گیرد.

«تاریخ خشونت» پر تنش، وحشیانه و تماشایی یکی از بهترین آثار کراننبرگ است. مورتنسن با کمک بازیگران برجسته‌ای از جمله ماریا بلو، اد هریس، و ویلیام هرت، وارد استخر دیوانگی، خشونت و رابطه انسانیت کراننبرگ با هر دو می‌شود.

8. Crimes of the Future (2022)

Crimes of the Future از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

جدیدترین اثر کراننبرگ، جنایات آینده، اثری است که مجددا با مورتنسن سا‌خته شد‌ه. مورتنسن با همراهی لیا سیدوکس و کریستن استوارت، نامزد اسکار، نقش یک هنرمند آوانگارد را بازی می‌کند که در دنیایی که بشریت از درد یا بیماری رنج می‌برد، روی صحنه عمل می‌کند.

این فیلم جسورانه اما نه چندان نوآورانه، مفاهیم آشنای آثار قبلی کارگردان را بازبینی می کند تا یک فیلم هیجانیِ موثر و خوش ساخت را ارائه دهد. بازیگران فوق‌العاده هستند و کراننبرگ مثل همیشه مطمئن است و مضامین سنگین جنایات آینده را با بهره‌برداری کلاسیک مورد انتظار از فیلم‌های ترسناکش ترکیب می‌کند. این اثر با این حال یکی از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ است.

7. The Fly (1986)

The Fly از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

جف گلدبلوم و جینا دیویس در شاهکار علمی تخیلی کراننبرگ به نام «مگس» بازی می کنند. این فیلم داستان ست براندل، دانشمندی باهوش اما وسواسی را روایت می‌کند که پس از انجام یک آزمایش خطرناک، به یک هیبرید انسان/مگس جهش می‌یابد.

The Fly، ترسناک اما جذاب، ترکیبی تقریباً عالی از مضامین ترسناک بدن کراننبرگ و مضامین علمی تخیلی کلاسیک است. جای تعجب نیست که این “تجاری” ترین اثر کروننبرگ است. The Fly یک فیلم ترسناک علمی-تخیلی است که به درستی انجام شد‌ه است و با اجرای درخشان گلدبلوم و گریمش که آنقدر واقع گرایانه است که باعث می شود مخاطبان با انزجار از آن دور شوند.

6. Dead Ringers (1988)

Dead Ringers از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

فیلم Dead Ringers که بر اساس داستان واقعی دوقلوهای مارکوس ساخته شده است، جرمی آیرونز را در نقش دوقلوهای همسان الیوت و بورلی مانتل نشان می دهد. الیوت که یک لوتاریوی بدنام است، روابط متعددی با زنان دارد و زمانی که از دست آنها خسته شد، آنها را به بورلی می سپارد. با این حال، هنگامی که بورلی نسبت به یکی از آنها وسواس پیدا می کند، عقل خود را از دست می دهد.

تعداد کمی از بازیگران به اندازه جرمی آیرونز وهم‌آوری آزاردهنده را به خوبی بازی می‌کنند و Dead Ringers این را ثابت می‌کند. این بازیگر یکی از آزاردهنده ترین بازی های خود را در این اثر ارائه می دهد.

5. Scanners (1981)

Scanners از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

اسکنرها یک اثر کلاسیک علمی تخیلی به کارگردانی کراننبرگ است که در دنیایی اتفاق می‌افتد که روان‌شناسان قدرتمند یا «اسکنرها» توسط ConSec، یک شرکت قدرتمند اسلحه‌سازی شکار می‌شوند. داستان در مورد داریل، اسکنر جنگی علیه ConSec، و کامرون، اسکنر فرستاده‌شده برای سقوط داریل متمرکز است.

اسکنرها یک پیروزی علمی تخیلی است. فیلم انقلابی و کاملا فراموش نشدنی، مخاطبان را به چالش می کشد و آنها را با زبان بصری فرمانبردار و ته مایه های سیاسی نامحسوس خود در موقعیت اثر قرار می دهد. این فیلم یکی از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ است.

4. Crash (1996)

Crash از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

اگر ادعا کنیم Crash جنجالی ترین فیلم کراننبرگ است، اشتباه نگفته‌ایم.

کراننبرگ رویکرد مستقلی را برای Crash انتخاب می کند و صحنه های صریح فیلم را با فقدان متمایز سبک و پویایی ارائه می دهد. نتیجه فیلمی است که تماشاگر را به خاطر تمایلات کنجکاوانه‌ی خود و حذف شدید و کوبنده وسواس جامعه نسبت به خطر زرق و برق‌آمیز و جنسی می‌خواند. Crash عجیب نیست، اما تکان دهنده، فریبنده و مسحورکننده است.

3. Exitenz (1999)

Exitenz از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

جنیفر جیسون لیِ همیشه قابل اعتماد در فیلم علمی تخیلی اگزیستنز ساخته‌ی کراننبرگ بازی می کند. او نقش آلگرا، طراح بازی را بازی می کند که در حین انجام بازی واقعیت مجازی که خودش سا‌خته بود، هدف قاتلان قرار گر‌فته است. جود لا در نقش تد، تاجری که به همراه غیرمنتظره آلگرا تبدیل می شود، بازی می کند.

به دلیل عدم وجود کلمه بهتر، Existenz ناخالص است. این فیلم که از جلوه‌های بصری غم‌انگیز خود لذت می‌برد، یک پیچ و تاب ترسناک بدنی به فرضیه کلاسیک علمی تخیلی خود اضافه می‌کند و یکی از متمایزترین و به یاد ماندنی‌ترین آثار دهه 90 این ژانر را خلق می‌کند. اگزیستنز پر از پیچ و تاب و عناصر جاسوسی است، اما مضامین بیولوژیکی آن بسیار جذاب تر است.

2. The Brood (1979)

The Brood از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

در مجموعه فیلم‌های ترسناک تکان‌دهنده و آزاردهنده، فیلم کلاسیک کراننبرگ در سال 1979، The Brood، سلطنت می‌کند. داستان درباره روانپزشکی است که درمان خطرناکی را روی زنی مطلقه با مشکلات روانی شدید انجام می دهد که برای حضانت فرزندش مبارزه می کند.

دلخراش، ترسناک، تکان دهنده و وحشی، The Brood واقعا بی نظیر است. The Brood با کاوش در مسائل مربوط به مادری، فرزندپروری و میراث، یک اثرِ کراننبرگ اساسی است که وحشت و بهره‌کشی را با هم ترکیب می‌کند تا فیلمی شگفت‌انگیز و تامل برانگیزی را ارائه دهد. اثری است که یکی از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ شنا‌خته می شود.

1. Naked Lunch (1991)

Naked Lunch از عجیب ترین فیلم های دیوید کراننبرگ

در این فیلم کلاسیک علمی تخیلی سورئال اثر کراننبرگ، پیتر ولر در نقش ویلیام لی، یک نابودگر که به ماده ای که برای کشتن حشرات استفاده می شود معتاد می شود، بازی می کند. لی پس از کشتن تصادفی همسرش با بازی جودی دیویس توانا، فرار می کند و خود را درگیر یک توطئه بزرگ دولتی می بیند که توسط اشکالات سازماندهی شده است.

به بیان ساده، ناهار برهنه کاملاً غمگین است. فیلمی عجیب اما اعتیاد آور، مجموعه ای از بدترین آثار کراننبرگ است که به ندرت معنا پیدا می کنند. کراننبرگ در بی بند و باری خود، قصیده ای برای نوشتن خلق می کند که مملو از طنز تاریک، مضامین سورئال، و جلوه های بصری آزاردهنده است.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − سه =