بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب

فیلم های اقتباسی از کتاب

گر‌فتن یک ایده از پیش تثبیت‌شده و کمی سر و سامان د‌ادن آن در تئوری آسان به نظر می رسد. اما انتقال داستان‌های بزرگ از کتاب به فیلم به دلیل انتظارات زیاد از فیلم همواره دشوار بوده است. برخی از فیلم‌هایی که برای اولین بار تماشا می‌شوند، به اثر نمادینی در جامعه تبدیل می‌شوند. و در طول سال‌ها همینطور باقی می‌مانند. با مووی 21 در معرفی فیلم های اقتباسی از کتاب همراه باشید.

Harry Potter (2001 – 2011)

Harry Potter از فیلم های اقتباسی از کتاب

فیلم‌های هری پاتر محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند. دنیل ردکلیف، روپرت گرینت، و اما واتسون از سال 2001 تا 2011 در کست این مجموعه حضور داشتند. هر هفت کتاب هری پاتر که در سال‌های 1997 تا 2007 توسط جی‌کی رولینگ نو‌شته شد‌ه است، سفر پسری به نام هری پاتر را در مدرسه جادویی هاگوارتز دنبال می کند.

اگرچه فیلم‌ها و رمان‌ها هر یک به‌طور مستقل موفق شدند، اما تفاوت‌هایی با هم دارند. تغییرات قابل‌توجه این سری شامل حصور محدودتر جن‌های خانگی در دنیای فیلم‌ها، مبارزه نهایی بین ولدمورت (رالف فاینز) و هری معنای نمادین‌تری در کتاب دارد و چندین و چند تفاوت دیگر. با این حال، هری پاتر یکی از بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب است.

Twilight (2008-2012)

Twilight از فیلم های اقتباسی از کتاب

گرگ و میش از رمان های موفق استفانی مایر و همگی در قالب یک فیلم اقتباس شده‌اند. این اثر از بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب است.

کسانی که در تولید فیلم گرگ و میش نقش داشتند، هدفشان این بود که تا آنجا که ممکن است، مطالب بیشتری را از رمان‌ها در فیلم‌ها به‌طور معتبر بازتولید کنند و در عین حال مجموعه‌ای جذاب و پویا از فیلم‌ها را خلق کنند. برای دستیابی به این هدف، استفانی مایر درگیر این فرآیند شد و در مورد فیلمنامه اثر و سایر موارد تولید مشورت داد و همکاری کرد. به همین دلیل، فیلم ها عملاً اقتباسی یک به یک از کتاب ها بودند.

Jurassic Park (1993-1997)

Jurassic Park از فیلم های اقتباسی از کتاب

موفقیت پارک ژوراسیک از همان ابتدا مقدر به نظر می‌رسید. رمان این اثر از همان ابتدا بسیار انتظار می رفت که به فیلم تبدیل شود. ولی در نهایت این اثر به استیون اسپیلبرگ سپر‌ده شد. این اثر از پرفروش ترین فیلم های تمام دوران است. اگرچه فرنچایز پارک ژوراسیک موفقیتی کسب کر‌ده است که در مجموع شش فیلم را در بر‌گرفته است، اما تنها فیلم اصلی یعنی پارک ژوراسیک و دنباله آن، دنیای گمشده: پارک ژوراسیک، از محتوای رمان اقتباس شده‌اند.

Crazy Rich Asians (2018)

Crazy Rich Asians از فیلم های اقتباسی از کتاب

رمان «آسیایی‌های ثروتمند دیوانه» یک کمدی رمانتیک است که بر اساس تجربیات نویسنده، کوین کوان در سنگاپور سا‌خته شد‌ه است. این رمان پرفروش باعث شد تا دو دنباله به نام های «دوست دختر ثروتمند چین» و «مشکلات افراد ثروتمند» نوشته شوند و هر دو در حال ساخت برای اقتباس سینمایی هستند.

اقتباس «آسیایی‌های ثروتمند دیوانه» اثر سال 2018 که به خاطر زیبایی‌شناسی جذاب و بازیگران متنوعش شناخته می‌شود، نسبتاً به این رمان وفادار است.

Fight Club (1999)

Fight Club از فیلم های اقتباسی از کتاب

Fight Club، همچون یک پدیده فرهنگی، از زمان انتشارش در سال 1999 همچنان نمادین باقی مانده است – و با این حال، رمان اصلی، اثر چاک پالانیوک علیرغم اینکه سه سال زودتر از فیلم منتشر شد‌ه، احترام و ارزش کمتری برایش قائل هستند. در حالی که مضامین اصلیِ هرج و مرج و ضد مصرف گرایی تا حد زیادی در هر دو اثر مشهود است، شباهت ها و انحرافاتی از منبع اصلی وجود دارد. ولی با تمام اینها، فایت کلاب از بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب هاست.

Carrie (1976)

Carrie از فیلم های اقتباسی از کتاب

استیون کینگ بدون شک یکی از محبوب ترین نویسندگان تاریخ است که از آثارش فیلم های اقتباسی متعددی سا‌خته شد‌ه است. کری اولین اثر مکتوب او و متعاقباً اولین رمان او بود که اقتباس شد و نام او را به شهرت رساند. این رمان به صورت رساله‌ای نو‌شته شد‌ه است، به این معنی که خوانندگان داستان را از طریق بریده های خبری، مصاحبه ها، گزارش های پلیس و شهادت ها درک می کنند. در حالی که فیلم ساختار خطی استانداردی دارد که بینندگان را از ابتدا تا انتها راهنمایی می کند. اما پایان بین کتاب و فیلم چیزی است که آنها را بیشتر از همه متمایز می کند.

The Wolf of Wall Street (2013)

The Wolf of Wall Street از فیلم های اقتباسی از کتاب

یکی از پردرآمدترین فیلم‌های مارتین اسکورسیزی، «گرگ وال استریت» است. فیلمی صریح که زندگی پر پول مردی را بررسی می‌کند که سبک زندگی افراطی دارد. این اثر با حضور بازیگران بزرگ، نامی برای خود دست و پا کرده است. از جمله لئوناردو دی کاپریو، جونا هیل، مارگو رابی و متیو مک کانهی. این فیلم که به رویداد تاریخی بزرگترین سقوط بازار سهام می پردازد، داستان واقعی جردن بلفورت، دلال و تاجر سابق سهام را بازگو می کند که راه خود را به سمت بالا دستکاری کرده است.

The Hunger Games (2012-2015)

The Hunger Games از فیلم های اقتباسی از کتاب

این فیلم با رساندن شکاف‌های طبقه‌بندی به سطحی جدید، بینندگان را با جهانی شوکه کرد که در آن شهروندان طبقه پایین باید در نبردی سالانه تا پای مرگ برای سرگرمی طبقه بالا بجنگند و در عین حال آنها را به سمت کتنیس (جنیفر لارنس) بفرستند. پیتا (جاش هاچرسون) و گیل (لیام همسورث) در یک مثلث عشقی قرار دارند. این اثر یکی از بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب است.

American Psycho (2000)

American Psycho از فیلم های اقتباسی از کتاب

فیلمی که واقعاً امتحانش را پس داد‌ه است، American Psycho است که تبدیل به یک فیلم کمدی ترسناک نمادین با طرفدارانی پروپاقرص شد‌ه است. یک واقعیت کمتر شناخته‌شده این است که این فیلم از رمان جنجالی‌ای به همین نام، نوشته برت ایستون الیس در سال 1991، که معتقد بود کتابش کیفیتی غیرقابل فیلمبرداری دارد، اقتباس شد‌ه است. بسیاری از فیلمنامه نویسان در نهایت فیلمنامه را به دلیل مطالب بحث برانگیز و کشمکش هایی که در اقتباس از متن متراکم و مملو از مرجع رمان وجود داشت، کنار گذاشتند.

فیلم، به طور کلی، فوق العاده به منبع اثر وفادار است. کریستین بیل در نقش پاتریک بیتمن، مظهر لجن یوپی دهه 80 و یک قاتل سریالی پشیمان و بی احساس است. از آنجایی که این فیلم یک اقتباس سینمایی بود، نمی‌توانست وارد جزئیات پیچیده و بیش از حد رمان شود. آمریکن سایکو از بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب است.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump از فیلم های اقتباسی از کتاب

فارست گامپ یکی از دلگرم‌کننده‌ترین، بهترین و تماشایی‌ترین فیلم‌های تمام دوران است. رمان اصلی، با همین نام، که توسط وینستون گروم در سال 1986 نوشته شد، جریانی از آگاهی را در نوشتار خود به تصویر می‌کشد، جایی که شخصیت اصلی جنبه‌های به یاد ماندنی زندگی‌اش را بازگو می‌کند. این کتاب در ابتدا ناموفق و در میان منتقدان محبوب نبود، اما زمانی که اقتباس فیلم منتشر شد، فروش رمان به طور تصاعدی افزایش یافت.

فارست گامپ با انحراف اساسی از رمان، مطالبی را از فصول مختلف برای داستان عاشقانه فارست (تام هنکس) و جنی (رابین رایت) در طرح اصلی فیلم قرار داد. در حالی که شخصیت فارست گامپ وفادار می ماند، کتاب و فیلم دو قطبی شدند – به خصوص در پایان.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 9 =