Pathaan، شاهرخ خان یا جیمز باند؟

فیلم Pathaan فیلم جدید هندی که اولین فیلم شاهرخ خان پس از چهار سال دوری از سینماست. این فیلم اکشن و دلهره‌آور هندی با فروش خوبش توانست جایگاه خوبی در باکس آفیس به دست آورد.

با مووی21 همراه باشید تا به نقد و بررسی این فیلم بپردازیم.

نقد و بررسی Pathaan

مقایسه با RRR

از نظر فروش و رتبه بسیاری این فیلم را با RRR مقایسه می‌کنند. RRR یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های هندی در گیشه جهانی و یکی از پر هزینه‌ترین فیلم‌های زمان خودش است و Pathaan نیز دست کمی از آن ندارد.

البته Pathaan بسیار تیپیکال هندی‌تر از RRR است. اما هرچقدر آرآرآر در ژانر و چهارچوب خود باقی مانده بود، پاتان برعکس، تمام ژانرها را دربرمی‌گیرد و تنها چیزی که تکه‌های این فیلم را به هم متصل نگه داشته است، وجود شاهرخ خان است. شاهرخ خان در این فیلم نه تنها جیمز باند است، بلکه جیسن بورن و جیسن استاتهام و فبیو نیز هست.

شاهرخ خان در فیلم پاتان  Pathaan

بالیوود در حال تقلب

دهه‌هاست که فیلم‌های بالیوودی اکران شده در سطح جهانی، شامل صحنه‌هایی در کشورهای مختلف است و این موضوع به قدری واضح است که نمی‌توان آن را انکار کرد و گویی به نمادی از جهانی بودن یک فیلم هندی تبدیل شده است.

فیلم‌های هندی معمولا نسخه بالیوودی فیلم‌های هالیوودی هستند -به خصوص در سبک موزیکال- فقط با ریتم و سبک خودشان.

نقدهای وارد بر فیلم

شخصیت‌های فیلم Pathaan غالبا مانند پوسترهای فیلم صحبت می‌کنند. «ثروتمند شو، قدرتمند شو یا بمیر!»

تصویر و فیلم‌برداری این شخصیت‌ها هم به گونه‌ای است که گویی هر شخصیت یک خداست و باید مورد توجه بسیار قرار بگیرد.

صحنه‌های اکشن، در حقیقت شاید مورد پسند همه نباشد. همان مدل هندی همیشگی، یک نفر در مقابل هر شخصی که سر راهش قرار می‌گیرد و همچنین در مقابل جاذبه! و بعد هم عینک آفتابی‌اش را می‌زد و از صحنه دور می‌شود.

داستان پاتان در سرتاسر دنیا ادامه می‌یابد. دبی تا اسپانیا و هرکجا که توانسته‌اند، صحنه‌ای را فیلم‌برداری کرده‌اند.

صحنه‌ی تعقیب و گریزی در دبی، موتورسواری و فرار بر روی یخ و مبارزه‌ای در کوه. هرچیزی که فکرش را کرده باشید یا نکرده باشید در این فیلم وجود دارد.

شاهرخ خان Pathaan

شاید به نظر خنده‌دار برسید اما Pathaan در ژانر کمدی قرار ندارد؛ تمام این صحنه‌ها که شاید آشفته به نظر برسند در حقیقت با ریتم مشخصی پشت هم اتفاق می‌افتند.

با این حال نباید از پیشرفت بالیوود چشم‌پوشی کرد. اینکه توانسته‌اند فروش جهانی داشته باشند و به نوعی مردم جهان را با فیلم‌های خود آشنا کنند، قدم بسیار بزرگی است.

فقط کاش واقعا از عناصر بالیوودی اصیل استفاده کنند و مخلوطی از تمام فیلم‌های هالیوودی را به عرصه جهانی تحویل ندهند.

منبع:

Variety

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 3 =