ساماریتان، فیلمی که استالن قهرمان هم نتوانست نجاتش دهد.

بازیگران بااستعدادی که در فیلمی که می‌توانست بسیار جذاب و حرفه‌ای‌تر باشد گرد هم آورده شده‌اند. با هم به بررسی فیلم ساماریتان می‌پردازیم.
ساماریتان Samaritan

ساماریتان (سامری) فیلم جدید ابرقهرمانی به کارگردانی جولیس ایوری است که به تازگی منتشر شده است. در این فیلم که بر اساس یک کمیک ساخته شده است، بازیگرانی هم‌چون سیلوستر استالن، داشا پولانکو (Orange Is the New Black)، جیوون والتون (Euphoria – The Addams Family)، پیلو اسبک (Game of Thrones – Uncharted) در آن ایفای نقش کرده‌اند.

ساماریتان به صورت امیدوارکننده‌ای آغاز می‌شود و ناگهان در همان بخش اولیه تبدیل به فیلمی می‌شود که تنها وقت شما را هدر می‌دهد. با اینکه از بازیگران با استعدادی در آن استفاده شده است، اما فیلم‌نامه به قدری محدودشان کرده است که حتی توانایی آن‌ها نیز زیر سوال می‌رود.

با نگاهی ساده به ابتدایی‌ترین اصول در آن، باید گفت ساماریتان (سامری) تنها هدر دادن هزینه برای تولیدکنندگان آن و اضافه‌کاری برای شخصی مثل سیلوستر استالن 76 ساله است که در کارنامه خود آثار بزرگی مانند رمبو را دارد.

خطر لو رفتن داستان در ادامه متن

تکرار مکررات تا کی؟

شهر سرد و نمناک و آخر دنیا را دیده‌ی گرانیت نیاز به قهرمان دارد. مردم شهر به دو دسته تقسیم شدند و هر دسته ذهنیت خود را دارند:

آن‌ها که با ایدئولوژی قهرمان شهر، ساماریتان (سامری – هم‌چنین به معنی درستکار) موافقند و آن‌هایی که از شخصیت منفی داستان، نمسیس ( به معنی الهه انتقام/ انسان کینه‌جو) حمایت می‌کنند.

داستان از این قرار است که نمسیس و ساماریتان برادران دوقلویی بودند که 25 سال پیش، در نبردی قیامت‌گونه با یکدیگر جنگیدند و هر دو مردند و ناپدید شدند؛ اما گویا پتک نمسیس در این میان گمشده است.

سایرس (پیلو اسبک)، سردسته گنگ شروری است که می‌خواهد همانند نمسیس شهر را به آشوب بکشاند و جا پای او بگذارد و برای این کار به پتک و نقاب نمسیس که در بایگانی مدارک پلیس نگهداری می‌شوند، نیاز دارد.

سم (جیوون والتون)، پسر 13 ساله خیابانی،  باور دارد که ساماریتان هنوز زنده است و در میان همین مردم درحال زندگی است. او با جو (سیلوستر استالن)، یکی از همسایه‌های پیر و سال‌خورده و تنهایش که خرج زندگی‌اش را از زباله‌گردی برای پیدا کردن اشیاء خاص و تخلیه آب و فاضلاب به دست می‌آورد، دوست می‌شود.

سم هیچ ایده‌ای ندارد که جو از کجا آمده و در جوانی چه کاری می‌کرده است تا اینکه روزی، هنگامی که یک گروه زورگو در حال خفت‌گیری یک نوجوان هستند، جو را می‌بیند که برای کمک به آن پسر می‌شتابد. همان‌جاست که سم گمان می‌برد جو همان قهرمانی‌ است که شهر کم داشته است.

با ساماریتان سرگرم شویم یا گیج؟

سامارتیان چیز جدیدی برای ارائه ندارد. دقیقا اتفاقی برایش رقم می‌خورد که برای سیلوستر استالن در هر فیلمی پیش می‌آید. مرد با تجربه‌ی غیراجتماعی که در موقعیتی قرار می‌گیرد که خودش نمی‌خواسته است و حالا باید به تمام انسان‌های بی‌پناهی که نمی‌توانند از خود دفاع کنند، کمک کند.

با وجود صحنه‌های اکشن بسیاری که قابلیت فیلم‌برداری داشتند، 45 دقیقه از زمان مخاطب صرف گشت و گذار دو شخصیت اصلی فیلم در شهر گرانیت شد که هیچ سودی برای بیننده نداشت.

شخصیت‌پردازی و طراحی لباس همگی الهام‌گرفته شده از نسخه‌های معروف دیگر است. رضا، یکی از نوچه‌های سایرس، بی‌تردید کپی غیر خلاقانه‌ای از 69  (بله، همان رپر رنگارنگ) است. علاوه بر آن، سخنوری‌های خود سایرس هم تکرار غیرحرفه‌ای از تام هاردی در The Dark Knight Rises بود.

استایل و لباس‌های ساماریتان و نمسیس هم برگرفته از شخصیت‌های منفی کاپیتان آمریکا بود.

samaritan بازیگران

زمانی که خالق، مخلوق را به تباهی می‌برد.

درست است که هر داستانی می‌تواند از هرجایی الهام‌گرفته شده باشد، اما ساماریتان هیچ‌چیز جدیدی از خودش نداشت. هرچیزی در آن، از جای دیگری آمده بود و انگار سازندگان آن، عنصر خلاقیت را در فیلم‌سازی به کلی فراموش کرده بودند.

با این حال بخش اول و ابتدایی فیلم بهترین بخش آن بود. گرافیک و ادیت عالی آن، باعث شده بود فضای کمیکی آن حفظ شود و تمام جو موجود در فیلم به بیننده القا شود.

خلأهای بسیاری در فیلم‌نامه ساماریتان وجود دارد که برای پر کردنشان باید دوربین را سریع‌تر حرکت می‌دادند. ( هر صحنه از فیلم زمان زیادی را به خود اختصاص داده بود که می‌توانست کوتاه‌تر باشد.)

هم‌چنین سوالات زیادی در طول فیلم در ذهن مخاطبین ایجاد می‌شد که کارگردان و نویسنده هیچ پاسخ یا سرنخی برای آن‌ها قرار نداده بودند. که خود جای بحث بسیاری دارد.

اگر قصد دارید این فیلم را به خاطر حضور سیلوستر استالن ببینید، توصیه می‌کنیم که این کار را نکنید. فیلم‌های بهتری از او موجود است که سازندگانشان برای زمان شما ارزش بیشتری قائل بوده‌اند.

سیلوستر استالن در فیلم samaritan

با تمام این توصیفات، بد نیست نگاهی نیز به نمرات این فیلم بیندازیم:

در جست و جوی اولیه samaritan (ساماریتان) در گوگل، نمره 4/5 به چشم می‌خورد اما باید توجه کرد که این نمره از تعداد حدود 1000 بیننده است که تعداد بالایی نیست.

نقد فیلم سامری ساماریتان
بررسی و نقد فیلم ساماریتان samaritan
نمره فیلم ساماریتان در گوگل

در IMDB، از 26هزار نفر رأی‌دهنده نمره 5.8/10 به دست آمده است که این فیلم راه در دسته متوسط قرار می‌دهد.

بررسی و نقد فیلم ساماریتان samaritan
نمره فیلم ساماریتان در سایت IMDB

در سایت Rotten Tomatoes کمی تفاوت نظر میان منتقدان و بینندگان وجود دارد. این فیلم از دید 100 منتقد سایت نمره 40/100 و از دید بینندگان نمره 76/100 را دریافت کرده است که می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که فیلم تا حدی سرگرم‌کننده بوده است اما از نظر حرفه‌ای قوی عمل نکرده است.

بررسی و نقد فیلم ساماریتان samaritan
نمره فیلم ساماریتان در سایت Rotten Tomatoes

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید. برایمان بگویید پس از دیدن فیلم چه سوالاتی در ذهن شما ایجاد شد و کدام فیلم از سیلوستر استالن برای شما جذاب‌تر بوده است.

منابع:

 Deadline

RogereBert

ScreenRant

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 11 =