رتبه‌بندی فیلم های اره

فیلم های اره

سری فیلم های اره که از سال 2004 به یکی از پرکارترین و محبوب ترین فرنچایزهای ترسناک تبدیل شد‌ه است. با معرفی فیلم های اره همراه باشید.

9. Spiral: From the Book of Saw (2021)

فیلم های اره

پایین‌ترین نمره از میان فیلم های اره در سایت IMDb، فیلم Spiral: From the Book of Saw می باشد. این اثر در سال 2021 به کارگردانی دارن لین بوسمن و بازی کریس راک در نقش کارآگاه زیک بنکس سا‌خته شد. فیلم خارج از داستان سری اصلی جریان دارد. این فیلم با دنبال کردن داستان زیک و شریک تازه‌کارش ویلیام شنک (مکس مینگلا) می پردازد.

این فیلم اولین فیلم از این مجموعه است که اسطوره سری، توبین بل را در خود ندارد.

8. Saw 3D (2010)

فیلم های اره

یکی از پایین‌ترین نمره‌ها در میان فیلم های اره، فیلم Saw 3D است که توسط سردبیر سری، کوین گروترت، کارگردانی می‌شود. این فیلم داستان بابی (شان پاتریک فلنری)، یک مرد کلاهبردار است که خاطراتی ساختگی از خود را در مورد بازمانده بودن با بقیه به اشتراک گذا‌شته است. Saw 3D که قرار بود آخرین فیلم این سری باشد، داستان‌های بسیاری از شخصیت‌های تکرارشونده مجموعه، از جمله دکتر لارنس گوردون (کری الوز) از اولین فیلم این مجموعه را به تصویر می‌کشد.

همچنین بخوانید: پوستر فیلم Saw X دهمین قسمت از فرنچایز اره منتشر شد

بدون شک یکی از ضعیف‌ترین فیلم‌های سری اره، Saw 3D است. با این وجود حاوی برخی سکانس ها و تله‌های وحشتناک است و از جلوه‌های بصری سه بعدی خود برای ایجاد سکانس‌های قوی استفاده می‌کند.

7. Jigsaw (2017)

فیلم های اره

Jigsaw، به کارگردانی برادران اسپریگ، هفت سال پس از Saw 3D منتشر شد و یک افزوده جدید به داستان اصلی Jigsaw معرفی کرد. فیلم Jigsaw با معرفی یک بازی جدید و تیم جدیدی از ماموران مجری قانون و آسیب شناسان، تحقیقاتی را دنبال می کند که آیا Jigsaw به نحوی زنده مانده است یا یک قاتل جدید ظاهر شده است.

اگرچه این فیلم یکی از به یاد ماندنی‌ترین مرگ‌ها را در کل مجموعه به نمایش می‌گذارد، اما افزوده‌های آن به داستان‌های سری نسبت به فیلم‌های قبلی جذاب‌تر است. این اثر به‌طور کلی سرگرم‌کننده است اما از فیلم های اصلی سری اره ضعیف‌تر است.

6. Saw V (2008)

فیلم های اره

فیلم Saw V، به کارگردانی دیوید هاکل، طراح تولید سری، عمدتاً بر نبرد عقلانیت بین کارآگاه هافمن، کارآگاه جیگسا و پیتر استرام (اسکات پترسون) کارآگاه همکارش متمرکز است. در همین حین، یک «بازی» شامل گروهی از افراد مسئول آتش‌سوزی مرگبار در ساختمان در حال وقوع است که به یکی از سخت‌ترین تله‌های سریال ختم می‌شود.

این فیلم در مورد گذشته‌ی هافمن به‌عنوان یک شاگرد توضیح می‌دهد و رابطه‌ی او با جیگسا را نشان می‌دهد. اگرچه این فیلم در کل کمتر از بسیاری از فیلم های اره خاطره‌انگیز است، اما از نظر بصری پایان بسیار جالبی دارد و تله‌ای که در آن دو قربانی باید با اره دست‌های خود را از وسط به دو نیم کنند تا هر کدام پنج لیتر خون بدهند، یکی از تله‌های بسیار جذاب است.

5. Saw IV (2007)

فیلم های اره

علیرغم اینکه Saw IV اولین فیلم از این سری بدون دخالت مستقیم جیمز وان و لی وانل است، ولی باز هم روحیه دنباله‌های Saw را کاملاً به تصویر می‌کشد. این فیلم داستان کارآگاه ریگ (لیریک بنت) را دنبال می‌کند.

Saw IV هافمن را به عنوان یکی از شاگردان جیگسا معرفی می‌کند و در رابطه با جدول زمانی سریال، تغییرات بسیار خوبی را به نمایش می‌گذارد. اگرچه هیچ یک از نمادین‌ترین تله‌های سری را در خود ندارد، اما Saw IV دنباله‌ای قوی است که بر اساس رتبه‌بندی‌های IMDb، دقیقاً در نقطه میانی سری فیلم های اره قرار می‌گیرد.

4. Saw VI (2009)

فیلم های اره

Saw VI که یکی از آثار بهتر این سری محسوب می‌شود، «بازی» را دنبال می‌کند که توسط کارآگاه هافمن اجرا می‌شود. بازی‌ای که برای آزمایش اخلاقیات یک مدیر بیمه سلامت (پیتر اوتربریج) طراحی شده است. این فیلم به شدت از مراقبت‌های بهداشتی خصوصی‌شده انتقاد می‌کند و تله‌هایی را به نمایش می‌گذارد که قربانی باید ارزش زندگی افراد مختلف را مانند شرکت‌های بیمه بسنجد.

این فیلم با مضامین اجتماعی و اقتصادی غافلگیرکننده‌ای که دارد، یکی از متفکرانه‌ترین فیلم‌های این فرنچایز است. علاوه بر این، این فیلم یکی از محبوب‌ترین تله‌های این سری، «چرخ‌وفلک تفنگ ساچمه‌ای» را نیز به نمایش می‌گذارد.

3. Saw III (2006)

فیلم های اره

Saw III به نویسندگی لی وانل و کارگردانی دارن لین بوسمن از دو “بازی” همزمان تشکیل شد‌ه است.

فیلم Saw III پرفروش ترین فیلم این مجموعه بود و به دلیل پویایی احساسی و پیچید‌ه بین آماندا و جیگسا موفق شد.

2. Saw II (2005)

فیلم های اره

فیلم Saw II به نویسندگی لی وانل و دارن لین بوسمن و کارگردانی بوسمن بر دو خط داستانی اصلی تمرکز دارد: کارآگاهی به نام اریک متیوز (دانی والبرگ) در حال رویارویی با جیگسا و یک “بازی” شامل هشت نفر، از جمله قربانی قبلی، آماندا، و پسر کارآگاه متیوز، دانیل (اریک نادسن)، در خانه ای محبوس شده‌اند که حاوی تله های کوچک دردناک متعددی است که به تدریج با گاز سمی پر می شوند.

این فیلم برای روند سری بسیار مهم است، و پیشینه مهمی را برای جیگسا ارائه می‌کند.

1. Saw (2004)

فیلم های اره

جای تعجب نیست که فیلمی به قدرتمندی Saw چنین فرنچایز محبوبی را ایجاد کرد. این فیلم دارای سبک بصری بسیار متمایز با ویرایش موزیک ویدئویی و نورپردازی خشن آبی و سبز است و همچنین شخصیت‌های جذابی را معرفی می‌کند و حکایت از اطلاعات گسترده‌ای در مورد آنتاگونیست خود دارد. اولین فیلم Saw با تله‌های خلاقانه، روایت هیجان‌انگیز و پیچش تکان‌دهنده‌اش، با اختلاف زیادی به عنوان فیلم مورد علاقه طرفداران در وبسایت IMDb شناخته می‌شود.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =