Tar، درامی واقعی‌تر از هر بیوگرافی!

فیلم جدید تاد فیلر با نام Tar با بازی کیت بلانشت زیبا به نمایش درآمد و آن قدر واقعی بود که باور اینکه لیدیا تار شخصیتی واقعی نیست، برای هر بیننده‌ای سخت بود. با مووی21 همراه شوید تا به نقد و بررسی این فیلم بپردازیم.

Tar، جدیدترین فیلم تاد فیلد است که در ژانر درام ساخته شده است. این فیلم داستان زندگی تخیلی رهبر آهنگساز، لیدیا تار را روایت می‌کند.

تاد فیلد این فیلم را پس از 16 سال و بعد از فیلم Little Children با بازی کیت وینسلت و نامزد دریافت سه جایزه اسکار، ساخته است.

با مووی21 همراه باشید تا علاوه بر گزارشات اخبار سینمایی، سلبریتی و تلویزیونی، به نقد و بررسی این فیلم بپردازیم.

Tar 2022نقد و بررسی فیلم تار

درباره فیلم

Tár، فیلم‌سازی تاد فیلد را به سطح دیگری برده است. این فیلم، در ژانر خود، نفس‌گیر است. Tar، ظالمانه شما را درگیر خود می‌کند و شما را در افسانه‌های هنر، گم‌گشتگی و شیفنگی غرق خواهد کرد.

این فیلم در دنیای موسیقی کلاسیک تولید شده است و اگر فکر می‌کنید موسیقی کلاسیک خیلی با حال و هوای شما متفاوت است، نگران نباشید. این تفاوت باعث آزردگی شما نمی‌شود.

این فیلم برخلاف اکثر فیلم‌ها با فلش‌بک‌ها و خاطرات در ذهن شما، پس زمینه‌ای ایجاد نمی‌کند؛ بلکه آن‌قدر با دقت زیاد جزئیات را برایتان به نمایش می‌گذارد که شما خودتان را در معمایی از حقیقت زندگی لیدیا تار غوطه‌ور می‌یابید.

گذشته لیدیا نیز ما را به شک وا می‌دارد و به لطف خط داستانی، این شک تا آخر با ما باقی می‌ماند.

فیلم تار،  بر دو ویژگی استوار است که زمانی پایه و اساس فیلم‌های درام واقعی بودند: صبر و تمرکز.

Tar 2022 نقد و بررسی فیلم تار

بررسی شخصیت‌ها و پلات فیلم

شخصیت‌های فیلم Tar، به اندازه هر شخصیت در زندگی خودتان، واقعی هستند. بازیگران حتی کوچک‌ترین نقش‌ها را نیز به نحو احسن اجرا کرده‌اند.

در حقیقت هدف فیلم، بررسی کامل شخصیت لیدیا تار با نگاه به زندگی اوست. فیلد همه چیز را درباره لیدیا به ما نشان نداده است و لازم هم نبود نشان دهد اما همین امر باعث شد تا ما با حقیقت امر درباره معمای اصلی داستان لیدیا آشنا نشویم.

مخاطبان حق دارند که باور کنند این فیلم بر اساس زندگی واقعی شخصی به نام لیدیا تار ساخته شده است. این موضوع که لیدیا تخیلی است، حتی پس از پایان فیلم، قابل باور نیست.

سازندگان از ابزار تاریخی خوبی استفاده کرده‌اند و همین امر باور را سخت‌تر هم می‌کند. اما حقیقت این که لیدیا تار ساخته ذهن نویسنده است، همچنان پا برجاست.

لیدیا تار برای مخاطبان الگو می‌شود و از خودش برندی ساخته است که نمادی از تلاش و استعداد است.

بازیگران فیلم تار 2022
Tar 2022

بهترین نقش آفرینی کیت بلانشت؟

بسیاری از منتقدان این بازی کیت بلانشت را به عنوان بهترین بازی او در نظر گرفته‌اند. درست است که این ایفای نقش نمونه‌ای کامل از بازیگری صحیح است. به گونه‌ای که بازی خوب بلانشت به لیدیا تار اجازه داده است تا زندگی کند و خودش باشد. اما آیا این واقعا بهترین نقش‌آفرینی اوست؟

با در نظر گرفتن 2 برد اسکار و  4 نامزدی در آن، شاید باید عمیق‌تر درباره آن فکر کرد. کیت بلانشت با استعداد، از قبل با موسیقی نیز آشنا بود که دست سازنده و فیلم‌بردار را در فیلم‌برداری از او در حین نواختن، باز گذاشته است. این نکته مهمی است زیرا فیلد علاقه بسیاری به برداشت‌های ممتد و بدون کات دارد.

با تمام این‌ها کیت بلانشت با ایفای این نقش، برنده جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره فیلم ونیز شد. (گزارش کامل مووی21: برندگان جشنواره فیلم ونیز)

کیت بلانشت در نقش لیدیا تار در فیلم Tar 2022

بازیگران دیگر نیز به همین خوبی عمل کرده‌اند؛ از جمله نوئمی مرلان (Portrait of a Lady on Fire) و نینا هوس (Homeland – Yella) که با ایفای نقش در Tar بسیار خوش درخشیدند.

منبع:

Reel Views

Variety

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =