پس از ویتنام امکان ممنوعیت اکران باربی در فیلیپین نیز وجود دارد

ممنوعیت اکران باربی در فیلیپین

چه کسی می‌دانست که نزاع بعدی بر سر مناقشه ارضی طولانی‌مدت بین چین و همسایگان آسیای جنوب شرقی آن بر سر دریای چین جنوبی تا این حد پیش برود؟ آن هم با تریلر فیلم باربی. پس از ویتنام ممنوعیت اکران باربی در فیلیپین نیز در حال تایید شدن است.

فیلم باربی توسط برادران وارنر هنوز حتی در سینماها اکران نشده است. اما یک کشور دیگر در آسیای جنوب شرقی ممکن است نمایش آن را ممنوع کند. این ممنوعیت به دلیل صحنه‌ نمایش یک نقشه است.  که به نظر می‌رسد nine-dash lineبحث‌برانگیز را به تصویر می‌کشد. چین در نقشه هایی که ادعای مناقشه بر تقریباً تمام دریای چین جنوبی دارد از این نشانه گذاری در نقشه استفاده می کند.

بسیاری از همسایگان پکن در دریای چین جنوبی و اطراف آن می گویند این ادعاها حاکمیت آنها را تهدید می کند. برادران وارنر می‌گوید این یک نقشه ابلهانه و کودکانه است که قرار نبود چنین آشوبی را به پا کند. ممنوعیت اکران باربی در فیلیپین و ویتنام چندان تصمیم خوبی نیست.

این فیلم قرار بود در تاریخ 19 جولای در سراسر فیلیپین اکران شود.

ممنوعیت اکران باربی در فیلیپین

نظر سناتور فیلیپینی

این بررسی پس از سناتور فیلیپینی فرانسیس تولنتینو انجام شد که از سازمان تنظیم کننده فیلم خواست تا اکران را ممنوع کند. او به سی‌ان‌ان فیلیپین گفت که نمایش فیلم در داخل کشور، حاکمیت فیلیپین را تحقیر می‌کند. به همین دلیل ممنوعیت اکران باربی در فیلیپین را بررسی خواهیم کرد.

تولنتینو با اشاره به تصمیم دادگاه دائمی داوری لاهه گفت: «این نه تنها برای جمهوری فیلیپین آسیب‌رسان خواهد بود. بلکه برخلاف آنچه کشور ما برای آن جنگید و بر اساس حکم داوری در سال 2016 به آن دست یافت.»

نقشه مورد بحث در تریلر اصلی فیلم نشان داده شده است. به طور خلاصه این نقشه در صحنه ای ظاهر می شود که باربی با بازی مارگو رابی به خانه باربی دیگری می رود تا برای حل بحران وجودی او کمک بگیرد. در آن خانه یک نقشه جهان با رنگ های روشن وجود دارد که به نظر می رسد خط 9 را نشان می دهد که از ساحل شرقی قاره آسیا که احتمالاً چین است بیرون زده و چین را صاحب دریای آن قسمت نشان داده است.

ممنوعیت اکران باربی در فیلیپین

استودیو برادران وارنرز

برادران وارنر در بیانیه ای به رویترز گفت استودیو فیلم از استفاده خود از نقشه دفاع کرد. برادران وارنر به خبرگزاری گفت: «نقشه در سرزمین باربی یک نقاشی با مداد رنگی عجیب و غریب و کودکانه است. این نقاشی سفر ساختگی باربی از سرزمین باربی به دنیای واقعی را به تصویر می کشد. هدف آن بیان هیچ نوع تمامیت ارضی نبود.»

خوزه آنتونیو کوستودیو مورخ نظامی فیلیپینی می گوید نشان دادن خط 9 روی نقشه یک کار اشتباه است. اگرچه برای پکن مطلوب است. اما برای دیگران بسیار توهین آمیز است.

در حالی که سناتور تولنتینو ایده مصالحه‌ای را مطرح کرده است که می‌تواند به شکل ویرایش نقشه انجام شود. چنین اقدامی می‌تواند خشم چین را به دنبال داشته باشد. «جایی که باربی قبلاً برای اکران تأیید شده است و انتظار می‌رود که درآمدی بسیار بیشتر از آنچه که دارد کسب کند.» با این حال گفته می شود ویتنام و فیلیپین بازارهای ناچیز نیستند. جایی که یک فیلم موفق هالیوودی “در هر کشور می تواند از 5 میلیون دلار تا بیش از 10 میلیون دلار درآمد داشته باشد.”

کاستودیو می‌گوید: «غیر قابل تصور نیست که فیلیپین واقعاً فیلم را ممنوع کند، درست مانند ویتنام». در نهایت باید دید داستان این ممنوعیت ها به کجا می رسد. آیا سازندگان باربی تصمیم به ویرایش نقشه می کنند یا اینکه تصمیم می گیرند بازار آسیای جنوب شرقی را فاکتور بگیرند و با همین روند فیلم خود را اکران کنند؟

منبع NPR

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =