فیلم های قطاری، رتبه بندی شده

فیلم های قطاری

یکی از لوکیشن هایی که فیلم هایی که در آن واقع هستند، ردخور ندارند، قطارها هستند. قطار محیطی منحصربه‌فرد است و تنها چند فیلم انگشت شمار است که در این لوکیشن سا‌خته شد‌ه‌اند. زیرا فیلمبرداری در کوپه‌های بسته‌ و تانکرهای زغال‌سنگ پر از مسافران و خدمه به مهارت زیادی نیاز دارد. و همچنین در مقایسه با فیلم‌هایی که در اتومبیل یا هواپیما رخ می دهند، قطارها به شدت کمبود دارند. در این لیست با مووی 21 در معرفی فیلم های قطاری همراه باشید؛ 6 فیلم هیجان انگیزی که در محیط قطار رخ می دهند.

6. Before Sunrise (1995)

Before Sunrise از فیلم های قطاری

اولین فیلم سه گانه‌ی «پیش از» اثر ریچارد لینکلیتر، داستان، جسی (اتان هاوک) را در حالی که به وین می رود و با سلین (ژولی دلپی) که در حال بازگشت به پاریس است ملاقات می کند، روایت می کند. پس از پایان گفتگویشان، جسی سلین را متقاعد می کند که با او در ایستگاه وین از قطار پیاده شود و با هم در شهر بگردند. زیرا پرواز او به آمریکا، صبح روز بعد حرکت می کند.

اگرچه این فیلم به‌طور کامل در قطار اتفاق نمی‌افتد، اما هم هنوز یکی از نمادین‌ترین فیلم های قطاری و سکانس های مرتبط با قطار را برای طرفداران فیلم دارد. همه‌ی اینها فقط در سکانسی است که 20 دقیقه از فیلم طول می‌کشد.

5. Train to Busan (2016)

Train to Busan از فیلم های قطاری

قطار به بوسان یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های ترسناک کره‌جنوبی در تمام دوران است. این فیلم به داستان دسته‌ای از مسافرانی است که سوار قطار سریع‌السیری به سمت بوسان می‌شوند و به سرعت باید با شیوع زامبی‌ها مقابله کنند. این فیلم به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های زامبی محور در سال‌های اخیر در نظر گر‌فته می‌شود، در ژانری که اکثر مخاطبان معتقدند در حال از بین رفتن است.

محیط ترسناک منحصر به فرد فیلم به شدت متشنج است زیرا منطقه محدود قطار مشکلات زیادی را برای شخصیت ها ایجاد می کند، چرا که فضای زیادی برای فرار وجود ندارد. زامبی های این فیلم نیز سریع و شرور هستند که به هیجان فیلم حس مضاعفی می دهد. قطار به بوسان یکی از برترین فیلم های قطاری در سالیان اخیر است.

4. Compartment No. 6 (2021)

Compartment No. 6 از فیلم های قطاری

کوپه شماره 6 داستان دو غریبه را روایت می کند که در حالی که هر دو عازم یک سفر طولانی به سمت یک مقصد هستند، باید در یک کوپه تنگ در یک قطار مشترک شوند. این فیلم دارای نویسندگی و اجرای عالی است که به شدت به روایتِ روانِ فیلم کمک می کند. این فیلم حول محور تعاملات انسانی این دو شخصیت می چرخد ​​و داستانی زیبا و واقعی را خلق می کند.

شیوه‌ای که فیلم از محیط خود، یعنی قطار استفاده می کند نیز فوق العاده است. و نیز اگرچه فضای محدودی در لوکیشن وجود داشت، ولی فیلم واقعاً بیشترین کار ممکن را با آن انجام داد. نحوه حرکت و تعامل بازیگران با محیط و نحوه هماهنگی دوربین واقعاً حس تنگ بودن کوپه در این قطار را منتقل می کند.

3. Snowpiercer (2013)

Snowpiercer از فیلم های قطاری

Snowpiercer داستان آینده‌ای دور را روایت می‌کند که در آن آخرین بازماندگان سوار بر Snowpiercer هستند، قطاری که دور کره زمین می‌چرخد و از ساکنانش در برابر دنیای بیرون محافظت می‌کند. زمین اکنون به دلیل آزمایش ناموفقی که بیشتر سیاره را از بین برد، به یک زمین آخرالزمانی و یخ زد‌ه تبدیل شد‌ه است. این اثر نیز یکی از دیگر فیلم های قطاری باکیفیت و خوب است.

جنبه جذاب Snowpiecer این است که چگونه تفاوت های طبقاتی را به تصویر می کشد. بالاتر از قطار، افراد بیشتری تجمل و مزایا را تجربه می کنند، اما پایین تر از قطار با مردم مانند دهقانان رفتار می شود و به دلیل سیستم ثروت اندوزیِ قطار رنج می برند. هر قسمت جدیدی از قطار شبیه به دنیای جدیدی است که شخصیت‌های ما هنگام عبور از اتاق‌ها آن را کشف می‌کنند.

2. The Darjeeling Limited (2007)

The Darjeeling Limited از  فیلم های قطاری

متأسفانه، The Darjeeling Limited یکی از فیلم های کمتر محبوبِ وس اندرسونِ نویسنده/کارگردان است. بگذریم، این اثر، یک فیلم عالی در مورد سه برادر است که به سفری در سراسر هند می روند تا پس از مرگ پدرشان ارتباط خود را با یکدیگر دوباره به دست آورند.

قطار درون این فیلم مانند یک شخصیت منحصربه‌فرد است، نقش بسیار مهمی در داستان دارد و حتی نام فیلم به نام خود قطار است. تولید عالیِ اثر واقعاً به فیلم جان می بخشد و استعداد فرهنگی زیادی به محیط عطا می کند. رنگ‌ها و وسایل چشم نواز زیادی وجود دارد، و حقه‌های اندرسون، قطار و هر مکان دیگری را در این فیلم بسیار پر جنب و جوش و شیک می‌کند.

1. Bullet Train (2022)

Bullet Train از فیلم های قطاری

جدیدترین فیلم اکشن برد پیت، قطار سریع‌السیر، داستان چندین قاتل را در قطاری سریع‌السیر دنبال می کند که شروع به مداخله در مأموریت های یکدیگر می کنند، زیرا متوجه می شوند که برای یک هدف یکسان اینجا هستند و یک کیف ویژه را بازیابی می کنند. این اثر از فیلم های قطاری اخیر دنیای سینماست.

این فیلم پر از انبوهی از اکشن های هیجان انگیز و اجراهای کاریزماتیک است که به فیلم حس سرگرم کننده و سرزنده‌ای می بخشد. هدف و پیام پنهانی پشت فیلم نیست و صرفاً برای سرگرمی مخاطب سا‌خته شد‌ه ولی قطعاً یکی از بهترین آثار در این موضوع می باشد.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 20 =