رتبه‌بندی بهترین فیلم های مایک لی

بهترین فیلم های مایک لی

مایک لی یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌سازان بریتانیایی در چند دهه اخیر است و فیلم‌های او نیز از بارزترین فیلم‌های بریتانیایی اخیر هستند. او دوست دارد داستان هایی تعریف کند که بر روی افراد به ظاهر عادی تمرکز دارند که با چیزهای اغلب پیش پا افتاد‌ه سر و کار دارند. کسانی که فیلم‌های سریع یا روایت‌های پیچید‌ه را دوست دارند، ممکن است از بیشتر فیلم عای مایک لی لذت نبرند. اما به‌عنوان کارگردان، او مطمئناً مخاطبانی پیدا کرده است و بسیاری از فیلم‌های او بسیار مورد تحسین قرار می‌گیرند. با معرفی بهترین فیلم های مایک لی همراه باشید.

10. Happy-Go-Lucky (2008)

Happy-Go-Lucky از بهترین فیلم های مایک لی

سالی هاوکینز اغلب بهترین قسمت از هر فیلمی است که در آن ظاهر می شود. و مطمئناً می توان این را در مورد Happy-Go-Lucky نیز گفت. در این فیلم، او نقش پاپی را بازی می‌کند، معلمی پرانرژی و خوش‌بین که به سادگی با نگرش مثبت ظاهراً تزلزل‌ناپذیری به زندگی ادامه می‌دهد. و فیلم جنبه‌های مثبت و (نادر) زندگی روزمره‌اش را نشان می‌دهد.

در Happy-Go-Lucky فراتر از آنچه که گفته‌ شد، چیز زیادی وجود ندارد. اما به نظر می رسد یک اجرای عالی، یک شخصیت اصلی منحصر به فرد، و تعادل خوب کمدی و درام کافی است تا آن را به‌طور مداوم جذاب نگه دارد.

9. Career Girls (1997)

Career Girls از بهترین فیلم های مایک لی

Career Girls یکی از بهترین فیلم های مایک لی است. این اثر کوتاه و ساده است، حتی با وجود استانداردهای او، کمتر از 90 دقیقه زمان دارد و داستان دو زن جوان را روایت می کند که چندین سال پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، دوستی خود را دوباره احیا می کنند.

این اثر عموماً خوب کار می‌کند، و معمولاً خوب نوشته‌شده و به خوبی اجرا می‌شود (چیزی که در مورد اکثر فیلم‌های مایک لی می‌توان گفت).

8. High Hopes (1988)

High Hopes از بهترین فیلم های مایک لی

این فیلم بر زوج جوانی متمرکز است که از زندگی راضی هستند – حتی اگر سبک زندگیشان حداقل می توان گفت متواضعانه است – و دیدگاه آنها را نسبت به جهان و فضای سیاسی بحث برانگیز بریتانیا در دهه 1980 بررسی می کند. این اثر با آنکه شاید کمی از دیگر آثار لی ضعیفتر باشد، ولی باز هم ارزش تماشا را دارد.

7. Life Is Sweet (1990)

Life Is Sweet از بهترین فیلم های مایک لی

Life Is Sweet نسبت به آنچه که مایک لی قبل از سال 1990 کارگردانی کرده بود، از نظر کیفی یک پیشرفت قابل توجه به نظر می رسد، و مسلماً به عنوان اولین فیلم کم‌خطای او می باشد. این اثر یک بار دیگر یک فیلم برشی از زندگی سبک روایی است که در اینجا بر روی یک زوج طبقه کارگر و دختران دوقلویشان تمرکز دارد، که هر دو شخصیت های بسیار متفاوتی دارند. این فیلم یکی از بهترین فیلم های مایک لی است.

مطلب مرتبط: رتبه‌بندی بهترین فیلم های سال ۱۹۹۷

6. Another Year (2010)

Another Year از بهترین فیلم های مایک لی

این اثر از ساختار دیگری برای ساخت خود بهره می‌برد که آن را متمایز می کند، اما در هسته آن، فیلم دیگری از مایک لی است که بر مردم عادی زندگی خود تمرکز می کند. تفاوت ساختاری داستان در اینجا این است که فیلم در طول یک سال اتفاق می‌افتد و به چهار قسمت تقسیم می‌شود که هر بخش از فیلم شخصیت‌ها را در فصل متفاوتی از سال دنبال می‌کند.

این اثر یک تعادل خوب از شادی و غم است. این فیلم در قسمت هایی کاملا سرگرم‌کننده و در زمان های دیگر بسیار غمگین است. طبیعتاً حال و هوای فیلم از فصل‌ها پیروی می‌کند، با اینکه فصل‌های روشن‌تر معمولاً کمی سرگرم‌کننده‌تر هستند و اوضاع در فصل زمستانِ فیلم در بدترین حالت خود قرار دارد.

5. Topsy-Turvy (1999)

Topsy-Turvy از بهترین فیلم های مایک لی

بسیاری از فیلم های مایک لی در دوران معاصر اتفاق می‌افتند. که فوراً باعث می‌شود تاپسی توروی در میان دیگر آثار بسیار تحسین‌شده‌اش بی‌نظیر و بی‌همتا باشد. این فیلم در دهه 1880 اتفاق می‌افتد و داستان زوج موسیقی‌نویسِ گیلبرت و سالیوان را دنبال می‌کند.

کسانی که گیلبرت و سالیوان را دوست دارند، احتمالاً این فیلم را بیشتر دوست خواهند داشت. اما حتی بینندگان معمولی هم باید آن را تا حدی دوست بدارند. این اثر یکی دیگر از بهترین فیلم های مایک لی است.

4. All or Northing (2002)

All or Northing از بهترین فیلم های مایک لی

همه یا هیچ، فیلمی از مایک لی است که بیشتر از کمدی به سمت درام گرایش دارد. داستان رفته‌رفته غم انگیزتر می شود و با پیشروی به سمت پایان، بیشتر درگیر جنبه دراماتیک چیزها می شود.

داستان در اینجا با Life is Sweet قابل مقایسه است، زیرا همه یا هیچ نیز بر داستان زن و شوهری متمرکز است که دو فرزند بسیار متفاوت دارند. با این حال، لحن – و نحوه‌ای که داستان به پایان می رسد – بسیار متفاوت است. این فیلم برای کسانی که از لحاظ احساسی برایش آمادگی دارند، بسیار جذاب و تماشایی خواهد بود.

3. Vera Drake (2004)

Vera Drake از بهترین فیلم های مایک لی

مانند تاپسی-توروی، ورا دریک نیز نشان می دهد که مایک لی برای گفتن‌ داستانی به گذشته روی می آورد. برخلاف تاپسی-توروی، ورا دریک هیچ لحظه‌ی دلچسب یا چیزی نزدیک به کمدی ندارد و می‌تواند سنگین‌ترین و از لحاظ احساسی ویران‌کننده‌ترین فیلم لی باشد.

داستان ورا دریک در دهه 1950 اتفاق می‌افتد و به داستان شخصیت اصلی می پردازد. او از خانواده‌اش مراقبت می‌کند و در عین حال به دیدن زنان می‌رود و در زمانی که سقط جنین در بریتانیا غیرقانونی بود، باعث سقط جنین برای حاملگی‌های ناخواسته می‌شود. این اثر یک فیلم چالش برانگیز و تلخ است، اما به دلیل نحوه روشن کردن دوران دشوار تاریخ برای زنان مهم است. این فیلم یکی از بهترین فیلم های مایک لی است.

2. Naked (1993)

Naked از بهترین فیلم های مایک لی

اگر برهنه به عنوان یک فیلم برشی از زندگی به حساب می‌آید، پس احتمالاً یکی از پیچیده‌ترین فیلم‌هایی است که تا به حال ساخته‌شده است. این فیلم داستان فردی فاسد را دنبال می کند که دائماً با افراد اطراف خود دشمنی می کند و بر ضد جامعه می تازد.

تماشای این اثر در بین فیلم های مایک لی بسیار سخت است. اما به دلیل لحظات کوبنده و غافلگیرکننده‌اش، یکی از مشهورترین فیلم های او نیز هست. احتمالاً برای کسانی که تازه با فیلم‌شناسی لی آشنا شده‌اند، نقطه شروع خوبی نیست، اما مطمئناً می‌توان آن را در زمره بهترین آثار این فیلم‌ساز به‌شمار آورد.

1. Secrets & Lies (1996)

Secrets & Lies از بهترین فیلم های مایک لی

رازها و دروغ‌ها معروف‌ترین و تحسین‌شده‌ترین فیلم مایک لی است که در مجموع پنج نامزدی اسکار (از جمله بهترین فیلم) را به‌دست آورد و پس از اکران، تحسین زیادی را به همراه داشت. این فیلم به داستان سفر شخصی یک زن پس از مرگ والدین خوانده اش می پردازد که شامل ملاقات و پیوند او با مادر بیولوژیکی‌اش می شود. این فیلم دز رمزه یکی از بهترین فیلم های مایک لی قرار می گیرد.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =