رتبه‌بندی بهترین فیلم های سال 1989

بهترین فیلم های سال 1989

پاسخ به سوال “بزرگترین سال تاریخ سینما چه سالی بود؟” هرگز آسان نخواهد بود. ولی سال 1989 یکی از آنهایی است که می تواند پاسخ این سوال باشد. با معرفی بهترین فیلم های سال 1989 همراه باشید.

10. Batman

Batman از بهترین فیلم های سال 1989

سال 1989 اولین باری نبود که بتمن فیلم خود را دریافت کرد، اما مسلماً این اولین فیلم عالی است که این شخصیت نمادین کتاب های کمیک را به نمایش می گذارد. این فیلم توسط تیم برتون کارگردانی شد و مایکل کیتون در نقش اصلی بازی کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ فیلم کمیک بوکی با سینماتوگرافی شگفت‌انگیز

این اثر یک فیلم ابرقهرمانی بسیار خوب است که از کارگردانی برتون و برخی از موسیقی متن فیلم به یاد ماندنی پرنس بهره می برد.

9. The Little Mermaid

The Little Mermaid از بهترین فیلم های سال 1989

دهه 1990 دیزنی یک عصر طلایی برای این شرکت بود که گاهی اوقات از آن به عنوان رنسانس دیزنی یاد می شود. اگرچه می توان گفت درست قبل از شروع این دهه، این عصر با پری دریایی کوچولو در سال 1989 آغاز شد. این انیمیشن دیزنی را احیا کرد و به لطف آهنگ‌های زیبا، شخصیت‌های نمادین و انیمیشن عالی آن به موفقیت بزرگی تبدیل شد.

این انیمیشن همچنین یکی از بهترین عاشقانه های دیزنی در تمام دوران را به تصویر می کشد. و اگرچه ممکن است برخی از جنبه های داستان امروز مورد انتقاد قرار گیرد، اما به قهرمان خود، آریل، بسیار بیشتر از برخی از شاهزاده خانم های قدیمی دیزنی، عاملیت و شخصیت بیشتری بخشید. پری دریایی کوچولو یکی از بهترین فیلم های سال 1989 است.

8. Dead Poets Society

Dead Poets Society از بهترین فیلم های سال 1989

هرکسی که زمانی به توانایی رابین ویلیامز برای برتری در نقش های دراماتیک شک داشت، مطمئناً پس از انتشار Dead Poets Society دیگر در این مورد شکی نخواهد داشت. این اثر یک درام احساسی در مورد گروهی از پسران در یک مدرسه شبانه روزی قدیمی است و شیوه‌ای که یک معلم انگلیسی سرکش در نهایت زندگی آن ها را به روش های عمیق و غیرمنتظره ای تغییر می دهد.

7. Glory

Glory از بهترین فیلم های سال 1989

Glory یک فیلم در مقیاس بزرگ و جاه طلبانه است و برای سال 1989 یک اثر مهم بود. داستان این فیلم در طول جنگ داخلی آمریکا می گذرد و داستان اولین شرکت داوطلب تمام سیاهپوست را روایت می کند. محوریت داستان رابرت گالد شاو است.

این اثر رویدادهای تاریخی و نژادپرستی خشونت‌آمیز آن دوران را روشن می‌کند، و مطمئناً به دنزل واشنگتن نقش مکمل قابل توجهی می‌دهد که یکی از بهترین بازی‌های او است و به او اجازه می‌دهد تا فیلم را از آن خود کند.

6. The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover از بهترین فیلم های سال 1989

هرکسی که فیلم‌های جنایی را دوست دارد و احساس می‌کند چیزی در این ژانر آنقدر کثیف، تهوع‌آور و تنش‌آمیز نیست که بتواند در راسته‌ی فیلم‌های ترسناک باشد، باید به تماشای «آشپز، دزد، همسرش و معشوقش» بنشیند. این فیلم بیشتر در داخل یک رستوران اتفاق می‌افتد و داستان های در هم تنیده‌ای را روایت می کند.

5. Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade از بهترین فیلم های سال 1989

حتی اگر سری ایندیانا جونز با اولین قسمت خود، Raiders of the Lost Ark به اوج خود رسیده باشد، سومین فیلم این مجموعه از نظر کیفیت به فیلم اصلی نزدیک بود. آخرین جنگ صلیبی یکی از بهترین فیلم های سری ایندیانا جونز و یکی از بهترین فیلم های سال 1989 بود.

مطلب مرتبط: تریلر فیلم Indiana Jones and the Dial of Destiny 2023

این فیلم ترکیبی از ماجراجویی، اکشن و طنز است. آخرین جنگ صلیبی به خوبی ساخته شده و بسیار لذتبخش است. پیوند بین هریسون فورد و شان کانری جذابیت فیلم را دوچندان کرده است.

4. My Left Foot

My Left Foot از بهترین فیلم های سال 1989

در حرفه ای پر از بازی های عالی، اولین نامزدی و برنده شدن اسکار دنیل دی لوئیس در سال 1989 به خاطر ایفای نقش اصلی در فیلم پای چپ من به دست آمد. این اثر یک فیلم زندگی‌نامه‌ای درباره مردی به نام کریستی براون است و تجربه‌اش از بزرگ شدن در خانواده‌ای کارگری را در حالی روایت می کند که زندگی با فلج مغزی آنقدر برایش جدی است که فقط می‌تواند پای چپش را کنترل کند.

می‌توانید به «پای چپ من» به‌عنوان فیلمی نگاه کنید که بازیگران فقط برای بردن جوایز اسکار در آن ظاهر می‌شوند. در دیدن این شاهکار تعلل نکنید!

3. When Harry Met Sally

When Harry Met Sally از بهترین فیلم های سال 1989

از بین تعداد بی‌شماری کمدی رمانتیک منتشر شده در چند دهه گذشته، تعداد کمی از آنها به اندازه وقتی هری با سالی ملاقات کرد تحسین شده یا محبوب هستند. این فیلم بدون شک یک کمدی رمانتیک و جذاب است، اما بسیار بهتر، خنده‌دارتر و دل‌انگیزتر از سایر فیلم‌هایی است که به این ژانر تعلق دارند.

2. Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July از بهترین فیلم های سال 1989

قبل از سال 1989، تام کروز بیشتر به خاطر نقش‌هایش در کمدی‌ها و فیلم‌های پرفروش/اکشن شناخته می‌شد و فیلم متولد چهارم ژوئیه یک فیلم ابزاری برای حرفه او بود. این اثر نشان داد که چگونه کروز می‌تواند در نقشی جدی‌تر از آنچه که قبلاً بازی کرده بود بدرخشد.

1. Do the Right Thing

Do the Right Thing' از بهترین فیلم های سال 1989

این فیلم ایجاد تنش و سپس طغیان در یکی از محله های شهر نیویورک در گرم ترین روز سال را به تصویر می کشد. این فیلم در سال‌های پس از 1989 به خوبی برجسته و بولد شده است، و همچنان به عنوان یک فیلم قدرتمند و تفکربرانگیز (و همچنین واقعاً بسیار سرگرم‌کننده) باقی مانده است و احتمالاً نشان دهنده نقطه اوج کار اسپایک لی نیز هست.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =