رتبه‌بندی فیلم های فرانکنشتاین

فیلم های فرانکنشتاین

ویکتور فرانکنشتاین شخصیت اصلی رمانی از مری شلی بود که بیش از 100 سال قبل از شروع سری معروف یونیورسال منتشر شد. این شخصیت و هیولای او حتی قبل از اختراع سینما نمادین بودند، اما این جلوه‌های بصری ارائه شد‌ه توسط فیلم است که باعث شد هیولا ظاهری شناخته‌شده داشته باشد. با معرفی فیلم های فرانکنشتاین همراه وبسایت مووی 21 باشید.

8. The Ghost of Frankenstein (1942)

The Ghost of Frankenstein از فیلم های فرانکنشتاین

به‌عنوان چهارمین فیلم فرانکنشتاین، منصفانه است که بگوییم شخصیت هیولای فرانکنشتاین در مورد مرده باقی ماندن بسیار سرسخت بود. داستان این فیلم حول محور یا‌فتن هیولای فرانکنشتاین توسط ایگور است. هیولایی که هنوز زنده است و سپس جوانترین پسر هنری فرانکنشتاین، لودویگ را ردیابی می کند و سعی می کند او را متقاعد کند تا کاری را که پدرش آغاز کرده است، ادامه دهد.

با تنها 67 دقیقه زمان، حداقل The Ghost of Frankenstein زمان زیادی را تلف نمی کند… اما متأسفانه، چیزهایی را به مخاطب ارائه می‌کند که همگی تکراری‌اند.

7. House of Dracula (1945)

House of Dracula از فیلم های فرانکنشتاین

اشتباه نکنید: علیرغم اینکه عنوان اثر به خون آشام مورد علاقه‌ی همه اشاره دارد، خانه دراکولا به عنوان یک قسمت در سری فیلم های فرانکنشتاین به حساب می آید. روایت این فیلم حول محور دانشمندی می‌چرخد که روی درمان‌های خطرناک بیماری‌های نادر کار می‌کند.

این فیلم آنقدر که ممکن است انتظار برود انفجاری یا سرگرم‌کننده نیست. تا زمانی که فیلم به یک پایان‌بندی ناگهانی می رسد، هیچ اقدام یا هیجان زیادی وجود ندارد. این اثر شاید به اندازه یک تار مو بهتر از The Ghost of Frankenstein باشد زیرا داستانش کمی الهام‌بخش‌تر به نظر می‌رسد، اما هنوز هم چیزی ناامیدکننده است.

6. Frankenstein Meets the Wolf Man (1943)

Frankenstein Meets the Wolf Man از فیلم های فرانکنشتاین

در سری فرانکنشتاین، هیولای فرانکنشتاین با مرد گرگی در فیلم Frankenstein Meets the Wolf Man روبرو می شود. بینندگان این اثر، علیرغم گذشت 80 سال از اکران آن، هنوز هم از این کراس‌اور ناقص ناراضی‌اند!

همچنین بخوانید: رتبه‌بندی فیلم های مومیایی

با توجه به اینکه لری تالبوت (مرد گرگی) در بیشتر مدت‌زمان فیلم در تلاش برای یا‌فتن دکتر فرانکنشتاین است، پس این فیلم احتمالاً بیشتر یک فیلم مرد گرگی باشد تا یکی از فیلم های فرانکنشتاین. او معتقد است که دکتر می تواند او را درمان کند. دکتر مرده است، اما هیولای او نمرده، که همین موضوع منجر به درگیری دو هیولای داستان می شود. این فیلم شاید کمی سرگرم‌کننده باشد.

5. House of Frankenstein (1944)

House of Frankenstein از فیلم های فرانکنشتاین

یک صراحت و سادگی خاصی در خانه فرانکشتاین وجود دارد که آن را به یک فیلم سرگرم‌کننده‌تر از خانه دراکولا تبدیل می کند (اثری که یک سال بعد اکران شد). مانند فیلم مذکور، خانه فرانکشتاین، داستان هیولای فرانکنشتاین، مرد گرگی، و دراکولا را در مدت زمان 71 دقیقه‌ای خود به نمایش می گذارد و در مورد دکتری است که از زندان فرار می کند و با هیولاهای مختلفی روبرو می شود که در تلاش برای سا‌ختن بدنی جدید برای خود است.

اگر این فیلم بعد از خانه دراکولا تماشا شود، با توجه به شباهت‌ها، شاید ضعیف‌تر احساس شود. این فیلم در میان فیلم های فرانکنشتاین رتبه پنجم را داراست.

4. Son of Frankenstein (1939)

Son of Frankenstein از فیلم های فرانکنشتاین

اگرچه این فیلم یکی از مورد احترام ترین فیلم های مجموعه فرانکنشتاین نیست، منصفانه است که پسر فرانکشتاین را فیلمی جالب، ارزشمند و شاید حتی دست‌کم گرفته‌شده بنامیم. این اثر سومین فیلم از این مجموعه است و در مورد یکی از پسران دکتر فرانکنشتاین، بارون ولف فون فرانکنشتاین، تمرکز دارد. او ساخته‌ی پدرش را در کما می بیند و آن را زنده می کند. این کار او نتیجه‌ای جز ایجاد هرج و مرج ندارد.

پسر فرانکنشتاین محصول 1939 بسیار بهتر از روح فرانکنشتاین است، و اگرچه بدون نقص نیست، اما ترسناک علمی-تخیلی محکمی را ارائه می دهد که از نظر کیفی با دو فیلم کلاسیک اول این سری فاصله چندانی ندارد.

3. Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein (1948)

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein از فیلم های فرانکنشتاین

اگرچه این فیلم از نظر لحن کاملاً با سایر فیلم های مجموعه فرانکنشتاین متفاوت است، اما باد ابوت و لو کاستلو با فرانکنشتاین ملاقات می‌کنند، در نهایت یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک جهانی است که این هیولا تا به حال در آن ظاهر شده است. این فیلم به دلیل اینکه بسیار بیشتر کمدی است تا یک فیلم ترسناک موفق عمل کرد.

همچنین بخوانید: رتبه‌بندی فیلم های مرد نامرئی

این اثر ممکن است برای بینندگانی که طرفدار کمدی های قدیمی و احمقانه نیستند، جذابیت زیادی نداشته باشد، اما کسانی که چنین چیزهایی را جذاب می دانند، تجربه خوبی را خواهند داشت. اگر فیلم‌های ابوت و کاستلو را نیز ارزیابی کنیم، این فیلم یکی از بهترین‌ها و مسلماً معروف‌ترین آنها با استانداردهای امروزی است.

2. The Bride of Frankenstein (1935)

The Bride of Frankenstein از فیلم های فرانکنشتاین

The Bride of Frankenstein که به عنوان یکی از بهترین دنباله های تمام دوران رتبه بندی می شود، از نظر کیفیت با اولین قسمت آن، در یک سطح می باشند. اگرچه به نظر می رسید که فیلم اصلی به طور قطع به داستان پایان می دهد، این فیلم – اولین و بهترین دنباله آن – هنوز هم ارتباط زیادی با جهان و شخصیت های آن دارد.

شگفت انگیز است که The Bride of Frankenstein به خوبی موفق می شود، و کمی عجیب تر، کمتر قابل پیش بینی تر و حتی گاهی خلاق تر از نسخه اصلی 1931 است. تماشای آن برای هرکسی که فیلم اصلی را دوست دارد، ضروری است.

1. Frankenstein (1931)

Frankenstein از فیلم های فرانکنشتاین

قبل از سال 1931، یک فیلم کوتاه بر اساس رمان فرانکنشتاین و حداقل یک فیلم صامت دیگر درباره این هیولا وجود داشت. به این ترتیب، فرانکنشتاین محصول سال 1931 به عنوان اولین اقتباس سینمایی داستانی نمادین قد علم می‌کند و رداستان مان را در یک فیلم 70 دقیقه‌ای با ریتم خوب متراکم می‌کند.

این قسمت در ساده‌ترین، احساسی‌ترین و غم‌انگیزترین حالت خود است که می‌توان آن را به بهترین فیلم در بین تمام فیلم های فرانکنشتاین تبدیل کرد.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =