Glass Onion: A Knives Out Mystery، یک معمای قتل دیگر

glass onion 2022

با مووی21 همراه باشید تا علاوه بر پوشش اخبار سینمایی و تلویزیونی به نقد و بررسی فیلم Glass Onion بپردازیم…

یک امر طبیعی در سینما، قانونی است که برای اکثر شاهکارها صدق می‌کند و دلیلی بر محبوبیت روز افزون آن‌ها می‌باشد: زمانی که یک دنباله برای یک فیلم محبوب و معروف و درجه یک ساخته می‌شود، باید به توان اندازه آن شاهکار یا حتی بهتر از آن باشد.

دنباله جیمز باند هم‌چنان طرفداران خود را دارد، پدرخوانده2 از قسمت اول آن طولانی‌تر، عمیق‌تر و تاریک‌تر است، ترمیناتور2 کاری کرد تا ترمیناتور یک در مقابلش یک اثر مینیمال و کوچک به نظر برسد.

فیلم Knives Out و دنباله آن گلس آنین glass onion 2022

سه سال پیش، ریان جانسن Knives Out را تهیه و کارگردانی کرد؛ یک معمای پلیسی بشاش که کاملا یک‌دست و یک‌پارچه بود. داستانی که در عمارت یک نویسنده ثروتمند که به قتل رسیده بود روایت می‌شود و سبک مدرنی از داستان‌های آگاتا کریستی را به نمایش می‌گذاشت.

در Knives Out دنیل کریگ در نقش بنویت بلانک ظاهر شد، یک جنتلمن واقعی که شما را به یاد پوآرو و شرلوک می‌اندازد و هوش اوست که باعث می‌شود قهرمان داستان باشد.

خب پس با این داستان‌ها، گلس آنین چه چیزی برای گفتن دارد؟

خطر لو رفتن داستان Knives Out و Glass Onion در ادامه متن

نقد و بررسی فیلم گلس آنین 2022
 Glass Onion: A Knives Out Mystery

داستان Glass Onion: A Knives Out Mystery و شخصیت‌ها

گلس آنین، در جزیره‌ای در حاشیه یونان اتفاق می‌افتد. زمانی که مایلز بران (Edward Norton : Fight Club – The Grand Budapest Hotel) 5 نفر از دوستانش را به جزیره و عمارت اختصاصی خود دعوت می‌کند تا یک بازی رازآلود با آن‌ها انجام دهد.

همین‌جا متوجه می‌شویم که داستانی متفاوت از فیلم قبلی است؛ زیرا شخصیت‌های Glass Onion، افرادی کاملا متفاوت هستند.

اما رفته رفته اوضاع پیچیده‌تر می‌شود و این همان چیزی است که دنباله Knives Out قرار است ارائه دهد: داستانی پیچیده‌تر که بیشتر شبیه به فیلم‌های پرطرفدار امروزی است.

داستان فیلم Glass Onion در طول دنیاگیری کرونا اتفاق می‌افتد.

افراد دعوت شده به بازی نیز کسانی هستند که مایلز به آن‌ها کمک کرده است و آن‌ها نیز کاری برای بران انجام داده، یا به نوعی به او مدیون هستند.

این افراد شامل: لیونل توسن (Leslie Odom Jr) یک دانشمند ارشد آلفا  (شرکت تکنولوژی مایلز بران)، کلر دبلا (Kathryn Hahn) فرماندار کنتیکت، بردی جی (Kate Hudson) یک طراح مد، دوک کودی (David Bautista) یک استریمر و فعال حقوق مردان و یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل برکنارشده آلفا به ‌نام کاساندرا «اندی» برند با بازی Janelle Monáe.

 کارآگاه بنوا بلانک نیز همراه مهمان‌های دیگر به جزیره دعوت شده است اما میزبان از حضور او تعجب می‌کند و حضور او را زیر سوال می‌برد اما به عنوان یک شوخی حضور او را در جمع می‌پذیرد.

اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود هربار معما و تنش‌های بیشتری در فیلم ایجاد می‌شود که با اعتماد به بنوا بلاک، می‌توان با آن‌ها کنار آمد.

فیلم گلس آنین 2022
 Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery، یک دنباله غیر مرتبط با فیلم قبلی

جانسن اعلام کرده است که این فیلم ادامه‌ای برای فیلم قبلی نیست و داستانی کاملا مجزا از آن دارد. تنها نقطه مشترک این دو فیلم حضور کارآگاه موفق بنوا بلانک است.

مقایسه موفقیت‌های این دو فیلم:

Glass Onion: A Knives Out Mystery در هشتادمین مراسم گلدن گلوب نامزد دریافت جوایز بهترین فیلم – موزیکال یا کمدی و بهترین بازیگر مرد – فیلم موزیکال یا کمدی برای کریگ شد.

 Knives Out هم در هفتاد و هفتمین مراسم گلدن گلوب در سه رشته بهترین فیلم موزیکال یا کمدی، بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم موزیکال یا کمدی برای کریگ و بهترین بازیگر زن – فیلم موزیکال یا کمدی برای آنا د آرماس نامزد دریافت جایزه شده اما نتوانست هیچ‌کدام را به دست آورد.

نقد و بررسی فیلم گلس آنین 2022
 Glass Onion: A Knives Out Mystery

نقدهایی از فیلم:

مطمئنا کسانی که از فیلم اول «Knives Out» لذت برده‌اند، از تماشای این دنباله اغراق‌آمیز نیز لذت خواهند برد. ریان جانسن به خوبی توانسته داستان را به نمایش بگذارد که برای بیننده بسیار سرگرم‌کننده باشد اما داستان‌های زیاد موجود در فیلم بیش از حد به نظر می‌رسند.

بنجامین لی

این فیلم رازآلود و جنایی چند مظنونه، توانسته است با استفاده از فلش‌بک‌ها و معماهای مختلف،‌ داستانی جذاب را به نمایش بگذارد.

اوون گیلبرمن

منابع:

Variety

The Review Geek

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 5 =