اعتصاب بازیگران هالیوود پس از شکست مذاکرات آغاز شد

اعتصاب بازیگران هالیوود

فران درشر رئیس SAG-AFTRA (انجمن بازیگران سینما – فدراسیون هنرمندان تلویزیون و رادیو آمریکا) در طی یک کنفرانس مطبوعاتی از اعتصاب بازیگران هالیوود در روز پنجشنبه 13 ژوئیه، 2023 در لس آنجلس خبر داد. این اولین بار از سال 1960 است که بازیگران و نویسندگان همزمان تولیدات سینمایی و تلویزیونی را به صورت همزمان متوقف کرده اند.

رهبران اتحادیه بازیگران هالیوود روز پنجشنبه برای پیوستن به فیلمنامه نویسان در اولین اعتصاب مشترک در بیش از شش دهه گذشته رای دادند. و پس از شکست مذاکرات عقد قرارداد جدید با استودیوها و سرویس های پخش، در سراسر صنعت سینما و تلویزیون را تعطیل کردند.

دانکن کرابتری مدیر اجرایی انجمن بازیگران سینما-فدراسیون هنرمندان رادیو و تلویزیون آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت که رهبران اتحادیه ساعاتی پس از انقضای قراردادشان و قطع مذاکرات با اتحادیه فیلم‌های سینمایی، به توقف کار رای دادند. و اعتصاب بازیگران هالیوودبه صورت رسمی آغاز شد.

این اولین اعتصاب بازیگران هالیوود شامل بازیگران فیلم و برنامه های تلویزیونی از سال 1980 است. و این اولین باری است که دو اتحادیه بزرگ هالیوود از سال 1960، زمانی که رونالد ریگان رئیس انجمن بازیگران بود، همزمان اعتصاب کردند.

اعتصاب بازیگران هالیوود

شروع مذاکرات

فران درشر رئیس SAG-AFTRA گفت: “کارفرمایان وال استریت طمع را اولویت خود قرار می دهند و عوامل اساسی را که باعث کارکرد صحیح می شوند فراموش می کنند. شرم بر آنها. آنها در سمت اشتباه تاریخ ایستاده اند.”

قبل از شروع مذاکرات در 7 ژوئن، 65000 بازیگر رای دادند. تا رهبران اتحادیه‌ها آنها را به اعتصاب بفرستند. همان کاری که انجمن نویسندگان آمریکا (WGA) زمانی که قراردادشان بیش از دو ماه پیش منقضی شد، انجام داد.

تمدید قرارداد و مذاکره برای نزدیک به دو هفته باعث تشدید خصومت بین بازیگران و استودیوها شد. شروع مذاکرات به دلیل پایین بودن دستمزد پایه بود. بازیگران می گویند تورم و تهدید استفاده غیرقانونی از هوش مصنوعی در کمین صنعت بازیگری است.

اعتصاب بازیگران هالیوود

اظهارنظر رئیس دیزنی

باب ایگر رئیس دیزنی روز پنجشنبه هشدار داد که اعتصاب بازیگران “تأثیر بسیار مخربی بر کل صنعت” خواهد داشت. ایگر در یک مصاحبه گفت: «این بدترین زمان در جهان برای شورع اعتصاب است. سطحی از انتظارات [SAG-AFTRA و انجمن نویسندگان آمریکا] وجود دارد که واقع بینانه نیست.»

اما بازیگران هالیوود به اعتصاب رای داده اند. در روز جمعه، حدود 160000 عضو اتحادیه SAG-AFTRA به خط اعتراض خواهند آمد. SAG-AFTRA نماینده بیش از 160000 بازیگر، روزنامه نگار، گوینده، مجری و بدلکار است.

انجمن بازیگران قبلاً با اختلافی نزدیک به 98 درصد مجوز اعتصاب داده بود. با اعتصاب بازیگران، آنها به طور رسمی به فیلمنامه نویسان در خطوط اعتصاب خارج از استودیوها و مکان های فیلمبرداری می پیوندند. تا شرایط بهتری را از استودیوها و غول های استریم مانند نتفلیکس و آمازون دریافت کنند.

اعتصاب بازیگران هالیوود

حمایت بازیگران

11500عضو انجمن نویسندگان آمریکا از اوایل ماه مه اعتصاب کرده اند و تولید فیلم و سریال های تلویزیونی را در هر دو خط  کند کرده است. مسائلی که در مذاکرات وجود دارد شامل استفاده بی رویه از هوش مصنوعی و تأثیر بر پرداخت ها است که در سال های اخیر ظهور کرده است. بازیگران هفته‌هاست که در همبستگی به نویسندگان در صف اعتراض پیوسته‌اند.

طبق اخبار فیلم و سریال مووی 21 اعتصاب بازیگران باعث می شود که مجریان نتوانند کار کنند یا پروژه هایشان را تبلیغ کنند. برای مثال اولین نمایش فیلم اوپنهایمر کریستوفر نولان در لندن یک ساعت به عقب کشیده شد تا بازیگران بتوانند قبل از اعلام هیئت مدیره SAG روی فرش قرمز راه بروند.

هنگامی که ضرب الاجل اولیه در اواخر ژوئن نزدیک شد. بیش از 1000 عضو اتحادیه از جمله مریل استریپ، جنیفر لارنس و باب اودنکرک نام خود را به نامه ای اضافه کردند که به رهبران تمایل بازیگران برای اعتصاب را نشان می داد.

مت دیمون بازیگری که روز چهارشنبه در یک رویداد شرکت کرد گفت: ” در حالی که همه امیدوار بودند از اعتصاب جلوگیری شود. بسیاری از بازیگران برای زنده ماندن نیاز به یک قرارداد عادلانه دارند.” اعتصاب قریب الوقوع بر هفتاد و پنجمین دوره جوایز امی سایه افکنده است. نامزدهای امی روز چهارشنبه اعلام شد اما سرنوشت آن مشخص نیست.

منبع CBC

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + پانزده =