رتبه بندی فیلم های هری پاتر

فیلم های هری پاتر

مجموعه هری پاتر هنوز هم بخشی دوست داشتنی از فرهنگ این هزاره است. علیرغم شکست حیرت‌انگیز مجموعه جانوران شگفت‌انگیز، فیلم های هری پاتر همچنان مورد توجه و تحسین قرار می‌گیرند، عمدتاً به دلیل کیفیت جذاب، تولید باکیفیت و بازی‌های بازیگران. مووی 21 در این مقاله به رتبه بندی فیلم های هری پاتر خواهد پرداخت.

8. Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002)

Harry Potter and the Chamber of Secrets از فیلم های هری پاتر

کریس کلمبوس به صندلی کارگردانی هری پاتر و تالار اسرار، آخرین فیلمِ زمان کودکی هری پاتر، بازگشت. در این فیلم هری در حال بازگشت به هاگوارتز با هشدارهای دابی، جن خانگی‌ای که در اتاقش ظاهر می شود و شدیداً از او التماس می کند که به مدرسه برنگردد، روبرو می شود. سخنان او به زودی زمانی معنا پیدا می کند که حملات بی رحمانه‌ای به دانش آموزان ماگل زاده هاگواتز پس از باز شدن دوباره تالار اسرار، می شود.

تالار اسرار شاید امن‌ترین فیلم در بین فیلم های هری پاتر باشد. خطرات زیادی در انتظار آنهاست است، اما هنوز هم فضای کودکانه‌ای در اثر حکمفرماست که مانع از انتقال ماهیت تاریک داستان فیلم به آن می شود. این فیلم دارای لحظاتی به یاد ماندنی است که مهمترین آنها معرفی دابی و نبرد نهایی هری با یکی از خطرناک ترین موجودات دنیای جادوگری، باسیلیسک است.

7. Harry Potter and the Goblet of Fire (2005)

Harry Potter and the Goblet of Fire از فیلم های هری پاتر

هری در هری پاتر و جام آتش برای چهارمین سالش به هاگوارتز بازمی گردد. داستان، این شخصیت را در حالی دنبال می‌کند که او وارد مسابقات خطرناک اما معتبر مسابقه‌ی سه جادوگر می‌شود. هری که با چالش‌های خطرناک‌تری روبرو می‌شود، به زودی متوجه می‌شود که او ناخواسته، شرکت‌کننده در برنامه‌ای است که دشمنش را به قدرت کامل بازگرداند.

جام آتش فیلمی عجیب است. رویدادهای محوری متعددی اتفاق می‌افتد – مرگ سدریک دیگوری و بازگشت لرد ولدمورت، از جمله آنهاست. با این حال، فیلم به طرز عجیبی فراموش شدنی است و بین دو فیلم مهمِ حماسه‌ی هری پاتر قرار گر‌فته است. از آنجایی که همه می‌دانند که ولدمورت در نهایت بازمی‌گردد، هیچ‌کس نیازی به دیدن این اتفاق ندارد، به‌ویژه به این دلیل که بسیاری از پیچیدگی‌های رمان در انتقال به پرده سینما از بین می‌رود.

6. Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 (2010)

Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 از فیلم های هری پاتر

هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت اول هری، رون و هرمیون را در حال فرار نشان می دهد. این سه نفر با فرار از نیروهای ولدمورت در حالی که سعی می کنند هورکراکس های ناشناخته او را کشف کنند، در شرایط بدی در میان جنگی که به طور فزاینده ای بدتر می شود، قرار می گیرند. آنها فقط تعداد معدودی متحد دارند و با هر تیک تاک ساعت، زمان آنها کمتر و کمتر می شود.

تصمیم برای تقسیم کتاب پایانی هری پاتر به دو بخش، یک عمل بی‌شرمانه از برادران وارنر بود که به دنبال سودجویی و منافع خود بودند. با وجود ماهیت غیر ضروری این فیلم، قسمت 1 به عنوان یک فیلم پر از ترس و انتظار، موفق واقع می شود. دور از قلعه فانتزی و شخصیت های رنگارنگ آن، سه شخصیت اصلی داستان را از ابتدا تا انتهای فیلم به چالش می کشد. قسمت 1 یک پیش غذا برای وعده غذایی اصلی است که قسمت 2 می باشد.

5. Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)

Harry Potter and the Half-Blood Prince از فیلم های هری پاتر

مسلماً تاریک ترین فیلم این مجموعه، هری پاتر و شاهزاده دورگه است. این اثر برخی از اصلی‌ترین لحظات داستان را به نمایش می گذارد. خلاصه داستان، هری را دنبال می کند که او زمان بیشتری را با دامبلدور می گذراند تا درباره داستان ولدمورت اطلاعات بیشتری کسب کند. هری با کشف منشأ جادوگر تاریکی، راز قدرت‌های او و کلید کشتن‌ او را یک‌بار برای همیشه می‌آموزد.

شاهزاده دورگه فیلمی عجیب و غریب است که از یک رمان عجیب نیز اقتباس شد‌ه است. هر دو تلاش می‌کنند تا داستانی فوق‌العاده تلخ را با دعواهای معمولی نوجوانان هورمونی بسازند و هیچکدام آن را به پایان نمی‌رسانند. با این حال، هم فیلم و هم رمان جذابیت بیش از اندازه کافی برای جذب خوانندگان و مخاطبان در چنگال خود دارند. شاهزاده دورگه همچنین اولین باری است که حس عاشقانه و نوپای رون و هرمیون تقریباً به اندازه‌ی خود هری اهمیت دارد. همچنین این قسمت یکی از مهم‌ترین فیلم های هری پاتر دسته‌بندی می شود. شاهزاده دورگه به‌عنوان مقدمه‌ای برای اقدامات نهایی حماسه، تماشای آن را برای طرفداران هری پاتر ضروری می کند.

4. Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007)

Harry Potter and the Order of the Phoenix از فیلم های هری پاتر

محفل ققنوس تاریک ترین لحظه زندگی هری را به تصویر می کشد، زیرا او خود را از دوستانش دور می بیند و دنیای جادوگری علیه او هستند. در همین حال، ولدمورت همچنان به جمع آوری قدرت ادامه می دهد در حالی که راه خود را به ذهن هری باز می کند.

Order of the Phoenix هری را در بدترین حالت خود نشان می دهد. با این حال، فیلم از دو عنصر کلیدی سود می برد که ارزش تماشای مجدد آن را افزایش می دهد. اولین مورد، ایملدا استونتون توانا در نقش دولورس آمبریج نفرت انگیز است که مسلماً بهترین شرور مجموعه است. دومین مورد، معرفی ارتش دامبلدور است که به هری حمایت بسیار لازم را می دهد و به تقویت نقش او به عنوان یک رهبر بی میل اما مؤثر کمک می کند. محفل ققنوس نقطه اوج سری فیلم های هری پاتر است.

3. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban از فیلم های هری پاتر

پس از جدایی کریس کلمبوس، آلفونسو کوارون، صندلی کارگردانی را بر عهده گرفت. نتیجه، هری پاتر و زندانی آزکابان است که از نظر فنی تاثیرگذارترین قسمت سری فیلم های هری پاتر است. داستان با فرار سیریوس بلک از آزکابان شروع می شود و به مجموعه‌ای از وقایع در هاگوارتز منجر می شود که هری را به این سوال وا می دارد که چه چیزی واقعی و چه چیزی جعلی است.

اغراق آمیز نیست اگر بگوییم زندانی آزکابان بهترین فیلم هری پاتر است. به لطف رویکرد نو و جدیدِ کوارون، این فیلم پلی است بین برداشت کودکانه کلمبوس از هری پاتر و آینده‌ی سری، یعنی قسمت‌های بالغانه‌تر و تاریک‌تر. این فیلم، هری پاتر را تعریف کرد و به تبدیل آن به یکی از تأثیرگذارترین فرنچایزهای هزاره جدید کمک کرد.

2. Harry Potter and the Philosopher’s Stone (2001)

Harry Potter and the Philosopher's Stone از فیلم های هری پاتر

هری پاتر و سنگ جادو یک رویداد سینمایی بود که دنیای فیلم و سینما را دگرگون کرد. این فیلم دنیای جادویی هری پاتر را به مخاطبان معرفی کرد و آنها نیز با آغوش باز از آن استقبال کردند. سنگ جادو که ساده‌ترین طرح این مجموعه است، داستان هری پاتر، پسر یازده ساله‌ای را دنبال می‌کند که متوجه می‌شود یک جادوگر است و برای شروع تحصیل به مدرسه جادوگری هاگوارتز می‌رود.

سنگ جادو جذاب و گیراست. اولین فیلمِ عالی برای دنیای جادوگری است. سازگار و دوستانه است، ایده آل برای مخاطبانی که کشته‌مرده‌ی محتوای فانتزی و باکیفیت هستند. تماشای مجدد سنگ جادو پر از شگفتی است. این فیلم احساسات تلخ و شیرینی را برمی انگیزد که آن را به اثری دلپذیری برای میلیون ها طرفدار تبدیل می کند که اولین بار آن را در کودکی دیدند و در کنار سری فیلم های هری پاتر رشد کردند.

1. Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 (2011)

Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 از فیلم های هری پاتر

مدت‌ها انتظار برای پایان حماسه‌ی جادویی، با هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم به سرانجام رسید. در این فیلم هری برای آخرین بار با ولدمورت روبرو می‌شود. اگرچه این فیلم اساساً یک نبرد دو ساعته است، اما قسمت 2 پایانی حماسی و رضایت‌بخش است که ده سال از شروع به ساخت آن می‌گذرد. شخصیت های محبوب می میرند، داستان ها به سرانجام می‌رسند و هری در نهایت با دشمن خود در نبرد تن به تنی مبارزه می کند.

قسمت 2 تمام آن چیزی است که یک قسمت آخر باید باشد؛ و در عین حال روایت را در سکانس‌های احساسیِ قوی و قانع کننده ارائه می دهد. طرفداران سری فیلم های هری پاتر مطمئناً هر بار که دوباره آن را تماشا می کنند گریه می کنند و از این همه نبوغ به وجد می‌آیند.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =