شکایت جورج آر آر مارتین و نویسندگان از ChatGPT به دلیل دزدیدن آثار آنها

شکایت جورج آر آر مارتین

ChatGPT OpenAI یک شکایت جدید بزرگ دریافت کرده است که ادعا می کند این شرکت به طور غیرقانونی از آثار دارای حق چاپ نویسندگان برای آموزش ربات هوش مصنوعی کپی کرده است. شکایت جورج آر آر مارتین به همراه جمعی از نویسندگان از این کمپانی سر و صدای زیادی به پا کرده است.

شکایت جورج آر آر مارتین به همراه سایر نویسندگان به نظر می رسد اوضاع اعتصاب را وارد شرایط جدیدی کرده است. در حال حاضر گروهی متشکل از 17 نویسنده از جمله جورج آر.آر. مارتین، جان گریشام، جودی پیکولت، جورج ساندرز و جاناتان فرانزن به دعوی عمومی پیشنهادی علیه OpenAI پیوستند.

شکایت جورج آر آر مارتین که در 19 سپتامبر در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه جنوبی نیویورک تنظیم شده است. به دنبال صدور حکمی است که OpenAI را از ادامه استفاده از آثار نویسندگان برای آموزش ChatGPTمنع می کند.

سخنگوی OpenAI در بیانیه‌ای گفت: «ما در حال گفتگوهای سازنده با بسیاری از سازندگان در سراسر جهان از جمله انجمن نویسندگان هستیم. و برای درک و بحث درباره نگرانی‌های آنها در مورد هوش مصنوعی همکاری مشترکی انجام داده‌ایم. ما خوشبین هستیم که به یافتن راه های سودمند متقابل برای همکاری با یکدیگر ادامه خواهیم داد.”

شکایت جورج آر آر مارتین

شکایت از OpenAI

این شکایت پس از آن صورت گرفت که در ژوئیه 2023 پرونده مشابهی به نمایندگی از سارا سیلورمن و دو نویسنده دیگر مطرح شد و متا و OpenAI را به استفاده غیرقانونی از آثار دارای حق چاپ متهم کرد. از جمله خاطرات پرفروش سیلورمن در سال 2010 که برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی استفاده شده بود.

در آخرین شکایت، شاکیان نامبرده عبارتند از: دیوید بالداچی، مری بلی، مایکل کانلی، سیلویا دی، جاناتان فرانزن، جان گریشام، الین هیلدربراند، کریستینا بیکر کلاین، مایا شانبهاگ لانگ، ویکتور لاوال، جورج آر آر مارتین، جودی پیکولت، داگلاس. پرستون، رکسانا رابینسون، جورج ساندرز، اسکات تورو و ریچل ویل بودند.

مایا شانبهاگ لانگ رئیس انجمن نویسندگان و یکی از نمایندگان در بیانیه ای گفت: «این پرونده صرفاً آغاز نبرد ما برای دفاع از نویسندگان در برابر سرقت توسط OpenAI و سایر هوش مصنوعی مولد است. “کارکنان ما، که شامل یک تیم حقوقی قدرتمند است. در قانون کپی رایت تخصص دارند. ما اینجا هستیم تا بجنگیم.»

شکایت جورج آر آر مارتین

شکایت انجمن نویسندگان

با توجه به شکایت انجمن نویسندگان کتاب‌هایی که OpenAI برای آموزش ChatGPT استفاده می‌کرد. «از مخازن کتاب‌های الکترونیکی دانلود شده. و سپس در GPT 3.5 و GPT 4 کپی شدند. که ChatGPT و هزاران برنامه کاربردی و استفاده سازمانی را تامین می‌کند. این شکایت می‌گوید که این «کتاب‌های به صورت حرفه ای تالیف، ویرایش و منتشر شده اند» و «منبع مهمی از داده‌های «آموزش» LLM هستند.»

این سازمان به تلاش اخیر برای تولید جلدهای 6 و 7 از سری «بازی تاج و تخت» مارتین به نام «ترانه یخ و آتش» استناد کرد. گفته می شود هوش مصنوعی سعی می کند نشان دهد که این کتاب ها به عنوان انسان تولید شده و به دنبال سود بردن از شهرت یک نویسنده انسانی است که به سختی شهرت خود را به دست آورده است.

جورج ساندرز نویسنده در بیانیه‌ای که توسط انجمن نویسندگان ارائه شده است گفت: «خیلی خوشحالم که بخشی از این تلاش برای سو استفاده های هوش مصنوعی هستم. نویسندگان باید به طور عادلانه از مزایای مختلف بهره مند شوند. کار یک نویسنده تخیل کردن و نوشتن است. نویسنده در واقع سعی می کند با واقعیت مبارزه کند و یک دنیای دیگر را برای خودش تصور کند. پس نیاز دارد که بداند این نوشته ها مورد سو استفاده قرار نگیرد و در واقع تنها به نام خودش ثبت شود نه به نام هوش مصنوعی.

منبع Variety

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =