Pearl، داستانی فراتر از یک پیش‌درآمد

بررسی Pearl

درست بر فراز عملکرد خوب فیلم اروتیک و ترسناک X، کمپانی A24 دوباره با تی وست همکاری کرده‌اند و فیلم Pearl را تولید کرده‌اند.

Pearl پیش‌درآمدی بر داستان فیلم X است و شخصیت عجیب و اتفاقاتی است که موجب شده تا دختری که رویای هنرپیشه شدن دارد، به شخصیت اصلی ماجرایی با ژانر اسلشر-ترسناک تبدیل شود.

برای درک بهتر و اسپویل نشدن داستان، مووی21 پیشنهاد می‌کند اول هر دو فیلم X و  Pearl را تماشا کنید و سپس نقد و بررسی هر دو را مطالعه کنید.

خطر لو رفتن داستان فیلم X و  Pearl

pearl 2022
بررسی فیلم پرل

دو فیلم مکمل، با همان کیفیت؟

اینکه بتوان مجموعه‌ای با محوریت یک داستان را با تاریخ نزدیک به هم به نمایش گذاشت، یک جور هنر است و سازندگان فیلم پرل به خوبی از پس آن برآمده‌اند.

این دو فیلم در بسیاری از مقاطع، مکمل یکدیگرند و دیگری را کامل می‌کنند.

میا گاث، حضوری پررنگ و گوناگونی نقش

میا گاث هم که در هردو آن‌ قدری خوب درخشید که کل فیلم را تصاحب کرد و به نام خودش زد! البته باید ذکر شود که میا گاث در نویسندگی فیلم‌نامه به تی وست کمک کرده است و آن‌ها با همکاری هم این فیلم‌نامه را به اتمام رسانده‌اند.

میا گاث در فیلم X،  دو نقش پرل و مکسین را ایفا می‌کند: مکسین بازیگر فیلم‌های بزرگسال که به همراه گروه و عوامل تهیه فیلم به مزرعه‌ای خارج از شهر می‌روند و پرل، پیرزن مرموزی که از همان ابتدا به آدم حس ناخوشی می‌دهد و بعد، برای همه دیر است…

در Pearl، میا گاث همچنان نقش پرل را دارد. اما نه با گریم پیرزنی عجیب و غریب و قاتل! بلکه دخترجوانی در سال 1918 است و در گیر و دار جنگ جهانی اول و آنفولانزا مانده است.

اما هیچ یک از این اتفاقات از تمرکز پرل بر هدفش، یعنی تبدیل شدن به یک رقاص مشهور نمی‌کاهد.

pearl 2022
بررسی فیلم پرل

مجموعه‌ای که با فاصله زمانی خیلی کم به نمایش درآمدند، اما چگونه؟

تیم وست گزارش داده است که تنها سه هفته و نیم زمان داشتند تا صحنه‌ای مشابه فیلم X را فراهم کنند؛ آن هم به گونه‌ای که نمایشگر 60 سال قبل از ماجراهای اتفاق افتاده از اولین فیلم این مجموعه باشد.

حاصل این تلاش، دیدن همان مزرعه و خانه‌ای است که در فیلم قبل بود، فقط نو و جدیدتر و رنگ و لعاب بیشتری دارد.

Pearl چه حرفی برای گفتن دارد؟

حرکات دوربین هم به خوبی به بیننده القا می‌کند که به کدام مسیر فکری ادامه دهند تا پرل را بهتر درک کنند. گاه دوربین از سوژه اصلی دور می‌شود و به ما یادآوری می‌کند که او مرده است و باید با او خداحافظی کرد.

Pearl در تلاش است تا خطر شیفتگی و انکار واقعیت برای رسیدن به ایده‌آل را نیز به نمایش بگذارد.

در میان تمام آن همه جنگ و همه‌گیری بیماری، پرل به تماشا و تحسین دختران رقاص برنامه‌های تلویزیونی مشغول است. باقی چیزها برایش صرفا مانعی‌ست که باید از سر راه برداشته شود.

داستان فیلم از چه قرار است؟

در موقعی که فیلم مورد علاقه پرل، نشان از علاقه او و هدفش از نرمال (پرفکت و ایده‌آل) است، فیلمی به او نشان داده می‌شود و روی واقعی و تاریک پرل را بیرون می‌کشد.

پرل برای دنبال کردن هدفش باید از مادر فوق مذهبی‌اش بگذرد و پی دور زدن قوانین و مقررات سرسخت زنان در آن زمان را به جان بخرد.

pearl 2022
بررسی فیلم پرل

رقاصی میان مرزها

وست و گاث به زیبایی در Pearl به ترجمه جزئیات موجود در مرزهای موجود بین خوب و بد پرداخته‌اند. آن‌ها با الهام از فیلم جادوگر شهر اوز و اکثر آثار دیزنی، فیلمی ساخته‌اند که استعداد هر کدام را به نمایش می‌گذارد.

Pearl سفری روان‌شناسانه را طی می‌کند که شاید نظر هرکسی را به خود جلب نکند. به هر حال ژانر این فیلم اسلشر است و مخاطب با آگاهی به این موضوع به تماشای آن نشسته است.

گاث دقیقا در مرزی حرکت می‌کند که داستان فیلم به آن نیاز دارد. مرزی بین یک پرنسس دیزنی و کاراکتر منفی داستان، بین دوروتی بی‌گناه و جادوگر ظالم.

اگر می‌خواهید از راز روان‌شناختی اکثر شخصیت‌های منفی دیزنی با خبر شوید، همه ریمیک‌ها و بازسازی‌ها را دور بریزید و به تماشای Pearl بنشینید.

منبع:

TheReviewGeek

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سیزده =