اهدا تابعیت آلبانیایی دوآ لیپا توسط رئیس جمهور آلبانی

تابعیت آلبانیایی دوآ لیپا

رئیس‌جمهور آلبانی روز یکشنبه به دوآ لیپا ستاره موسیقی پاپ، به دلیل شهرت بین‌المللی خود حق شهروندی آلبانی را اعطا کرد.

رئیس جمهور باجرام بگاج گفت:” خوشحال است که تابعیت آلبانیایی دوآ لیپا را به او اهدا کرده است.” دوآ دختر مهاجران آلبانیایی است که به خاطر استعدادهای موسیقی و سهمش در گسترش آگاهی بین المللی در مورد آلبتنی حق شهروندی به او اعطا شده است.

لیپا به آسوشیتدپرس گفت: «این یک شادی بزرگ وصف ناپذیر برای من است. از حالا من هم  یک آلبانیایی خواهم شد.» لیپا در سال 1995 در لندن از پدر و مادری مهاجر از کوزوو به دنیا آمد و به عنوان زبان اصلی خود زبان آلبانیایی را انتخاب کرد. او در ماه آوریل به NPR گفت والدین او همیشه می خواستند به کوزوو برگردند و وقتی او 11 ساله بود، همه آنها به کشور برگشتند.

او گفت: «مدت زیادی طول کشید تا خودم را آنجا پیدا کنم. در 11 سالگی وارد شدن به این موضوع جالب است. زیرا واقعاً به من کمک کرد تا به آنچه هستم تبدیل شوم.»

تابعیت آلبانیایی دوآ لیپا

کمک های دوآ به آلبانی

لیپا و پدرش در سال 2016 بنیاد سانی هیل را برای جمع آوری پول برای افراد دارای مشکلات مالی در آلبانی تأسیس کردند. آنها جشنواره سالانه Sunny Hill را برای جمع آوری پول برای بنیاد و حمایت از جوانان در هنرهای خلاقانه ترتیب دادند.

طبق اخبار هالیوود مووی 21 حمایت او از آلبانی در سال 2020 پس از انتشار عکسی از پرچم “آلبانی بزرگ” در توییتر باعث واکنش شدید شد. این پرچم بحث‌برانگیز مربوط به ملی‌گرایان افراطی است که معتقدند مرزهای آلبانی باید به بخش‌هایی از کوزوو، صربستان، یونان و مقدونیه شمالی گسترش یابد.

لیپا گفت که این پست برای ترویج جدایی طلبی قومی سوء تعبیر شده است. به گفته او “کاملاً این موضوع را رد می کند.”

تابعیت آلبانیایی دوآ لیپا

او در بیانیه ای نوشت: «همه ما سزاوار این هستیم که به قومیت خود و اینکه اهل کجا هستیم، افتخار کنیم. من فقط می خواهم کشورم روی نقشه نشان داده شود و بتوانم با غرور و شادی درباره ریشه آلبانیایی و کشور مادرم صحبت کنم.»

اعطای تابعیت آلبانیایی دوآ لیپا درست در آستانه صد و دهمین سالگرد استقلال آلبانی از امپراتوری عثمانی است.

منبع NPR

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهار =