ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت – منتقدان چه می‌گویند؟

با پخش شدن دو اپیزود اولیه ( و اپیزودهای بعدی که در جمعه هر هفته پخش می‌شود)، نظرات و نقدهای بسیاری به سمت آن روانه شده است و توجه همه را جلب کرده است. قابل ستایش و تحسین است یا حوصله سر بر؟ همان‌طوری است که پیش‌بینی شده بود یا قرار است شگفت‌زده‌مان کند؟
بررسی و نقد ارباب حلقه ها -- حبفه هاب قدرت

حالا که مجموعه حماسی-فانتزی گران‌قیمت آمازون یعنی ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در حال پخش است، بهتر است نظرات منتقدان و بینندگان را نیز بدانیم.

در واقع از همان ابتدای کار که زمزمه‌های ساخت این سریال پرخرج آمازون بر سر زبان‌ها افتاد، بسیاری از مردم سرنوشت آن را پیش‌بینی کرده بودند.

پیش‌درآمدی که همه از آن انتظار دارند!

یقینا این سریال بار سنگینی را بر دوش می‌کشد و مسیری ریسکی و خطرناک را در پیش دارد؛ چرا که باید انتظارات مخاطبان زیادی را از سر تا سر جهان برآورده کند و هم‌چنین نام سنگین سه‌گانه دوست‌داشتنی و محبوب پیتر جکسون ارباب حلقه‌‌ها در دهه 2000 را بر شانه‌های خود حمل کند و لایق آن باشد.

علاوه بر این باید بتواند خوانندگان کتاب‌های تالکین را سر ذوق آورد؛ زیرا آن‌ها دهه‌هاست که در انتظار ساخت چنین مجموعه‌ای بوده‌اند.

با پخش شدن دو اپیزود اولیه ( و اپیزودهای بعدی که در جمعه هر هفته پخش می‌شود)، نظرات و نقدهای بسیاری به سمت آن روانه شده است و توجه همه را جلب کرده است.

آیا حلقه‌های قدرت قابل ستایش و تحسین است یا حوصله سر بر؟ همان‌طوری است که پیش‌بینی شده بود یا قرار است شگفت‌زده‌مان کند؟

با ما همراه باشید تا نظرات و نوشته‌های معتبر را در این باره بررسی کنیم.

نگاهی اجمالی به نمرات این دو اپیزود از ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت:

ابتدا با گوگل شروع می‌کنیم، نمره 3.2 در نتایج جست و جوی این سریال نشان می‌دهد با اینکه نمره‌ای متوسط و 0.2 بالاتر را دریافت کرده است، با در نظر گرفتن خرج بالای ساخت آن نتوانسته است نظر بسیاری را از مخاطبان را جلب کند.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت
حلقه‌های قدرت
نمره ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در گوگل

نگاه کلی سایت IMBD اما با اختلاف تنها 0.4 بهتر است. با این حال از محبوبیت زیادی در این سایت بهره‌مند بوده است.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت
حلقه‌های قدرت
نمره ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در IMBD

با نگاهی جزئی‌تر می‌توان دریافت که نمرات هر دو قسمت در این مجموعه یکسان است. این ممکن است در ذهن مخاطب تداعی‌گر این مطلب باشد که سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت قرار نیست پیشرفت کند یا او را به هیجان وا دارد

هرچند هنوز برای قضاوت این مجموعه زود است و شاید بتوان به آن فرصتی داد تا خودش را نشان دهد و حتی خود را ثابت کند!

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت
حلقه‌های قدرت

نمرات سایت rotten tomatoes  گویی با نگاه مثبت‌تری ثبت شده‌اند. هرچند که نمرات مخاطبین معمولی این سایت، حتی از نصف درصد نمرات کاربران خود سایت، کمتر است.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت
حلقه‌های قدرت
نمره ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در rotten tomatoes

نظرات منتقدین هم به همین صورت نشان می‌دهد که انتظارات بیشتری از آن داشته‌اند.

ظاهرا منتقدین هم با ما هم‌نظرند!

«درخشان اما نه ارزشمند»

[The New York Times]

جیمز پنیوزیک، منتقد ارشد تلویزیون در نشریه نیویرک تایمز، نوشته است: «در اوایل سریال، حلقه را معرفی نکرده‌اند.» البته که این‌کار را کرده‌اند…

او در ادامه گفته است: «کمی زرق و برق به آن اضافه کنید!» «به محض شروع، تمام رمز و راز داستان را به نمایش گذاشتند. سعی کرده‌اند داستان‌سرایی و ماجراجویی‌های عاشقانه خود را بسازند.»

راس دودت، منتقد نیویرک تایمز، نوشته است: «برای فانتزی‌هایی با بودجه‌های بالایی مانند این، انتظارات بالایی هم وجود دارد؛ نه تنها برای اینکه موفق عمل کنند، بلکه مسیر جدیدی برای برنامه‌های تلویزیونی و سریال‌ها خلق کنند.»

«چالش بزرگ مورد ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت این است که باید منش انسان‌گونه‌تری به شخصیت‌های خود بدهند، چیزی که مخاطبین را وادار به همزادپنداری کند. این مجموعه نیاز دارد تا سیاست بهتری در خلق و تکامل شخصیت‌هایش به خرج دهد.»

«خواهشا آثار تالکین را وارد دنیای سینمایی نکنید.»

[The New York Times]

دکتر مایکل د.دروت، پژوشگر آثار تالکین، یکی از منقدین به ترند ساخت فرنچایز از آثار ادبی – به خصوص در مورد ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت- آن هم بدون دانستن ذهنیت نویسنده یا اجازه از او است.

دکتر دروت معتقد است که اگر بینندگان از این سریال ساخته آمازون ناامید شوند، به علت کمبود بخش ادبی و مفاهیم ژرف و عمیق آن است.

او می‌پرسد: «آیا شرکتی مانند آمازون که قصدش تنها سودآوری و کسب قدرت بیشتر است، این مسائل را درک کند و تمام این مفاهیم و دیدگاه را به صحنه آورد؟»

«پیش‌درآمد آمازون یک فاجعه است.»

[Entertainment Weekly]

به نظر می‌آید دارن فرنیچ منتقد، در حمایت از اورک‌ها برخاسته است. او بخش اعظمی از سریال را مضحک و حوصله سربر خوانده است.

با این حال او گفته است که امید دارد در قسمت‌های بعدی، شاهد پیشرفت و رشد آن باشیم. با این حال او معتقد است نقشه‌ها بیشتر خنده‌دار بودند تا مفید و حاوی اطلاعات و جلوه‌های ویژه کار هم بیشتر بچگانه است تا حرفه‌ای!

« ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت، سریالی فراگیر و حماسی »

[Variety]

منتقد ارشد ورایتی، کارولین فرمک، زیبایی خاصی در تعادل داستان میان شخصیت‌ها در حین جدا بودن آن‌ها از هم می‌بیند. او به تحسین شخصیت گالادریل پرداخته است و هم‌چنین اضافه کرده است که این مجموعه برای کودکان نیز مناسب است البته در صورتی که در مقابل جنگ و صحنه‌های ورود اور‌ک‌ها تاب بیاورند.

« حلقه‌های قدرت ساخته‌ی آمازون بسیار جذاب است، به گونه‌ای که «خاندان اژدها» را به کلی شرمگین کرده است.»

[The Daily Beast]

نیک شاگر، منتفد فیلم و سریال، اتحاد میان شخصیت‌های محبوب را تحسین کرده است – به خصوص گالادریل (روح حلقه‌های قدرت) و اسن سریال را بر رقیب اصلی حلقه‌های قدرت، یعنی خاندان اژدها، ارجح دانسته است.

او معتقد است تعادلی که میان تعالی و پستی، عشق و کینه، خوشی و ناامیدی در این مجموعه به وجود آمده است، ستایش‌کردنی است. او می‌گوید پس از دیدن هر قسمت احساس زنده بودن و امید داشته است.

:ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت برای شکست زیادی بزرگ است.»

[Vulture]

کاترین ون‌آرندوک معتقد است، این مجموعه برای شکست خوردن زیادی بزرگ است. او می‌گوید این سریال بسیار قوی‌تر از آن است که بخواهیم نسبت به آن بی‌توجهی کنیم.

سخن پایانی

با تمام این‌ها باید منتظر باشیم تا بفهمیم آیا این سریال پرخرج آمازون ارزش ساخت و هزینه و زمان صرف شده را داشته است یا مانند بسیاری از پیش‌درآمدهای دیگر صرفا تلاشی بی حاصل بوده است. نظر شما درباره ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت چیست؟

منابع:

Rotten Tomatoes

IMDB

The New York Times

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهارده =