Scream 6، بی‌رحم‌ترین گوست فیس

پس از انتظار یک ساله، حالا طرفداران این فرنچایز Scream 6 رو به رو هستند که  فروش خوب و بازخوردی غالبا مثبت دریافت کرده است.

با مووی21 همراه باشید تا به نقد و بررسی این فیلم بپردازیم.

خطر لو رفتن داستان در ادامه متن

Scream 6 فیلم جیغ6

درباره فیلم

فیلم Scream VI مانند دنباله‌های پیشین حول محور گوست فیس و بازمانده‌ها قتل‌های او می‌چرخد. کارگردانان این فیلم مت بتینلی و تایلر جیلت هستند که دنباله قبلی یعنی Scream V (2022) را نیز کارگردانی کرده بودند.

پس نگران نباشید، قرار نیست با فضایی کاملا جدید مواجه شوید!

همچنین حضور جیمز وندربیلت (نویسنده فیلم Zodiac) و گای بیوزیک (نویسنده سریال Castle Rock) به عنوان نویسندگان این دنباله، به خودی خود قوت قلب است.

این فیلم طبق انتظار ژانر اسلشر دارد اما با عناصر کمدی سیاه خود، باعث تعجب مخاطبان خود می‌شود.

نمرات فیلم

با تمام انتقادات وارد بر Scream 6، این فیلم نمرات عمدتا خوب و قابل قبولی گرفته است که مدیون جا گرفتن در قلب مخاطبین طی 26 سال است.

RottenTomatoes با نمره 77 از 100 این فیلم را در رده نسبتا خوب و پیشنهاد شده قرار داده است.

Metacritic به این فیلم نمره 61 از 100 و IMDb نمره 7.1 از 10 داده است که نمرات خوبی هستند.

بازیگران Scream 6

این فیلم با نقش آفرینی ملیسا باررا (سم کارپنتر)، جنا اورتگا ( که این روزها با نام ونزدی آدامز سر و صدا کرده است اما در این فیلم همان تارا کارپنتر است.)، هیدن پنیتیر (کربی رید) ، کورتنی کاکس (گیل وترز)، جاسمین ساووی براون (میندی) و میسون گودینگ (چاد)  در نقش‌های قبلی خود و درموت مالرونی و هنری چرنی در نقش‌های جدید همراه است.

مطلب مرتبط: پوستر شخصیت‌های Scream VI منتشر شد!

بازیگران فیلم Scream 6

نکته قابل توجه این است که این اولین باری است که نو کمبل در این فرنچایز وجود ندارد.

مطلب مرتبط: دلیل غیبت نو کمبل در ششمین فیلم Scream

نقدهای وارد بر فیلم Scream 6

عنصری که باعث شده است تا این مجموعه 26 سال ادامه پیدا کند، ناشناس بودن قاتل یا همان گوست فیس در هر داستان است. بر خلاف فیلم‌های Halloween که همیشه همان شخصیت شرور زیر ماسک معروف پنهان است، در Scream مخاطب در فضایی نفس‌گیر و بی‌اعتماد، با باقی‌مانده‌ها همراه می‌شود.

نکته قابل توجه درباره این عنصر، پیش رفتن داستان در قالب پست-مدرن است. تغییر لوکیشن فیلم باعث شده است تا فضایی جدید در فیلم پدید بیاید که به خودی خود، عملکرد خوبی داشته است.

اما مانند اکثر فیلم‌های امروزی، ایده بسیاری از صحنه‌ها از فیلم‌های دیگر گرفته شده است. سکانس هیجان‌انگیز رد شدن از پنجره‌های دو ساختمان با نردبان، دقیقا مانند سکانسی از فیلم Nerve (2016) با بازی اما رابرتس، دیو فرانکو و مشین گان کلی است.

از جذابیت‌های داستان می‌توان به ارتباطی اشاره کرد که بین شخصیت‌ها وجود دارد؛ به گونه‌ که شاید مشخص باشد نقش اصلی چه کسی است، اما شخصیت‌ها معمولا کنار یکدیگر قرار دارند و به سختی از هم جدا می‌شوند.

شاید طرح داستانی و فیلم‌نامه به دید بسیاری از منتقدان سطحی باشد، اما با تمام این‌ها طرفداران این فرنچایز هنوز برای دیدن و ادامه این فرنچایز هیجان و شوق دارند.

منابع الهام:

The Guardian

Roger Ebert

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 9 =