بهترین فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ، رتبه‌بندی‌شده

فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

آخرین کارگردانی استیون اسپیلبرگ، درام نیمه اتوبیوگرافیک The Fabelmans، سال گذشته به نمایش درآمد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. این کارگردان بیش از پنج دهه است که بر سینما تسلط داشته و نظر منتقدان و تماشاگران را به خود جلب کرده و جایگاه خود را به عنوان یک نهاد سینمایی تثبیت کرده است. با معرفی فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ همراه باشید.

9. The Lost World: Jurassic Park (1997)

The Lost World: Jurassic Park از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

دنباله‌ای بر بلاک‌باستر پیشگامانه و متحول کننده سال 1993، «دنیای گمشده: پارک ژوراسیک» محصول 1997، جف گلدبلوم را دوباره در نقش خود نشان می‌دهد. و جولیان مور و وینس وان به او پیوستند. در خلاصه داستان، ایان مالکوم و یک تیم به ایسلا سورنا سفر می کنند تا از بردن دایناسورها توسط برادرزاده جان هاموند به یک پارک موضوعی در سن دیگو جلوگیری کنند.

بزرگتر، پر سر و صداتر و کمتر قانع کننده تر، دنیای گمشده یک تجربه‌ی نادر از اسپیلبرگ است که کمی ناامید می کند. گلدبلوم هنوز در فرم خوبی است و دایناسورها مثل همیشه چشمگیر هستند. اسپیلبرگ کارگردانی است که به دلیل پیوند نزدیکش با هر پروژه مشهور است. و این ویژگی در دنیای گمشده به شدت کم است، فیلمی که با تلاش برای تقلید به جای نوآوری، آغاز پایان مجموعه پارک ژوراسیک بود. با همه اینها، این اثر از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ به حساب می آید.

8. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

اسپیلبرگ و هریسون فورد با دنباله ایندیانا جونز و پادشاهی جمجمه بلورین در سال 2008 به دنیای ایندیانا جونز بازگشتند. خلاصه داستان درباره‌ی ایندی است که با ماریون ریونوود و پسرشان موت دوباره متحد می شود تا با ماموران KGB به رهبری ایرینا اسپالکوی بی رحم مبارزه کند.

عناصر علمی تخیلیِ اثر با این فرنچایز معروف به دلیل رویکرد تاریخی‌اش مطابقت ندارند، ولی پویایی پدر و پسری بین ایندی و موت اجباری است و اغلب ارزش یکبار تماشا را دارد. در این فیلم چیزهای زیادی برای تحسین وجود دارد، به خصوص اینکه چقدر مایل است از منطقه امن خود خارج شود. افسوس که، به نظر می رسد، طرفداران آن را نمی خواستند.

7. Ready Player One (2018)

Ready Player One از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

Ready Player One اثر سال 2018 جدیدترین اثر علمی تخیلی اسپیلبرگ است که در دنیایی اتفاق می افتد که اکثر مردم از یک برنامه واقعیت مجازی به نام OASIS استفاده می کنند. تای شریدان در نقش وید واتس، بازیکنی یتیم است که تلاش می‌کند در مسابقه مرموزی که قول مالکیت OASIS را می‌دهد، قبل از یک شرکت شرور، برنده شود.

طرح داستان جذاب است، و بازیگران خوب هستند، اما چیزی در مورد آن کاملاً شما را ارضا نمی‌کند. شاید به این دلیل است که روایت آنقدر سطحی است که فیلم باید کاملاً به جلوه های بصری چشمگیر تکیه داشته باشد. در حالی که اسپیلبرگ در بخش اکشن نقش آفرینی می کند، نقاط قوت او به عنوان یک داستان نویس بصری و احساسی در فیلمی هدر می رود. با این حال، این فیلم یکی از فیلم های خوب علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ است.

6. War of the Worlds (2005)

War of the Worlds از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

دومین همکاری اسپیلبرگ با تام کروز، فیلم جنگ دنیاها در سال 2005 بود که یکی از بهترین فیلم های فاجعه‌آمیز هزاره جدید بود. این فیلم بر اساس رمان مهم H. G. Wells در سال 1898 به همین نام، حول محور پدری مطلقه می گذرد که سعی می کند از دو فرزندش در طول یک تهاجم خشونت آمیز بیگانگان محافظت کند.

جنگ دنیاها ممکن است بی شرمانه ترین بلاک باستر اسپیلبرگ باشد. اسپیلبرگ با جلوه‌های بصری‌ای که با هر تصویر مدرن رقابت می‌کند و روایتی شگفت‌انگیز و انسانی، اقتباسی شایسته ارائه می‌کند که مطابق با منبع مورد احترام خود است.

5. A.I. Artificial Intelligence (2001)

A.I. Artificial Intelligence از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

هیلی جوئل اوسمنت در فیلم علمی تخیلی هوش مصنوعی اسپیلبرگ بازی می کند. داستان بر روی دیوید متمرکز است، یک اندروید انسان‌نمای کودکانه که با توانایی عشق ورزیدن برنامه‌ریزی شده است. دیوید که در مورد جایگاه خود در جهان گیج شده است، سفری طولانی را در دنیایی که روابط انسان و ربات در آن بر سر دوراهی قرار دارد، آغاز می کند.

A.I. به عنوان نقطه قوت اسپیلبرگ به عنوان یک فیلمساز عمل می کند. این فیلم عاقلانه اما عمیقاً همدلانه، کاوشی قدرتمند از عشق است، پیچ در پیچ و گاهی گیج کننده، اما همیشه قانع کننده است و در یک کلام، سرگرم کننده. این اثر با جلوه های بصری زیبای خود، یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ است.

4. Close Encounters of the Third Kind (1977)

Close Encounters of the Third Kind از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

اولین فیلم علمی تخیلی اسپیلبرگ، برخورد نزدیک از نوع سوم، تأثیر قابل توجه و ماندگاری در این ژانر برای سال های آینده داشت. این فیلم داستان یک کارگر یقه آبی در ایندیانا را روایت می کند که پس از یک برخورد تصادفی با یک بشقاب پرنده، زندگی اش به شدت آسیب می بیند.

برخورد نزدیک از نوع سوم، نشان‌دهنده نقاط قوت و علایق اسپیلبرگ است، کاوشی جذاب و دیدنی در ناشناخته ها. این فیلم در رویکرد متمایز اسپیلبرگ هدف می‌یابد، و مضامین سنگین علمی تخیلی آن را با گرمی و همدلی غیرقابل انکاری ترکیب می‌کند. و در نتیجه ورود منحصربه‌فردی به ژانری است که اغلب به دلیل سردی و بی‌تفاوت بودن مورد انتقاد قرار می‌گیرد. برخورد نزدیک از نوع سوم، آغاز انقلابی برای ژانر علمی تخیلی بود که اسپیلبرگ در خط مقدم گسترش این ژانر قرار داشت.

3. Minority Report (2002)

Minority Report از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

اولین همکاری کروز و اسپیلبرگ در سال 2002 با فیلم علمی تخیلی گزارش اقلیت انجام شد. داستان این فیلم در دنیایی می‌گذرد که قبل از وقوع جنایات متوقف می‌شود. این فیلم درباره جان اندرتون، یک مقام ارشد در اداره پلیس تخصصی است که مسئول پیشگیری از جنایات است. او متهم به قتلی در آینده می‌شود و باید فرار کند تا نام خود را پاک کند.

گزارش اقلیت که بر اساس رمان فیلیپ کی. دیک در سال 1956 ساخته شده است، یکی از فکرشده‌ترین فیلم های اسپیلبرگ است. با این حال، هرگز زیر بار ایده های جسورانه خود تسلیم نمی شود. در عوض، از آنها در خدمت داستانی مهیج استفاده می کند که توازن داستان و اکشن را با مهارتی چشمگیر و رشک‌برانگیز برقرار می کند. کروز جذابیت بیشتری به داستان می‌افزاید. Minority Report یک ماجراجویی علمی تخیلی هیجان‌انگیز است، تاریک‌تر از بسیاری دیگر از آثار اسپیلبرگ، اما در نهایت به همان اندازه ارزشمند است. این فیلم از بهترین فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ محسوب می شود.

2. Jurassic Park (1993)

Jurassic Park از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

پارک ژوراسیک بدون شک اولین بلاک باستر تاریخ است. داستان فیلم درباره گروهی از کارشناسان است که به جزیره ای دورافتاده زوی در آمریکای مرکزی سفر می کنند. جایی که یک تاجر میلیونر با موفقیت دایناسورها را شبیه سازی کرده است تا بتواند یک پارک موضوعی را افتتاح کند. سم نیل، لورا درن و جف گلدبلوم بازیگران اصلی این فیلم هستند.

این فیلم یک پدیده فرهنگی و نقطه عطفی برای جلوه های بصری در سینما بود. تعریفی دوباره از آنچه ممکن بود و گشودن آستانه جدیدی برای داستان های علمی تخیلی. «پارک ژوراسیک» هیجان‌انگیز، در مواقعی وحشتناک و دائماً فریبنده بود. این اثر فیلمی بود که برای همیشه نحوه نگاه تماشاگران و سرگرمی‌های تابستانی را تغییر داد. پارک ژوراسیک با برخی از به یاد ماندنی ترین سکانس های اسپیلبرگ و روایت پیچیده ای که بیش از چند سوال را به همراه دارد، پیروزی ای است که بسیاری تلاش کرده اند و نتوانسته اند از آن تقلید کنند.

1. E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

E.T. the Extra-Terrestrial از فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ

E.T. The Extra-Terrestrial، شاهکار علمی تخیلی اسپیلبرگ در سال 1982، داستان یک موجود بیگانه در زمین را روایت می کند. E.T. با دوست شدن با پسر جوانی به نام الیوت، باید راهی برای بازگشت به خانه پیدا کند قبل از اینکه حضور او برای جهان خارج آشکار شود.

ET. یک شاهکار ارزشمند، نشاط آور و نفس گیر است. این فیلم ممکن است بهترین فیلم اسپیلبرگ باشد. E.T. اثری است در تاریخ سینما که چهل سال پس از اینکه برای اولین بار قلب یک نسل را تسخیر کرد، همچنان شگفت انگیز و خیره کننده است

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =