۱۰ بازیگری که بیش از یک نقش نمادین ایفا کرده‌اند

برخی از بازیگران که به نسخه انسانی شخصیت‌های محبوب شهرت دارند، با اجرای حماسی در چندین فیلم و نقش نمادین، مخاطبان را به وجد آوردند.
actors

عده زیادی از بازیگران رویای به تصویر کشیدن شخصیتی را دارند که به یاد ماندنی و محبوب مخاطبان باشد. با این حال، در حالی که این موضوع می‌تواند یک دستاورد هیجان‌انگیز باشد، تعدادی از بازیگران هم نقش‌های نمادین و به یاد ماندنی‌ای را بازی کرده‌اند. آنها در ذهن مخاطبان با نقش کلیدی خود گیر کرده‌اند. نمونه آن دنیل ردکلیف و رابرت داونی جونیور هستند که در ذهن مخاطب با شخصیت اصلی و کلیدی خود حک شده‌اند. در این مقاله با این بازیگران آشنا شوید!

بنابراین، زمانی که بازیگران از یک نقش نمادین فاصله می‌گیرند و وارد نقش دیگری می‌شوند، تاثیر بالایی می‌گذارند.

۱۰/۱۰

هریسون فورد

هریسون فورد بازیگر سینما که تقریبا شصت سال از عمر خود را صرف این حرفه کرده است، نامی بزرگ برای عاشقان سینماست. کارهای او همچون بلید رانر، بازی اندر و دختر کار در خاطر ما هست. اما بیشتر به خاطر به تصویر کشیدن شخصیت اصلی در مجموعه ایندیانا جونز و هان سولوی محبوب در سه‌گانه اصلی جنگ ستارگان شناخته می‌شود.

هر دوی این فرنچایزها تا به امروز محبوب باقی مانده‌اند و طرفداران پرشور و بزرگی دارند. در حالی که چهل سال از منتشر شدن قسمت اول ایندیانا جونز می‌گذرد، طرفداران شور و شعف بسیاری برای قسمت پنجم این فرنچایز و دیدن هیبت دوباره او دارند. نقش نمادین دیگر او در سری جنگ ستارگان با کشته شدن هان سولو به پایان رسید.

۹/۱۰

اما واتسون

اما واتسون که زمانی وارد صنعت سینما شد که تنها ده سال داشت، در مجموعه هری پاتر در نقش هرماینی گرنجر ایفای نقش کرد و به یکی از محبوب‌ترین نقش‌های تمام دوران تبدیل شد. این اولین نقش حرفه‌ای این بازیگر بود و او را به ستاره شدن سوق داد. در دهه بعدی شاهد رشد واتسون و مخاطبان با این شخصیت بودیم.

در حالی که بعضی بینندگان واتسون را همیشه به چشم هرماینی می‌بینند، از زمان پایان سری هری پاتر در سال ۲۰۱۱، کارهای چشمگیری انجام داده است. او در نقش‌های مختلفی ظاهر شد. اما در سال ۲۰۱۷، واتسون نقش نمادین بل را در لایواکشن زیبای دیزنی ایفا کرد. آن دوران زمانی بود که دیزنی هنوز به جاده خاکی نزده بود!

۸/۱۰

پاتریک استوارت

آقای پاتریک استوارت به نماد صحنه و صفحه نمایش تبدیل شد. استوارت که هفت دهه شگفت‌انگیز را به بازیگری پرداخت، اجراهایی را برای مخاطبان به ارمغان آورد که نامزدهای جوایز تونی، اسکار، امی و گلدن گلوب شدند. با این حال نقش او به عنوان کاپیتان ژان لوک پیکارد و پروفسور چارلز خاویر نمادین ترین نقش‌های او باقی ماندند.

استوارت از اواخر دهه ۱۹۸۰ نقش کاپیتان پیکارد را در پروژه‌های استار ترک بازی کرد. استوارت برای اولین بار پروفسور ایکس را در سه‌گانه مردان ایکس در دهه ۲۰۰۰ به تصویر کشید و تا امسال یعنی سال ۲۰۲۲ بازگشتش به این نقش در دکتر استرنج: چندجهانی دیوانگی به طول انجامید.

۷/۱۰

جولی اندروز

نقش بانو جولی اندروز، بازیگر بریتانیایی در تئاتر و فیلم‌های موزیکال غیرقابل انکار است. اندروز در طول هفتاد سال زندگی حرفه‌ای خود، نقش‌های نمادین بسیاری را بازی کرده است و جوایز باورنکردنی‌ای از جمله اسکار و تبدیل شدن به یکی از اسطوره‌های دیزنی را کسب کرده.

اندروز برای بازی در فیلم «مری پاپینز» به شهرت رسید. او سال بعد ماریا فون ترپ را در فیلم محبوب «صدای موسیقی» به تصویر کشید.

۶/۱۰

زو سالدانا

با توجه به فیلموگرافی‌های او، کلید ساخت فیلم‌های موفق و بسیار پرفروش، زو سالداناست که نقشی برجسته را بازی کند. سالدانا با ایفای نقش اوهورا در فیلم استار ترک ۲۰۰۹ و بازی در دزدان دریایی کارائیب سابقه درخشانی دارد.

شناخته‌شده‌ترین نقش‌های سالدانا مسلما گامورا در دنیای سینمایی مارول و نیتری در آواتار است.

۵/۱۰

ایان مک‌کلن

آقای ایان مک‌کلن امروزه یکی از قابل احترام‌ترین بازیگران تئاتر و سینما است که عمری ۷۰ ساله دارد و اجراهای زیبا و به یاد ماندنی‌ای ارائه داده است. مک‌کلن سالهاست که روی صحنه می‌درخشد، اما مخاطبان بیشتر او را بخاطر نقش‌هایش در ژانر علمی-تخیلی یا فانتری می‌شناسند و تحسین می‌کنند.

در اوایل دهه ۲۰۰۰، مک‌کلن با بازی در فیلم مردان ایکس در نقش مگنتو یکی از نقش‌های نمادین خود را به جای گذاشت. او همچنین در سال ۲۰۰۱، شروع به بازی در نقش گندالف د گری در ارباب حلقه‌ها بر اساس رمان‌های جی.آر.آر تالکین کرد.

۴/۱۰

اورلاندو بلوم

نام اورلاندو بلوم زمانی که به عنوان الف محبوب لگولاس در سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها شروع به بازی کرد، بر سر زبان‌ها افتاد. نقش های در هابیت را ایفا کرد و در مجموع در پنج فیلم از دنیای سرزمین میانه ایفای نقش کرد.

بلوم در ادامه نقش ویل ترنر، شاگرد آهنگر و عاشق الیزابت سوان را در مجموعه دزدان دریایی کارائیب ایفا کرد. ترنر در سه فیلم اول حضور داشت و در فیلم پنجم نیز یک کمئو داشت.

۳/۱۰

تام کروز

تام کروز بی‌شک یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های امروز هالیوود است. کروز با سابقه چندین دهه فعالیت، عمدتا در ژانر فیلم‌های اکشن به ایفای نقش پرداخته.

فیلم تاپ‌گان محصول سال ۱۹۸۶ یکی از نمادین‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست. اما فیلم محبوب تاپ‌گان ماروریک محصول سال ۲۰۲۲ توانست به یکی از پنج فیلم پرفروش تمام دوران تبدیل شود. از سال ۱۹۹۶، کروز نقش شخصیت اصلی فیلم‌های ماموریت غیرممکن را به تصویر کشیده.

۲/۱۰

رابرت پتینسون

رابرت پتینسون شاید تنها سی سال سن داشته باشد، اما پیش از این به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای فوق‌العاده تاثیرگذار و مورد احترام بوده است. از اوایل دهه ۲۰۰۰، پتینسون نقش‌های مجبوبی را در سه فیلم پرفروش تمام دوران به تصویر کشید.

پتینسون با پیوستن به فیلم‌های هری پاتر در جام آتش، تمام نگاه‌ها را به سدریک دیگوری هافلپافی که در مسابقات سه جادوگر شرکت می‌کرد دزدید. پس از آن، او نقش اصلی ادوارد کالن، خون‌آشام جوان را در گرگ و میش بازی کرد. اخیرا نیز نقش بتمن را در فیلم مت ریوز بازی کرد و برداشت جدیدی از نقش بروس وین را به بینندگان هدیه داد.

۱/۱۰

بندیکت کامبربچ

بندیکت کامبربچ، بازیگر بریتانیایی در طول زندگی حرفه‌ای خود، در دو فیلم فوق‌العاده بزرگ اما بسیار متفاوت، چهره‌ای برجسته پیدا کرده است. از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷، کامبربچ نقش کارآگاه مشهور شرلوک هلمز را در سریال شرلوک بازی کرد.

در حالحاضر، کامبربچ یکی از چهره‌های اصلی دنیای سینمایی مارول است که در نقش دکتر استرنج در فیلم خودش، انتقام جویان، مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست و اخیرا در فیلم چندجهانی دیوانگی ایفای نقش کرده. تایید شده که باز هم قرار است به این نقش بازگردد.

منبع: CBR

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + دو =