رتبه‌بندی بهترین انیمیشن ها از نظر Letterboxd

بهترین انیمیشن ها

انیمیشن تبدیل به یکی از متنوع‌ترین و متحول‌کننده‌ترین روش‌های سبک‌سازی و داستان‌گویی در کل رسانه سینمایی شد‌ه است. چیزی که زمانی به‌عنوان رسانه‌ای فقط برای جذب کودکان طراحی و سا‌خته می‌شد. ولی تعدادی از این انیمیشن ها چندی از بهترین آثار کلاسیک تمام دوران را رقم زده‌اند. با معرفی بهترین انیمیشن ها از نظر Letterboxd همراه ما باشید.

10. Marcel the Shell with Shoes On (2021)

Marcel the Shell with Shoes On از بهترین انیمیشن ها

بر اساس فیلم‌های کوتاه یوتیوبی به همین نام، Marcel the Shell with Shoes On یک مستند جذاب است که داستان مارسل را دنبال می‌کند.

Marcel the Shell with Shoes On از انیمیشن های استاپ موشن می باشد. در حالی که سایر فیلم‌ها این ترکیب مشابه لایو اکشن و انیمیشن را داشته‌اند. تاکید و تمرکز واضحی بر انیمیشن نسبت به لایو اکشن در فیلم وجود دارد. حتی جدای از خود انیمیشن، مارسل داستان شیرین و دلخراشی را روایت می‌کند که در دل مخاطبان بسیاری طنین‌انداز شده است. همین موضوع سبب شده تا از نظر سایت لترباکسد یکی از بهترین انیمیشن ها عنوان گیرد.

9. Puss in Boots: The Last Wish (2022)

Puss in Boots: The Last Wish از بهترین انیمیشن ها

آخرین فیلم از فرنچایز شرک، گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو، داستان گربه را دنبال می‌کند که می‌فهمد هشت تا از ۹ جانش را از دست داد‌ه و به آخرین شانس زندگی‌اش رسید‌ه است. او به زودی راهی سفری می شود تا آخرین آرزوی مرموز را پیدا کند و زندگی خود را پس بگیرد و بدون ترس از مرگ به یک ماجراجوی افسانه‌ای تبدیل شود. اگرچه در این سفر، او با راهزنان و جنایتکاران متعدد دیگری که به دنبال آخرین آرزو هستند، روبرو می شود، بنابراین به‌زودی اوضاع برای پوس و خدمه‌اش به مسابقه‌ای با زمان تبدیل می شود.

هیجان و اشتیاقِ پیرامون آخرین آرزو را نمی توان دست کم گرفت. تلفیق سبک پویانمایی با مضامین زندگی و مقبولیت باعث تحسین گسترد‌ه طرفداران شد‌ه است. علیرغم اینکه این فیلم تنها چند ماه پیش اکران شد، با تشویق یکپارچه ای که این فیلم دریافت کرد در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین انیمیشن ها در سایت لترباکسد شنا‌خته می شود.

8. It’s Such a Beautiful Day (2012)

It's Such a Beautiful Day از بهترین انیمیشن ها

It’s A Soly Beautiful Day یک فیلم ساده است که داستان مردی به نام بیل را دنبال می کند. کسی که سعی می کند روان درهم شکسته‌اش را جمع کند. این فیلم، سه فیلم کوتاه خلق‌شده توسط دان هرتزفلد را ترکیب می‌کند و هر سه داستان را در کنار هم قرار می‌دهد تا یک فیلم بلند منسجم ایجاد کند.

حتی با مدت کوتاه‌ترش در مقایسه با سایر فیلم‌های بلند انیمیشنی که تنها ۶۲ دقیقه طول می‌کشد، It’s So Beautiful Day به طور گسترده‌ای موفق می‌شود تأثیر عمیقی بر مخاطبانش بگذارد. این فیلم از سبک بصری ساده و طراحی‌های مضحکانه‌ی خود برای به تصویر کشید‌ن داستانی دلخراش و احساسی استفاده می‌کند تا یک تجربه سینمایی کاملاً منحصر به فرد را ایجاد می‌کند. تاثیر این فیلم به اندازه کافی بر مخاطبانش زیاد بوده است.

7. Howl’s Moving Castle (2004)

Howl's Moving Castle از بهترین انیمیشن ها

یکی از بسیاری از فیلم های عالی استودیو جیبلی و کارگردانی هایائو میازاکی، قلعه متحرک هاول است، که داستان زن جوانی به نام سوفی را دنبال می کند. دختری که نفرین‌شده است تا در بدن یک پیرزن باشد. سوفی به زودی وارد ماجراجویی‌ای می شود تا فردی را بیابد که بتواند طلسم را بشکند، جادوگری جوان که در یک قلعه غول پیکر پیاده روی می کند. خیلی زود دیر می شود و سوفی به یک پیرزن تبدیل می شود.

مانند بسیاری از فیلم‌های دیگر در فیلم‌شناسی جیبلی، قلعه متحرک هاول داستانی عمیق و طنین‌انگیز را با انبوهی از تصاویر نفس‌گیر و خیره‌کننده ترکیب می‌کند. چیزی که قلعه متحرک هاول را از دیگر آثار کلاسیک جیبلی متمایز می کند، پردا‌ختن چشمگیر آن به موضوعات مربوط به سن و رضایت از گذشت بی پایان زمان است. قلعه متحرک هاول یکی از بهترین انیمیشن ها در تمام تاریخ در نظر گر‌فته می شود.

6. Princess Mononoke (1997)

Princess Mononoke از بهترین انیمیشن ها

شاهزاده مونونوکه داستان یک شاهزاده جوان امیشی به نام آشیتاکا را دنبال می کند که توسط خدای گراز نفرین شد‌ه و به سفری به غرب فرستاده‌ می شود تا درمانی برای نفرین خود پیدا کند. در طول سفر، او با دو شخصیت برجسته آشنا می شود، سان، زن جوانی که برای محافظت از جنگل می جنگد و لیدی ابوشی که برای نابودی جنگل می جنگد. به زودی آشیتاکا می رسد تا به این درگیری پایان دهد و صلح را بین دو طرف برقرار کند.

مضامین و پیام های شاهزاده مونونوکه در مورد رابطه ما انسان‌ها با طبیعت و ارتباط کلی که می تواند با بشریت داشته باشد پرد‌اخته. در حالی که بسیاری از فیلم‌های دیگر، اعم از لایو اکشن و انیمیشن، تلاش کرده‌اند تا این مضامین را بیان و کشف کنند، بسیاری از مخاطبان، مونونوکه را اوج قرار داد‌ن این موضوع در فیلم می‌دانند. میراث ماندگار و انیمیشن خیره کننده آن به این اثر کمک کرد‌ه تا در بین بهترین انیمیشن های سایت لترباکسد قرار بگیرد.

5. Grave of the Fireflies (1988)

Grave of the Fireflies از بهترین انیمیشن ها

Grave of the Fireflies در ماه‌های پایانی جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. و داستان یک پسر 14 ساله و خواهرش را دنبال می‌کند که اخیراً پس از یک حمله هوایی یتیم شده‌اند. پس از درگیری با عمه خود، این دو به یک پناهگاه رهاشده نقل مکان می‌کنند. آنها به حال خود رها می‌شوند و به سرعت آذوقه‌شان برای زنده ماندن را تمام می‌کنند. این فیلمی است که نه تنها در تاریخ استودیو جیبلی بلکه در کل انیمیشن به عنوان یکی از دلخراش ترین و ناراحت‌کننده‌ترین فیلم ها شنا‌خته شد‌ه‌ است.

Grave of the Fireflies وقتی صحبت از نمایش وحشیگری و وحشت ناشی از یک محیط در زمان جنگ می شود، بی‌حرکت نمی ماند و رسانه انیمیشن را در به تصویر کشید‌ن آن به حد خود می رساند. به ندرت می توان دید که یک فیلم انیمیشنی با این مهارت به مضامینی که این انیمه در خود دارد، بپردازد.

4. Perfect Blue (1997)

perfect blue از بهترین انیمیشن ها

شاهکار هیجان انگیز ساتوشی کن، پرفکت بلو، داستان یک خواننده باز‌نشسته پاپ را دنبال می کند که تبدیل به هنرپیشه شد‌ه است. تمام جهان بینی او با مواجهه با یک استاکر وسواسی شروع به فروپاشی می کند. این انیمه یک داستان تاریک و آزاردهنده دارد که چرخش داستانیِ مبتنی بر روانشناختی در بطن داستان خود دارد و از زمان اکرانش بر چندین فیلم هیجان‌انگیز برجسته نیز تأثیر گذ‌اشته است. پرفکت بلو یکی از بهترین انیمیشن هاست.

3. Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion (1997)

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion از بهترین انیمیشن ها

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion به عنوان یک پایان جایگزین برای سری محبوب Neon Genesis Evangelion عمل می کند. این اثر قصد دارد جای دو قسمت آخر این سری را بگیرد. در حالی که از آن زمان نسخه های جایگزین بیشتری از داستان منتشر شد‌ه است. این فیلم در ابتدا به عنوان آخرین پایان واقعی داستان Evangelion در نظر گر‌فته شد. این اثر فیلمی است که در مقایسه با دو قسمت اصلی، می‌تواند پاسخ‌های بسیار بیشتری به سوالات طولانی‌مدتی که در ذهن مخاطب پیش می‌آید بدهد و سریال را در جهتی تمثیلی و نمادین ببرد.

The End of Evangelion تقریباً به اندازه کل خود Evangelion دارای میراث و جایگاه نمادین است. این اثر یک فصل پایانی را ایجاد می کند که اگرچه برای بینندگانی که برای اولین بار با سریال آشنایی ندارند، تقریباً به همان اندازه موثر نیست، اما یک نقطه عطف کامل و فراموش نشدنی برای سریال ایجاد می کند.

2. Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)

Spider-Man: Into the Spider-Verse از بهترین انیمیشن ها

Spider-Man: Into the Spider-Verse داستان مایلز مورالز، دانش آموز جوانی را دنبال می کند که به زودی پس از مرگ پیتر پارکر، به مرد عنکبوتی تبدیل می شود. اما وقتی ویلسون فیسک از یک برخورددهنده‌ی فوق بزرگ استفاده می کند، چندین ابرقهرمان دیگر که در حال تارزنی هستند، از جمله پیتر پارکر دیگر، مجبور به ورود به جهان مایلز می شوند. به زودی مایلز و عنکبوتی ها از جهان‌های دیگر می‌توانند نقشه فیسک را متوقف کنند و جهان چندگانه را از نابودی نجات دهند.

Spider-Verse با یک سبک انیمیشن منحصر به فرد، پس از اکران خود را ثابت کرد. این انیمیشن یکی از الهام بخش ترین و پویاترین فیلم های انیمیشن مدرن تاریخ است.

1. Spirited Away (2001)

Spirited Away از بهترین انیمیشن ها

اثر بزرگ و بزرگترین دستاورد سینمایی میازاکی، Spirited Away، داستان چیهیرو، دختر جوانی را دنبال می‌کند که به زودی در دنیای ارواح و مظاهر به دام می‌افتد. پس از اینکه والدین چیهیرو توسط یک جادوگر به خوک تبدیل می شوند، او باید شجاعت خود را فرا بخواند و یاد بگیرد که برای نجات والدینش رشد کند و به دنیای انسان ها بازگردد.

Spirited Away تنها محدود به یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های انیمیشن تمام دوران نمی شود، بلکه از بهترین آثار سینمایی تاریخ به حساب می آید. این اثر استودیو جیبلی از بهترین انیمیشن ها در تمام دوران هنری انیمیشن ها شنا‌خته می شود.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + سیزده =