۸ سیتکام کلیشه‌ای با پایان‌بندی قابل پیشبینی

از آنجایی که سیتکام‌ها از فرمول بخصوصی استفاده می‌کنند، اغلب دارای پایان‌بندی کلیشه‌ای و قابل پیشبینی هستند.
سیتکام‌های کلیشه‌ای

سریال‌های سیتکام به لطف کمدی خود در موقعیت‌های روزانه و داستان‌های قابل ارتباط، سال‌هاست که با موفقیت روبرو هستند. با این حال از فرمول خاصی پیروی می‌کنند که پایان آنها را واضح و قابل پیشبینی می‌سازد. با اینکه بسیاری از سیتکام‌ها محبوب و نمادین شده‌اند، اما عاری از نقص نیستند.

از آنجایی که مخاطبان می‌توانند قسمت‌های سریال را به صورت متوالی تماشا کنند، احتمالا پایان سریال برایشان قابل حدس باشد. گاهی هم به دلیل استفاده از فرمول خسته‌کننده این سریال‌ها، یک سریال سیتکام ممکن است پایانی قابل پیشبینی داشته باشد.

مطالب مرتبط: ۵ سریال نتفلیکس که خیلی طول کشید تا کنسل شوند

۸/۸

Friends

فرندز سیتکام

فرندز در اواخر دهه نود به دلایل مختلفی مانند شوخی‌های خنده‌دار، جذابین بازیگران و داستان‌های فراموش نشدنی بر تلویزیون سلطه داشتند. اما این سیتکام بالاخره روزی قرار بود به پایان برسد. فرندز داستان یک اکیپ شش نفره از دوستان و سفر آنها به دنیای بزرگسالی را دنبال می‌کند.

این سفر تنها یک هدف داشت: دوستان هر یک در نهایت به راه خود ادامه می‌دادندو خیلی واضح بود که وقتی گروه بتواند مستقل شود، رابطه دوستان نیز با هم به اتمام می‌رسد. البته استثناهایی چون چندلر و مانیکا یا راس و ریچل وجود داشت که پایداری این روابط به خاطر خود آن افراد بود.

۷/۸

Community

سیتکام کامیونیتی

در حالی که کامیونیتی پر از چیزهای طنز بود، این بدان معنا نیست که جنبه کمدی سریال تداوم نداشت. به دلیل این رویکرد، شخصیت‌ها به گونه‌ای نوشته شده بودند که قابل سرزنش یا غیراخلاقی باشند. با این حال، طرفداران باز هم انتظار بهبود داشتند و همانطور که طرفداران فکر می‌کردند، این اتفاق افتاد.

بیشتر شخصیت‌ها مثل همیشه در سری‌های سیتکام، با نت‌های بلند به کار خود پایان می‌دهند. جف، همیشه سنگ بنای زندگی شخصیت‌های دیگر بود. در پایان به این نتیجه می‌رسیم که همه شخصیت‌های خداحافظی می‌کنند و همانطور که انتظار می‌روز جف را پشت سر می‌گذارند.

۶/۸

The Nanny

سیتکام نانی

نانی به دلایل بسیاری نمادین است، اما باز هم از کلیشه‌ای بودنش کم نمی‌شود. فران فاین یک زن مستقل و نمادین و نسخه‌ای داستان ژنده‌پوشان بود. همانطور که آهنگ تم این سریال توضیح می‌دهد، فران پس از بهم زدن با دوست‌پسرش، از خانه بیرون می‌افتد. چیزی جز یک جعبه آرایش ساده برایش باقی نمانده. همه اینها باعث می‌شود تا او با مکسول شفیلد و فرزندانش آشنا شود.

باقی نانی تا حدودی تکراری است. آقای شفیلد طعته‌های فران را رد می‌کند، اما باز هم اشاره می‌شود که ممکن بین آنها چیزی باشد. طرفداران می‌دانستند قرار است چطور به پایان برسد. فران در نهایت همسر مکسول و نامادری فرزندانش می‌شود و دیگر از مشکلات مالی و… رنج نمی‌برد.

۵/۸

Jessie

سیتکام جسی

سیتکام اورجینال دیزنی چنل، جسی، از ساختاری مشابه با نانی پیروی می‌کند. در جسی، شخصیت اصلی با زندگی ممتاز غریبه است. علاوه بر ایت، با توجه به تمرکز سریال بر روابط، رمنس‌های کوچک در داخل ساختمان شکوفا می‌شود.

در واقع، سریال با بازیگر شدن جسی به پایان می‌رسد، چیزی که رویایش را از ابتدای سریال داشت. اینکه فردی برای تحقق رویاهایش به شهری بزرگ نقل مکان کند، کمی کلیشه‌ای است. این خط داستانی منحصر به فیلم‌ها نیست، بنابراین شناسایی پایان برای طرفداران سخت نبود.

۴/۸

Liv And Maddie

یکی دیگر از برنامه‌های محبوب دیزنی چنل که قربانی ماهیت قابل پیشبینی بودن سریال‌های سیتکام شد، لیو و مدی بود. لیو و مدی از بسیاری جهات منحصر به فرد بود. اما تنش‌های خانوادگی و دعوای خواهربرادری کلیشه‌ای است.

پایان لیو و مدی چندان با پایان فرندز متفاوت نبود، این خواهر و برادرها باید سال‌های زیادی را با هم سپری کنند و با گذشت زمان، متوجه شدند که نمی‌توانند برای همیشه در کنار هم بمانند. طرفداران این پایان را پیشبینی می‌کردند.

۳/۸

Superstore

سیتکام سوپراستور

سریال‌های سیتکامی که در محل کار رخ می‌دهند، داستان‌های شاد و قابل قبولی ارائه می‌دهند که معمولا با روابطی در خط مقدم همراه هستند. سوپراستور از این قضیه مستثنا نیست. این سریال بر روی شخصیت اصلی جوناه و رابطه‌اش با امی تمرکز دارد. مشخص بود که چه داستانی در انتظار است. در واقع جوناه و امی پس از هر اتفاقی که می‌افتاد در آخر به هم می‌رسند.

۲/۸

The Office

سیتکام آفیس

نسخه آمریکایی آفیس یک سریال سیتکام محبوب است. جایی که به کلیشه‌های زندگی افراد و روابط مختلف آنها را در اداره می‌پردازد. در حالی که ترک مایکل و سپس بازگشت او، پیچش داستان غافلگیرکننده‌ای بود، هیچ شکی در عاقبت برخی از شخصیت‌ها وجود نداشت. شخصیت‌ها به هم می‌رسند و در آخر دور هم جمع شده تا از یک جشن عروسی لذت ببرند.

۱/۸

New Girl

سیتکام نیو گرل

سیتکام نیو گرل بطور کلی در مورد روابط جس است. پس از کارهای اشمیت، وینستون و گربه‌اش، سی‌سی احساسات خود را نسبت به اشمیت بیان می‌کند، اما نیو گرل چندین فصل را صرف مسخره کردن وضعیت رابطه جس و نیک می‌کند. واضح بود که همه شخصیت‌ها به جایی می‌رسند که طرفداران می‌دانند. سی‌سی با اشمیت ازدواج می‌کند و نیک و جس هم با شادی با هم ازدواج کردند.

آیا با کلیشه‌ای بودن این سیتکام‌ها موافقید؟ پایانشان برای شما قابل حدس بود؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: CBR

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + یازده =