الیزابت هلمز به 11 سال زندان محکوم شد

الیزابت هلمز

الیزابت هولمز روز جمعه پس از محکومیتش در ژانویه به دلیل کلاهبرداری از سرمایه گذاران در برای اداره استارتاپ شکست خورده Theranos به بیش از 11 سال زندان محکوم شد.

قاضی ادوارد داویلا پس از آزادی هولمز او را به ۱۱ سال و سه ماه حبس و سه سال نظارت دیگر محکوم کرد. این حکم همچنین شامل جریمه 400 دلاری یا 100 دلاری برای هر فقره کلاهبرداری است. به هولمز دستور داده شد در 27 آوریل 2023 خود را معرفی کند. انتظار می‌رود که او برای محکومیت خود تجدیدنظر کند.

هولمز که در ماه ژانویه به چهار اتهام کلاهبرداری از سرمایه گذاران مجرم شناخته شد. با 20 سال زندان و همچنین جریمه 250000 دلاری به علاوه جبران خسارت برای هر اتهام مواجه شد. وکلای دولت خواستار 15 سال حبس و همچنین آزادی مشروط و استرداد شدند. پیش از قرار بود فیلمی در مورد زندگی نامه هولمز با بازی جنیفر لارنس ساخته شود که جنیفر از این کار کناره گیری کرد. در مقابل سریالی با بازی آماندا سایفرد در مورد هولمز ساخته شد.

الیزابت هلمز

اظهارات هولمز درباره ترانوس

قبل از اعلام حکم، هولمز با دادگاهی در سن خوزه صحبت کرد. او گفت: “من عاشق Theranos بودم. این کار زندگی من بود.” “افرادی که سعی کردم در ترانوس استخدام کنم، افرادی بودند که بیشتر از همه دوستشان داشتم و به آنها احترام می گذاشتم. من به خاطر شکست ها ویران شدم.”

او همچنین از کارمندان، سرمایه گذاران و بیماران ترانوس عذرخواهی کرد. او گفت: “من خیلی متاسفم. من همه چیزم را دادم تا شرکتمان را بسازم و شرکتمان را نجات دهم.” “من با تمام سلول های بدنم از شکست هایم پشیمانم.”

دادگاه روز جمعه سقوط خیره کننده هولمز را به پایان رساند. او که زمانی به عنوان نماد صنعت فناوری به دلیل وعده‌های شرکتش برای آزمایش طیف وسیعی از پارامترهای سلامت تنها با چند قطره خون مورد ستایش قرار می‌گرفت. اکنون بنیان‌گذار فناوری نادری است که به دلیل اشتباهات شرکتش محکوم به زندان محکوم می‌شود.

الیزابت هلمز

شروع به کار ترانوس

طبق اخبار هالیوود مووی 21 هولمز که اکنون 38 سال دارد. Theranos را در سال 2003 در سن 19 سالگی راه اندازی کرد. پس از آن از دانشگاه استنفورد انصراف داد تا به طور تمام وقت این شرکت را دنبال کند. پس از یک دهه، هولمز با این ادعا که Theranos فناوری اختراع کرده است که می تواند با استفاده از چند قطره خون گرفته شده از انگشت، طیف وسیعی از پارامترهای سلامتی را به طور دقیق و قابل اعتماد آزمایش کند، شروع به جلب نظر مطبوعات کرد.

ترانوس 945 میلیون دلار از سرمایه گذاران از جمله غول رسانه ای روپرت مرداک، بنیانگذار اوراکل، لری الیسون، خانواده Walmart’s Walton و خانواده میلیاردر وزیر سابق آموزش Betsy DeVos به دست آورد. ترانوس در اوج خود 9 میلیارد دلار ارزش داشت و هولمز را روی کاغذ میلیاردر کرد. او روی جلد مجلات مورد ستایش قرار گرفت و اغلب یقه‌ی اسکی مشکی به تن داشت که باعث می‌شد با استیو جابز، مدیرعامل فقید اپل مقایسه شود.

این شرکت پس از تحقیقاتی که وال استریت ژورنال در سال 2015 انجام داد، شروع به بازگشایی کرد. Theranos به دستگاه‌های تولید شخص ثالث از شرکت‌های آزمایش خون سنتی متکی بود.

الیزابت هلمز

سقوط ترانوس

در سال 2016 ترانوس نتایج دو سال آزمایش خون را باطل کرد. در سال 2018 هولمز و ترانوس اتهامات “کلاهبرداری گسترده” را با کمیسیون بورس و اوراق بهادار حل و فصل کردند. اما هیچ یک از این اتهامات را به عنوان بخشی از معامله نپذیرفتند یا رد نکردند. ترانوس خیلی زود منحل شد و جلسات دادگاه آن شروع شد.

بیش از 100 نفر نامه هایی در حمایت از هولمز به داویلا نوشتند و از او خواستند در حکم او نرمش کنند. هلمز و شریک زندگی او، که در سال 2017 با هم آشنا شدند، یک پسر کوچک دارند. هولمز همچنین باردار است. گویا بارداری او در روند صدور حکم تاثیر بسیاری داشته است.

مارک مک دوگال، وکیل مدافع و دادستان فدرال سابق قبل از جلسه دادگاه به CNN Business گفت این واقعیت که هولمز یک فرزند خردسال دارد می تواند بر نحوه محکومیت او تأثیر بگذارد.

منبع CNN

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =