رده‌بندی تمامی فیلم‌های مردعنکبوتی

از سال ۲۰۰۲ تاکنون، مردعنکبوتی در صدر گیشه سینما قرار داشته. اما کدام فیلم موفق بوده و کدام یک نبوده؟
اسپایدرمن

مردعنکبوتی از زمان رفتن به روی پرده نقره‌ای سینما، به یکی از نمادین‌ترین شخصیت‌های مارول تبدیل شد. در طول دو دهه گذشته، فیلم مردعنکبوتی زیادی داشتیم. هر سه آنها در آخرین فیلم این فرنچایز، یعنی Spider-Man: No Way Home، دور هم جمع شدند.

لینک مرتبط: ۱۰ بازیگری که بیش از یک نقش نمادین ایفا کرده‌اند

هر نسل از مردعنکبوتی چیزی منحصر به فرد برای این شخصیت به ارمغان آورد. توبی مگوایر هر آن چیزی است که یک مردعنکبوتی باید باشد. اندرو گارفیلد به زندگی پر هرج و مرج او می‌پردازد. و در نهایت تام هالند به عنکبوتی ما اجازه می‌دهد تا به انتقام‌جویان بپیوندد.

هشدار: این مقاله دارای اسپویل از تمامی فیلم‌های این عنوان از جمله No Way Home می‌باشد!

۸/۸

Amazing Spider-Man 2

یک ضرب‌المثل وجود دارد مبنی بر اینکه دیوانگی یعنی انجام کاری برای بارهای متوالی و انتظار نتایج متفاوت. متاسفانه، این دقیقا چیزی است که مردعنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ مرتکب شد. مانند فیلم سینمایی Spider-Man 3 ساخت سال ۲۰۰۷، این فیلم هم داستانی جاه‌طلبانه با خط داستانی پر از جزئیات و چند شرور دارد.

در نهایت، سونی به قدری روی شش خبیث متمرکز شد که فراموش کردند باید روی شخصیت‌های دیگر هم وقت بگذارند. در حالی که اسپایدرمن بازسازی‌شده به موفقیت بزرگی در MCU دست پیدا کرد، طرفداران هنوز هم کنجکاوند که Amazing Spider-Man 3 چگونه خواهد بود.

۷/۸

Spider-Man 3

بعد از دو فیلم انقلابی Spider-Man و Spider-Man 2، بسیار جای تعحب دارد که که Spider-Man 3 سم ریمی به عنوان فاجعه‌ای غیرقابل جبران اکران شد. شکست این فیلم را می‌توان به دلیل عدم کنتل خلاقیت سم ریمی به عنوان کارگردان دانست.

اگرچه ریمی با اعتراف به اینکه سعی کرد‌ از دستاورد فوق‌العاده‌ای که Spider-Man 2 بدست آورده، پیشی گیرد. اما گنجاندن ونوم در این فیلم به بزرگترین ضرر برای فیلم تبدیل شد. در کنار تبدیل جیمز فرانکو به گابلین جدید و معرفی سندمن توماس هادن چرچ، اضافه کردن یک شخصیت منفی و خط داستانی سوم سرنوشت شومی را برای فیلم رقم زد.

۶/۸

Amazing Spider-Man

Amazing Spider-Man اگرچه معمولا به عنوان گوسفند سیاه خانواده مردعنکبوتی شناخته می‌شود، اما اعتبار کافی برای شکل‌دادن به اسپایدرمن را روی پرده نقره‌ای ندارد. اگرچه فیلم دوم ممکن است مشکلاتی داشته باشد، اما این فیلم برای توسعه دنیای پیتر پارکر عالی بود.

علاوه بر این، اما استون، همبازی گارفیلد، عشق پیتر، یعنی گوئن استیسی را ایفا می‌کند. این فیلم گویی فراموش کرده که جزوی از خانواده عنکبوتی است و عضو اصلی خود یعنی اکشن را در خود کم دارد.

۵/۸

Spider-Man: Homecoming

بخش عمده‌ای از موفقیت Spider-Man: Homecoming را می‌توان به این حقیقت نسبت داد که تام هالند در نقش پیتر پارکر و رابرت داونی جونیور در نقش تونی استارک در کنار هم بودند. این کار اگرچه یک تاکتیک هوشمندانه از سوی کوین فایگی و مارول استودیوز بود، اما باعث شد تا بازگشت به خانه به ضعیف‌ترین فیلم این سه‌گانه تبدیل شود. شاید هم به این دلیل باشد که مردعنکبوتی در بیشتر این فیلم نمی‌تواند کارها را به تنهایی انجام دهد.

البته این به آن معنا نیست که اولین فیلم مارولی جان واتس بد است، در این فیلم شاهد حضور شروری سابقه‌دار هستیم. همچنین حضورهای افتخاری چون حضور استنلی در این فیلم وجود دارند.

۴/۸

Spider-Man: Far From Home

چیزی که دور از خانه آن را دارد و بازگشت به خانه نه، مسخرگی‌ای است که با وجود میستریو از بین ر‌فته. جیک جیلنهال علی رغم لباس و کلاهخود عجیبش، موفق می‌شود برای مردعنکبوتی و دوستانش حس خطری را به تهدیدی واقعی تبدیل کند.

دور از خانه اولین باری است که پیتر پارکر تام هالند بدون کمک مربی فقید خود، مرد آهنی، باید با یک تهدید مواجه شود. پیتر باید با هوش و ذکاوت خودش یکه و تنها در پل برج لندن با میستریو روبرو شود. پیروزی پیتر دیری نمی‌پاید و ویلن داستان، فیلمی را منتشر می‌کند و هویت عنکبوتی ما را فاش می‌کند.

۳/۸

Spider-Man

«قدرت زیاد، مسئولیت زیادی به همراه دارد» اگرچه قدمت این نقل قول به دوران باستان باز می گردد، اما این نقل قول بیشتر بخاطر ارتباط آن با عمو بن در مردعنکبوتی اصلی سال ۲۰۰۲ اثر سم ریمی شناخته می‌شود. درست مثل این نقل قول، سم ریمی مسئولیت بزرگی برای شروع موفقیت‌آمیز سری اسپایدی بر دوش داشت.

خوشبختانه، اجرای قوی توبی مگوایر در نقش پیتر پارکر و ویلم دفو در نقش نورمن آزبورن (گرین گابلین) Spider-Man را به فیلمی سرشار تصاویر نمادین مانند مرگ بن پارکر و بوسه وارونه پیتر و ام‌جی تبدیل کرد. این فیلم در سال ۲۰۰۲ در هموار کردن راه برای دیگر فیلم‌های ابرقهرمانی موثر بود.

۲/۸

Spider-Man 2

از مدت‌ها پیش مشخص شد‌ه بو‌‌د که Spider-Man 2 سم ریمی بزرگ‌ترین فیلم مردعنکبوتی تمام دوران است. البته نه بزرگ‌ترین فیلم ابرقهرمانی تمام دوران. هر چند رقابت شدیدی بین این فیلم و فیلم شوالیه تاریکی نولان وجود دارد. در این فیلم که ادامه‌ای بر فیلم قبلی ا‌ست، پیتر برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کند.

در نتیجه، بطور ضمنی گفته‌ می‌شود که پیتر بخاطر استرس‌های زندگی روزمره، ابرقدرت خود را از دست می‌دهد. مبارزه معروف قطار این فیلم را به اوج خود می‌رساند و آن را به فیلم ابرقهرمانی فوق‌العاده‌ای تبدیل می‌کند.

۱/۸

Spider-Man: No Way Home

در حالی که می‌توان این گونه نتیجه گرفت که مردعنکبوتی ۲، فیلم برتر است، مردعنکبوتی: راهی به خانه نیست، موفقیت بزرگی برای سونی رقم زد. در سومین فیلم، پیتر با دکتر استرنج آشنا می‌شود، آنها سعی می‎‌کنند آسیی که میستریو در فیلم قبلی ایجاد کرده بود را از بین ببرند که ناخواسته دریچه چندجهانی را باز می‌کنند.

این فیلم به عنوان یک نامه عاشقانه برای طرفداران عنکبوتی دوست‌داشتنی می‌باشد. این فیلم هر سه اسپایدرمن را در کنار هم نگه می‌دارد.

منبع: CBR

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 6 =