Goodnight Mommy، اقتباس خوب یا بد؟

فیلم Goodnight Mommy در ژانر روانشناسی-ترسناک با بازی نائومی واتس، یک فیلم بازسازی شده است که به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کم پیش می‌آید که فیلم‌های بازسازی به خوبی نسخه اصلی خود باشند؛ به خصوص در ژانر ترسناک!

برای اثبات این حرف فقط کافی‌ست نسخه‌های بازسازی‌شده و فاجعه‌یPsycho ، The Fog و Flatliners را به یاد بیارید.

البته که نمی‌توان از موارد استثنا در این باره چشم‌پوشی کرد. فیلم Let Me In مت ریوز ساخته شده در سال 2010 در حقیقت یک ورژن خوب از بازسازی فیلم Let The Right One In اثر آلفردسن بوده است.

شاید از خود بپرسید همه این‌ها چه ربطی به فیلم Goodnight Mommy دارد؟

باید بدانید که فیلمی که حالا در حال استریم است، یک نسخه بازسازی‌شده از فیلمی اتریشی به همین نام و تولیدشده در سال 2014 است.

خطر لو رفتن داستان در ادامه متن

Goodnight Mommy 2022
شب بخیر مامان 2022

نگاهی اجمالی به نمرات و نقد فیلم Goodnight Mommy

در جست و جوی گوگل با نمره 3.2 از 5 مواجه می‌شویم که نمره نسبتا خوبی است و نشان می‌دهد که برای اکثریت بینندگان، Goodnight Mommy یک فیلم معمولی بوده است.

Goodnight Mommy 2022
شب بخیر مامان 2022
 نمرات و بررسی

در سایت IMDb هم به نتیجه‌ای مشابه می‌رسیم. این فیلم با گرفتن نمره 5.6 از 10 در رده نسبتا خوب قرار دارد.

Goodnight Mommy 2022
شب بخیر مامان 2022
 نمرات و بررسی

داستان از چه قرار است؟

در هر صورت داستان در هر دو فیلم، چه سال 2022 و چه 2014 تفاوت چندانی ندارد.

داستان درباره برادران دوقلو، الیاس و لوکاس است که قرار است مادر بازیگرشان را ملاقات کنند. اما مسئله این است؛ مادرشان مثل قبل نیست!

نائومی واتس (Diana  – Twin Peaks -The Watcher) نقش مادر را بازی می‌کند و یک ماسک پزشکی بر چهره دارد اما تفاوت ظاهری مادر، تنها چیزی نیست که پسرها نگرانش هستند.

Goodnight Mommy 2022
شب بخیر مامان 2022

مادر خون‌گرم و مهربان آن‌ها، به شدت سرد و خشک است و رفتارهایش تا حدی خشونت‌آمیز است و بابت همین رفتارها، الیاس و لوکاس تصور می‌کنند که شخصی که زیر ماسک پنهان شده، مادرشان نیست.

و اینجاست که معمای اصلی هر دو فیلم مطرح می‌شود: آیا دوقلوها در حال زندگی با مادرشان هستند؟ یا خانه را با شخصی غریبه به خانه آن‌ها وارد شده‌اند؟

اگر فیلم اصلی را دیده باشید جواب این سوالات را می‌دانید. هرچند که باید ذکر کرد، با وجود یکسان بودن داستان، این دو فیلم در صحنه‌ها و نقاط کلیدی ماجرا، کمی متفاوت هستند و اگر فیلم اصلی را دیده باشید، راحت‌تر متوجه منظور این نقد و بررسی‌ها خواهید شد.

آیا این باعث می‌شود Goodnight Mommy فیلم خوبی نباشد؟

پاسخ به این سوال به دیدگاه خودتان بستگی دارد. Goodnight Mommy سال 2022 به بدی فیلم‌هایی که در ابتدا مثال زدیم نیست. در حقیقت بعضی از خلاقیت‌های کارگردان و بازی خوب بازیگران آن، قابل تحسین است.

تفاوت‌ها و شباهت‌ها با نسخه اصلی چه قدر است؟

اما نسخه بازسازی شده، به دلهره‌آوری نسخه اصلی آن نیست و بعضی از تغییرات آن، شما را ناامید می‌کند.

در نسخه سال 2014، شخصیت مادر بسیار بی‌رحم‌تر و شک‌برانگیزتر رفتار می‌کند به گونه‌ای که مخاطب حتی به انسان بودن او شک می‌کند. او هیچوقت تایید نمی‌کند که مادر واقعی آن‌ها هست یا نه.

در نسخه 2022 این فیلم، شخصیت مادر انسان‌گونه‌تر رفتار می‌کند و به پسرها می‌گوید که مادرشان است. او همچنان عجیب رفتار می‌کند اما به اندازه نسخه اصلی مرموز نیست.

Goodnight Mommy 2022
شب بخیر مامان 2022

در هردو فیلم، پسرها پس از اینکه باور می‌کنند با یک غریبه زیر یک سقف هستند، سعی می‌کنند تا حقیقت را با زور از خودش بشوند.

در نسخه اصلی، خشونت بیشتری راه شاهد هستیم و این صحنه‌ها با وجود دو پسر کوچک، به قدری خشن و شاید ترسناک هستند که ممکن است حالتان را بد کند ولی در نسخه تازه‌تر پسرها مادر را شکنجه نمی‌دهند و فقط به سطلی از آب یخ اکتفا کرده‌اند.

این تغییرات با توجه به انتظارات شما از یک فیلم روانشناسی-ترسناک می‌تواند خوب یا بد باشد.

Goodnight Mommy 2022
شب بخیر مامان 2022

نکته بعدی درباره اکثر فیلم‌های بازسازی و انگلیسی شده وجود دارد. فیلم‌هایی که به زبان انگلیسی بازسازی می‌شوند برای برطرف کردن مشکلات ترجمه و زبانی، معمولا دیالوگ‌های ساده‌تری دارند و پر از سرنخ برای حل معمایی هستند که در زبانی دیگر طراحی شده است.

بنابراین، با اینکه ورژن جدید فیلم بدی تلقی نمی‌شود، اما حسی که فیلم اصلی به شما القا می‌کند را به شما منتقل نمی‌کند.

البته که باید در نظر داشته باشید، اگر نسخه اصلی این فیلم را ندیده باشید، چیزی برای مقایسه وجود ندارد و نمره خوبی هم به آن خواهید داد.

Goodnight Mommy 2022
شب بخیر مامان 2022

ورژن سال 2022 یا 2014، کدام یک را ببینیم؟

پیشنهاد مووی21 این است که اگر برایتان مهم است بهترین تجربه از دیدن یک فیلم و شنیدن یک داستان را داشته باشید و از خشونت بیزار نیستید، نسخه اصلی فیلم را ببینید و اگر هم برای سرگرمی فیلم را به تماشا نشسته‌اید، از نسخه جدید و با کیفیت‌تر این داستان لذت ببرید.

منبع:

TheReviewGeek

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 4 =