جین گدار، سینماگر معروف فرانسوی در سن 91 سالگی از دنیا رفت

سینماگر تاثیر گذار جهان، جین گدار پس از چندین دهه فعالیت در عرصه سینما و توسعه ی مرزهای فیلم سازی در سن 91 سالگی در گذشت...
گدار

جین گدار، یکی از تاثیرگذار ترین چهره های انقلاب سینما در دنیا درگذشت.

سینماگر معروف سوئدی – فرانسوی که یک نماد کلیدی در جنبش فیلم سازی فرانسه بود و سینما را در دهه های 1960-1950 زیر و رو کرد بود در سن 91 سالگی درگذشت.

رییس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون سه شنبه توییتی برای یادبود این کارگردان بزرگ زد و او را “گنجینه ی ملی” خواند.

جین گدار در سوم دسامبر 1930 در پاریس و در یک خانواده ی ثروتمند به دنیا آمد.
هنگام گرفتن مدرک در رشته ی نژاد شناسی در دانشگاه پاریس، حمله ی او به سمت فیلم سازی با ساختن فیلم کوتاه (Operation Concrete) در سال 1954 آغاز شد.

اولین فیلم اصلی او‌ (Breathless) که در سال 1960 منتشر شد که پایکوبی ای برای سینمای بداهه سهل انگارانه بود که بعدها تبدیل به ویژگی استایل او شد.

از کارهای اخیر او میتوان به “Trilogy of Sublime” که یک سه گانه در مورد زنانگی، طبیعت و مذهب است اشاره کرد.


در سال های بعد فیلم های او حول محور موضوعاتی چون بی‌ ثباتی، هتک حرمت و امیال زودگذر میچرخیدند.

گدار

آخرین اخبار سینمای هالیوود را از اینجا بخوانید


بازیگر فرانوسی – دانمارکی، آنا کارینا که چند فیلم برای گدار بازی کرده بود برای مدت کوتاهی همسر گدار بود. او بعدها گفت که بازی در فیلم های گدار یعنی فیلم نامه ای در کار نیست و باید قبل از فیلمبرداری دیالوگ ها را فی البداهه گفت و نوشت.


در طول زندگی کار پر بارش، گدار جوابز بسیاری دریافت کرد. جایزه ی افتخاری سزار در سال های 1987 و 1988 و یک اسکار افتخاری در 2010 تعدادی از آنهاست.


بسیاری از فعالان دنیای فیلم و هنر در فضای مجازی درگذشت گدار رو تسلیت گفتند. آنتونیو باندراس در توییتی از گدار برای “توسعه دادن مرزهای سینما” تشکر کرد.

ادگار ویت، کارگردان فیلم های “Baby Driver” و “Hot Fuzz” هم در توییتی او را “یکی از تاثیر گذار ترین و شناخته شدین ترین فیلم سازان تاریخ” خواند.

منبع: CNN

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هفت =