رتبه‌بندی فیلم های جان ویک

فیلم های جان ویک

پس از چهار اثر فوق‌العاده قوی که در دهه گذشته منتشر شد. اکنون احتمالاً زمان مناسبی است تا سری جان ویک را به عنوان یکی از بهترین‌های تاریخ سینمای اکشن آمریکا معرفی کنیم. چیزی که به عنوان یک فیلم انتقامی ساده و در عین حال رضایت‌بخش آغاز شد، به چیزی بزرگ‌تر تبدیل شد و تبدیل به یک حماسه اکشن/جنایی منحصربه‌فرد شد. اثری که هویت خود را حفظ کرد و در عین حال آزادانه از فیلم‌های اکشن عالیِ قدیمی وام گرفت. با مووی 21 در معرفی فیلم های جان ویک همراه باشید.

4. John Wick (2014)

John Wick از فیلم های جان ویک

جان ویک در سال 2014 همه چیز را شروع کرد. اما در زمان انتشار، احساس می‌شد که واقعاً یک موفقیت شگفت‌انگیز بود. و تنها نکاتی را در مورد اینکه سریال در نهایت به چه چیزی تبدیل می‌شود، می‌داد. در داستان همه چیز در نظر گر‌فته می شد. طرح اصلی آن این بود که یک قاتل سابق پس از اینکه چند گانگستر سگش را می کشند و ماشینش را می دزدند، به دنبال انتقام می رود. سادگی آن بزرگترین نقطه قوت آن است، و به اعتبار آن، فیلم نیز کمی پیچیده تر از آن چیزی است که خلاصه آن نشان می دهد. این عنوان در میان فیلم های جان ویک آخرین رتبه را دارد.

این تنها فیلم جان ویک است که کمتر از دو ساعت است. و همچنین نسبت به فیلم‌های دیگر کمی کم‌هزینه‌تر به نظر می‌رسد، و هر دو عامل آن را از دنباله‌های نهایی‌اش متمایز می‌کنند. تا آنجا که به روایت مربوط می شود، جان ویک اصلی ممکن است فشرده ترین و رضایت بخش ترین داستان را داشته باشد. اما تا آنجایی که صحنه‌های اکشن پیش می‌روند، دنباله‌های آن در نهایت به برتری می‌رسند. اگرچه شایان ذکر است که این فیلم به طرز ماهرانه‌ای بذرهایی را در اطراف یک عالم اموات جنایتکار می‌پاشد که بعداً در مجموعه فیلم شکل می‌گیرد و به درستی کاوش می‌شود.

3. John Wick: Chapter 2 (2017)

John Wick: Chapter 2 از فیلم های جان ویک

با وجود اینکه اولین فیلم از سری جان ویک بیشتر به تلاش شخصیت جان ویک برای انتقام می‌پرداخت، اما توانست در طول مدت زمان نمایش خود، جهان‌سازی بسیار قوی‌تری انجام دهد. این تا حد زیادی به خاطر The Continental اتفاق افتاد، هتلی برای قاتلان و جنایتکارانی مانند جان ویک برای پناه بر‌دن. همچنین توانست به این ایده اشاره کند که افراد زیادی شبیه به جان ویک در آنجا وجود دارند، و اینکه دنیایی که این فیلم‌ها در آن اتفاق می‌افتند دارای تعداد زیادی سازمان‌های جنایتکار، قاتلان وحشی و شخصیت‌های مخوف دیگری است که همگی مایل به پیروی در فیلم هستند.

دانه‌هایی که در فیلم اول کا‌شته شده‌اند در John Wick: Chapter 2 شروع به جوا‌نه زد‌ن می‌کنند. این قسمت اکشن هیجان‌انگیزی مشابه فیلم اول دارد، اما تعدد بیشتری دارد و دامنه مجموعه را گسترش می‌دهد. در اینجا، جان باید با جایزه بزرگی که روی سرش گذا‌شته شد‌ه، مبارزه کند، که طبیعتاً شخصیت‌های مرگبار زیادی را به سمت او سوق می‌دهد. همچنین این قسمت با یک cliffhanger خارق‌العاده به پایان می‌رسد که تماشاچی را برای تماشای قسمت های بعدی بی‌قرار می سازد. این قسمت در میان فیلم های جان ویک رتبه سوم را دارد.

2. John Wick: Chapter 3 – Parabellum (2019)

John Wick: Chapter 3 - Parabellum از فیلم های جان ویک

به لطف نحوه پایان فیلم دوم، John Wick: Chapter 3 2019 – Parabellum می تواند بترکاند. مسلماً، شاید این فیلمی است که با صحنه‌ی آغازینش که بلافاصله پس از پایان فیلم دوم اتفاق می افتد، اوج می گیرد. جان ویک در برابر ارتشی از قاتلان رقیب قرار می‌گیرد که می‌خواهند انعام عظیمی را که برای سر او گذا‌شته‌اند دا‌شته باشند، و این منجر به ایجاد صحنه‌های اکشن جالب و سرگرم‌کننده می‌شود. این قسمت در میان فیلم های جان ویک رتبه دوم را از آن خود کرد‌ه.

بعد از نیم ساعت اول، اکشن کمی بی امان می شود، اما هنوز سکانس های در مقیاس بزرگ زیادی وجود دارد که می توان بعد از پایان اولین اکت از آن لذت برد. افزایش اکشن بیش از حد به طور شگفت انگیزی باعث می شود که جان ویک سوم حتی از دو قسمت اول بهتر شود و مانند قسمت دوم این مجموعه، John Wick: Chapter 3 نیز با پایانی دراماتیک به پایان می رسد که احتمالاً بینندگان را تشنه‌ی دیدن قسمت چهارم می کند.

1. John Wick: Chapter 4 (2023)

John Wick: Chapter 4 از فیلم های جان ویک

چهارمین و جدیدترین فیلم از مجموعه فیلم های جان ویک، با معجزه‌ای، بهترین فیلم آن است. مطمئناً این اثر یک فیلم بسیار طولانی است. بسیاری از صحنه‌های آن به‌خاطر این‌که بیش از حد عالی هستند، احمقانه هستند. با این حال، مرز بین جالب و مضحک را چنان مؤثر طی می‌کند که مقاومت در برابر جذابیت‌های آن غیرممکن است.

John Wick: Chapter 4 یک فیلم اکشن محصول سال 2023 است، و ممکن است به عنوان بهترین اثر سال ظاهر شود، اگرچه در اواخر ماه مارس اکران می شود، که از سال 2023 حتی یک چهارم هم نگذشته. این اثر یک داستان جذاب و حماسی است که جان را در برابر خطرناک‌ترین دشمنانش قرار می‌دهد.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هشت =