رتبه‌بندی بهترین انیمیشن های اسکار

اگرچه انیمیشن‌ها بیش از صد سال است که وجود داشته‌اند، این بخش از صنعت سینما، از دوران طلاییِ اولیه‌ی انیمیشن در پی اولین کارتون‌های والت دیزنی و آثار کلاسیکش مانند سفید برفی و هفت کوتوله و پینوکیو شکل گرفت. با این حال، علیرغم محبوبیت این آثار، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار تا سال 2002 دسته بهترین انیمیشن بلند را به مراسم اضافه نکرد‌ه بودند. ساخت فیلم‌های انیمیشنی قبل از شروع قرن به دلیل محدودیت‌های تکنولوژیکی از نظر فنی گسترش کمتری داشت، اما از آن زمان به بعد به طور تصاعدی پیشروی کرد و از نظر پیشرفت به ارتفاعات خارق‌العاده‌ای رسید. و اگر به دنبال این هستید که بهترین انیمیشن های اسکار در تاریخ کدام آثار هستند، در این مقاله با مووی 21 در معرفی انیمیشن های اسکار همراه باشید.

10. Zootopia (2016)

Zootopia از بهترین انیمیشن های اسکار

اولین فیلم دیزنی در این لیست که همکاری با پیکسار نیست، Zootopia است. این اثر که مخاطبان را به دنیای زیبای حیوانات، طبیعت و دنیای زیرینِ جنایتکار دعوت می کند. زوتوپیا که برنده اسکار بهترین انیمیشن بلند شد، حول محور افسر پلیس خرگوش، جودی هاپس (جنیفر گودوین) می چرخد. و او با اکراه با روباه کلاهبردار، نیک وایلد (جیسون بیتمن) شریک می شود تا از یک توطئه‌ی شستشوی مغزی پرده بردارد.

این دومین انیمیشن استودیوی انیمیشن والت دیزنی بود که پس از فروزن در سال 2013، بیش از یک میلیارد دلار در گیشه به دست آورد. این فیلم شامل رفرنس‌های متعددی به دیگر آثار مرتبط با دیزنی، مانند Moana و Wreck-It Ralph بود. زوتوپیا یکی از بهترین انیمیشن های اسکار است.

9. Ratatouille (2007)

Ratatouille از بهترین انیمیشن های اسکار

راتاتویی، که در ایران با نام موش سرآشپز شنا‌خته می‌شود، یکی از بهترین فیلم‌های مربوط به غذاست، و با تحسین فوق‌العاده تماشاگران و مخاطبان سینما روبرو شد. این اثر در آن زمان به موفق‌ترین انیمیشن سینمایی در فرانسه تبدیل شد. رمی (با صداپیشگی پاتون اسوالت)، موشی صحرایی است، که رویای تبدیل شدن به یک سرآشپز در سطح جهانی را در سر می پروراند و با مردی دست و پا چلفتی، یعنی لینگوئینی (با صداپیشگی لو رومانو) که اهداف رمی با او همسو است، دوست می شود. نیازی به گفتن‌ نیست که رمی در متقاعد کردن انسانها برای راه داد‌ن او به آشپزخانه مشکل دارد.

با این انیمیشن، پیکسار بار دیگر سطح بالای خود را نشان داد. این کمپانی بیش از یک میلیون مو را روی رمی به صورت متحرک طراحی و تولید کرد. و موش‌های خانگی را در استودیو نگه داشت تا بتوان روی را برای ساخت انیمیشن‌های دقیق‌تر مطالعه کند. این فیلم در میان سرآشپزهای حرفه ای، به ویژه آنتونی بوردین، بسیار محبوب بود، و توجه پیکسار به جزئیات را در رابطه با غذا، که زبان واقعی زندگی‌ست، تحسین کرد.

8. Finding Nemo (2003)

Finding Nemo از بهترین انیمیشن های اسکار

به طور بالقوه، تحسین‌شده‌ترین اثر پیکسار، در جستجوی نمو است، که سومین جایزه‌ی اسکارِ بهترین انیمیشن بلند آکادمی را در سال 2004 دریافت کرد. این اثر توسط اندرو استانتون و لی آنکریچ، که هر دو کهنه‌کارِ پیکسار هستند، کارگردانی شد‌ه است. در جستجوی نمو از بهترین انیمیشن های برنده اسکار است.

نمو (با صداپیشگی الکساندر گولد) دلقک‌ماهیِ جوانی است که از خانه‌اش ربو‌ده شد‌ه و پدرش مارلین (با صداپیشگی آلبرت بروکس) تمام اقیانوس را جستجو می کند تا او را نجات دهد. این انیمیشن، اثری دلچسب و وهم‌آور است زیرا مارلین به اعماق تاریک دریا سفر می‌کند، با دشمنان ترسناک روبرو می‌شود و در عین حال با ماهیِ دیگری به نام دوری (با صداپیشگی الن دی جنرس) دوست می‌شود.

7. Inside Out (2015)

Inside Out از بهترین انیمیشن های اسکار

هشتمین اثر پیکسار که برنده این جایزه شد‌ه است، «درون بیرون» است که داستان دختری به نام رایلی را دنبال می‌کند. دختری که احساسات درونی او (شادی، خشم، غم و غیره) برای حفظ هم‌ایستایی بدن او در میان تغییرات عمده زندگی، تلاش می‌کنند. این انیمیشن، اثری است که در آن شرور یک مفهوم انتزاعی است: سلامت روان.

در واقع، پیکسار با روانشناسان مطرحی مشورت کرده بود تا عملکرد مغز را به درستی به تصویر بکشد، که در ادامه عناصری را در اثر الهام بخشید، مانند حافظه بلندمدت رایلی و تصاویر والدینش که روی کارت‌های بازی ظاهر می‌شوند. همگی این‌ها دست در دست هم دادند و اثر شاهکاری را خلق کردند و آن را تبدیل به یکی از بهترین انیمیشن های اسکار کردند.

6. Toy Story 3 (2010)

Toy Story 3 از بهترین انیمیشن های اسکار

داستان اسباب بازی 3 که یازده سال پس از قسمت قبلی خود منتشر شد، در سال 2010 برای اولین بار به نمایش درآمد و نسل جدیدی را (و با استقبال از نسل قبلی) به اسباب بازی های محبوب، یعنی وودی و باز معرفی کرد. مشاهده دوباره این اسباب‌بازی‌های جادویی روی پرده‌ی سینما قطعاً تماشایی بود. به‌ویژه که اولین قسمت از داستان اسباب‌بازی، اولین فیلم انیمیشنی CGI (سه‌بعدی) در جهان بود که الهام‌بخش دنیای کاملاً جدیدی از فیلم‌سازی بود.

این فیلم برنده بهترین انیمیشن بلند در کنار بهترین آهنگ اصلی، با نام «We Belong Together» اثر رندی نیومن شد. چیزی که Toy Story 3 را از قسمت‌های قبلی‌اش متمایز می‌کند، سیصد و دو شخصیت فوق‌العاده، جزئیات انیمیشنی و نورپردازی فوق‌العاده، و همچنین سکانس خداحافظی اسباب‌بازی‌ها با اندی است.

5. Up (2009)

Up از بهترین انیمیشن های اسکار

بالا، داستانی صادقانه درباره دوستی، ماجراجویی و ارزشِ خانه و خانواده است. این فیلم در سال 2010 موفق به دریافت دو جایزه اسکار شد و در سال 2009، اولین فیلم انیمیشنی بود که در جشنواره فیلم کن نامزد شد و مورد تشویق ایستاده قرار گرفت. Up، با وجود نمای رنگارنگی که بادکنک‌ها در آن ایجاد کرد‌ه‌اند، به عنوان یکی از احساسی ترین آثار پیکسار تا به امروز شناخته می شود. حتما شما هم با انتخاب این اثر به عنوان یکی از بهترین انیمیشن های اسکار موافق هستید.

کارل فردریکسن (با صداپیشکی ادوارد اسنر) بلافاصله پس از مرگ غم انگیز همسرش، از صدها بادکنک برای بلند کر‌دن و پرواز دا‌دن خانه خود در هوا استفاده می کند و قصد دارد که به ونزوئلا پرواز کند. کارل با پسر پیشاهنگی به نام راسل (با صداپیشگی جردن ناگای) در جستجوی آبشار عرفانیِ بهشت ​​همراه می شود و با شروری که در جستجوی همان گنج است، مبارزه می کند.

4. WALL-E (2008)

WALL-E از بهترین انیمیشن های اسکار

این رباتِ جمع‌کننده زباله، دوستدار سلام دالی و نجات‌دهنده جهان، از زمان اولین حضور خود بر روی پرده‌ی سینما در حدود پانزده سال پیش، قلب‌های مخاطبان را دزدید. WALL-E اسکار بهترین انیمیشن بلند خود را در سال 2009 دریافت کرد، اما در مجموع در 6 جایزه از جمله بهترین فیلمنامه اصلی و بهترین تدوین صدا، نامزد دریافت جایزه شد.

در یک زمین پسا آخرالزمانی، وال-ای آخرین ربات باقیمانده روی این سیاره است که برای تمیز کر‌دن زمین، در حالی که انسان ها در پناهگاهی موقتی در فضا نگهداری می‌شوند، طراحی شد‎‌ه است. اما وال-ای در نهایت متوجه می‌شود که مأموریت او و سازندگانش آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست. در آن زمان، این بزرگترین پروژه پیکسار بود که بیش از 100000 استوری بورد نیاز داشت.

3. Coco (2017)

Coco از بهترین انیمیشن های اسکار

یکی از آثار تحسین‌شده‌ی پیکسار، کوکو است که در نوامبر 2017 وارد سینماها شد و به سرعت مورد توجه آکادمی اسکار قرار گرفت. کوکو از همان فرمول موسیقایی که در بسیاری از تولیدات دیزنی یافت می شود، پیروی می کند، اما نه در سبک آوازهای پرنسسی، بلکه ترانه‌های زیبا و پرمفهوم. این فیلم نه تنها عنوان بهترین انیمیشن بلند را به خود اختصاص داد، بلکه جایزه‌ی بهترین آهنگ اورجینال را نیز کسب کرد.

داستان کوکو درباره پسر جوانی به نام میگل است، موسیقی‌دانی که در میان افراد متنفر از موسیقی زندگی می‌کند و در جستجوی خود واقعی‌اش به سرزمین مردگان سفر می‌کند. کوکو یکی از شاهکارهایی است که عنوان بهترین انیمیشن برنده اسکار شایسته‌ی آن است.

2. Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)

Spider-Man: Into the Spider-Verse از بهترین انیمیشن های اسکار

Spider-Man: Into the Spider-Verse، تلفیقی از کمیک‌بوک‌های قدیمی و فیلم‌های مدرن است. که هر دو تکنیک انیمیشن رایانه‌ای را با تصاویر قدیمی و دست‌کش ترکیب می‌کند. این انیمیشن توسط Sony Pictures Animation سا‌خته شد و به دلیل ماهیت دقیقِ سبکی که داشت، به بزرگترین تیم انیماتورها نیاز داشت. این انیمیشن، یکی از بهترین آثار ابرقهرمانیِ تمام دوران است.

داستان حول محور مایلز مورالز، یک نوجوان اهل بروکلین می‌چرخد که توسط یک عنکبوت رادیواکتیوی گاز گر‌فته می‌شود و در پی مرگ پیتر پارکر، مرد عنکبوتیِ جدید نیویورک می‌شود. برای کارگردانان اثر مهم بود که شخصیت‌های اثر، درست به همان سبکی سا‌خته شوند که کمیک‌هایشان است؛ و همین امر سبب ایجاد و به تصویر کشید‌ه شد‌ن سبک‌های بسیاری در این انیمیشن شد.

1. Spirited Away (2001)

Spirited Away از بهترین انیمیشن های اسکار

اگرچه این انیمه در سال 2001 در ژاپن نمایش داد‌ه شد، اما Spirited Away به دلیل اکران بعدی در ایالات متحده واجد شرایط نامزدی اسکار در سال 2003 شد. Spirited Away در سال 2002 اولین برنده‌ی جایزه‌ی بهترین انیمیشن بلند شد. این اثر که با نام «شهر اشباح» در ایران شنا‌خته می‌شود، نظر بینندگان سراسر جهان را به خود جلب کرد و بدون توجه به به اینکه اثری ژاپنی است، یکی از بهترین فیلم‌های تمام دوران محسوب می‌شود.

استودیو جیبلی، مسئول ساخت این انیمه بود و کارگردانی اثر به عهده کسی نبود جز هایائو میازاکی. انیمه‌های میازاکی به خوش‌نامی و جادویی بودن معروفند. از دیگر آثار این کارگردان و استودیو می‌توان به پرنسس مونونوکه و همسایه‌ی من توتورو اشاره کرد. Spirited Away ماجرای یک دختر جوان به نام چیهیرو را به تصویر می کشد که در شهر جدیدی با ارواح، جادوگران و جانوران افسانه ای روبرو می شود.

منبع: Collider

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 5 =