اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا پس از شکست مذاکرات قرارداد

اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا

هزاران نویسنده اتحادیه‌ای می‌گویند حقوق منصفانه دریافت نمی‌کنند. اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا آغاز شده و باعث شده تولیدات تلویزیونی متوقف شوند. دلیل این اعتراضات این است که مذاکرات پرمخاطره بین یک انجمن صنفی و یک انجمن تجاری که نمایندگی استودیوهای هالیوود را بر عهده دارد، صورت گرفت و این مذاکرات در نهایت به هیچ نتیجه ای نرسید. در صورتی نویسندگان انتظار داشتند دستمزد آنها افزایش پیدا کند.

هیئت مدیره انجمن نویسندگان آمریکا گفت که نویسندگان با یک «بحران وجودی» مواجه هستند. اتحادیه در بیانیه‌ای گفت: «رفتار شرکت‌ها باعث شده ارزش کار نویسندگان زیر سوال برود. آنها با این مذاکره به حرفه نویسندگی خیانت کردند.»

اتحاد تولیدکنندگان تصاویر متحرک و تلویزیون،  یک انجمن تجاری که از طرف استودیوها، شبکه‌های تلویزیونی و پلتفرم‌های استریم چانه‌زنی می‌کند. این اتحادیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیشنهاد آن شامل «افزایش سخاوتمندانه غرامت برای نویسندگان» است.

اعتصاب نویسندگان هالیوود

مشکلات اصلی اتحادیه نویسندگان

گفته می شود مشکلات اصلی شامل پیشنهادات اتحادیه‌ای است که شرکت‌ها را ملزم می‌کند برنامه‌های تلویزیونی را با تعداد معینی از نویسندگان برای یک دوره زمانی مشخص، «چه لازم باشد یا نه» به کار گیرند.

اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا ، پخش برنامه تلویزیونی و آنلاین و احتمالاً برخی از فیلم‌ها را مجبور به توقف خواهد کرد. این توقف صنعت سرگرمی را متحول می‌کند.

طبق اخبار هالیوود مووی 21 در برخی موارد  تاثیر اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا بلافاصله مشخص خواهد شد. برای مثال برنامه‌های Late-night talk در این هفته پخش نشد. در موارد دیگر تهیه‌کنندگان سریال‌های درام و کمدی ممکن است مجبور شوند فصل‌های خود را کوتاه کنند یا به طور کلی فیلمبرداری را به تاخیر بیندازند.

بر اساس یک خبری، قسمت جدید Saturday Night Live این هفته از شبکه NBC “” که قرار بود پیت دیویدسون با لیل اوزی ورت به عنوان مهمان موسیقی در برنامه حضور داشته باشند، به دلیل اعتصاب لغو شد. تا اطلاع ثانوی این برنامه تکرار هفته های گذشته را پخش خواهد کرد.

توقف کار در بحبوحه تحولات شدید اقتصادی و فناوری در حالی در هالیوود رخ می‌دهد که نویسندگان نگران آینده کاری خود هستند. خصوصا با روی کار آمدن هوش مصنوعی معلوم نیست سرنوشت این حرفه چ خواهد شد.

اعتصاب نویسندگان هالیوود

سهام و خواسته ها

اعضای WGA به دنبال افزایش دستمزد و تغییرات ساختاری در کسب و کار هستند. زیرا شیوه ای که در حال حاضر وجود دارد، به گفته آنها امرار معاش را دشوارتر کرده است. طبق آمار WGA، در سال‌های اخیر در بحبوحه انفجار پلتفرم‌های استریم مانند نتفلیکس و دیزنی پلاس، میانگین دستمزد نویسنده-تهیه‌کننده ۴ درصد یا ۲۳ درصد در صورت تعدیل تورم کاهش یافته است.

WGA در یک مصاحبه با عنوان «نویسندگان به کار خود ادامه نمی‌دهند» در ۱۴ مارس گفت: «شرکت‌ها از انتقال به استریم برای کاهش دستمزد نویسنده و جدا کردن فیلمنامه از تولید استفاده کرده‌اند. این موضوع شرایط کاری را برای نویسندگان سریال در همه سطوح بدتر می‌کند».

این انجمن افزود که نویسندگان با حداقل دستمزد کار می کنند. در مقابل حقوق مدیران ارشد سرگرمی در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

در یک پیام ویدئویی که در 11 آوریل منتشر شد. دانیل سانچز-ویتزل یکی از اعضای کمیته مذاکره WGA گفت: “این یک چرخه مذاکره معمولی نیست” و افزود: “ما داریم می جنگیم. برای بقای اقتصادی نویسندگان و ثبات حرفه آنها.»

نویسندگان اتحادیه به‌ویژه از این که سریال‌های استریم قسمت‌های کمتری نسبت به سریال های تلویزیونی دارد، ناامید هستند و همین امر حفظ درآمد ثابت را دشوار می‌کند.

رافائل باب واکسبرگ خالق مجموعه انیمیشنی نتفلیکس «BoJack Horseman» در مصاحبه ای با «اخبار شبانه NBC»، خواسته های نویسندگان را با یک عبارت واضح توضیح داد.

او گفت: ما پول بیشتری می خواهیم. ما به اندازه کافی پول می‌خواهیم تا با انجام کاری که دوست داریم، امرار معاش کنیم.»

در پایان باید دید افزایش حقوق نویسندگان به کجا خواهد رسید.

منبع Nbcnews

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یک =