بلک آدام، قهرمان یا ضدقهرمان؟

یازدهمین فیلم دی‌سی به نام بلک آدام، به نمایش درآمده است اما نقدهایی به آن وارد است که در مووی21 به آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.
بررسی بلک آدام

اگر طرفدار دی‌سی کامیکس باشید خبر دارید که یازدهمین فیلم دی‌سی با نام بلک آدام به تازگی به نمایش درآمده است.

این فیلم به کارگردانی ژاومه کویت-سرا (Jungle Cruise – Non-Stop – Orphan) و اسپین‌آفی از فیلم Shazam! است.

اکران این فیلم توسط Warner Bros. Pictures بوده است و فروشش به 150 میلیون دلار در جهان رسیده است. (گزارش باکس آفیس)

با اینکه نقدهای وارد بر آخرین فیلم دی‌سی اکثرا نقدهایی منفی است، اما با این حال در مووی21 به بررسی آن خواهیم پرداخت.

خطر لو رفتن داستان در ادامه متن

بلک آدام 2022
black adam
یررسی

بلک آدام و د راک، قوی و شکست ناپذیر؟

بلک آدام (دوئین جانسون) یک ضد قهرمان است که به مدت 5000 سال در زندان بوده است. همین باعث می‌شود دشمن دیرینه‌ای برای ابرقهرمان شزم باشد.

د راک بزرگ، از نظر ساختار بدنی با هرشخص دیگری در دنیای دیسی متفاوت است. نزدیک‌ترین آن‌ها آکوامن با بازی جیسون موموآ است.

 اما هرجور که به داستان نگاه کنیم، دوئین جانسون به قدری قدرتمند و درشت هیکل هست که تصور شود حتی بدون قدرت‌های جادویی هم بتواند هرکسی را روی این سیاره شکست دهد!

بلک آدام 2022
black adam
یررسی

پس چرا دوئین جانسون برای نقش بلک آدام برگزیده شد؟

جانسون در مراحل اولیه ساخت شزم! برای بازی در این نقش علاقه نشان داد. در سال 2014 هم این تصمیم را اعلام و تایید کرد و بعد تهیه کنندگان تصمیم گرفتند یک اسپین‌آف برایش بسازند. بنا بر این جانسون از ابتدای پروژه همراه عوامل اصلی بود.

داستان از چه قرار است؟

بلک آدام در حقیقت داستان این است که یک ضدقهرمان در حقیقت شبیه یک قهرمان است؛ فقط باحال و خفن‌تر. او قانون خودش را وضع می‌کند و همان‌ها را می‌شکند.

تمرکز ماجرا بر این این که تث آدام، آن‌قدرها هم شرور نبود… شاید کمی عصبانی و خشک… که همین باعث می‌شد جانسون از استفاده از قدرت شوخ‌طبعی خود محروم بماند و همین توی ذوق می‌زد.

بازیگران و شخصیت‌ها

این فیلم برخلاف اکثر فیلم‌های دی‌سی صحنه‌های اکشن بسیاری دارد که یکی از علت‌های آن می‌تواند حضور چهار شخصیت از انجمن عدالت باشد. این چهار نفر شامل: دکتر فیت (پیرس برازنان) – سایکلون (کوئینتسا سوئیندل) – هاکمن (آلدیس هاج) – آلبرت روتشتاین (نوحا سنتیتو) هستند.

از دیگر بازیگران فیلم می‌توان سارا شاهی بازیگر نقش آدریانا اشاره کرد که نقشش کمی با آن‌چه در کمیک بود، متفاوت است.

بلک آدام 2022
black adam
بازیگران

چرا عاقل کند کاری…

همه می‌دانیم که ساخت یک فیلم از روی کمیک بوک، کار ساختی است و نیاز به دقت بالا و وفاداری زیاد دارد، اما به نظر نمی‌آید که نویسندگان بلک آدام، به این نکته اهمیت زیادی داده باشند.

البته این تنها تفاوت موجود میان فیلم و کمیک آن نیست و شما می‌توانید این مقاله را به صورت کامل در مقالات مووی21 بخوانید. (بزرگترین تفاوت های بلک آدام: کمیک و سینمایی)

نکته بعدی وجود بدون دلیل 4 نفر از اعضای انجمن عدالت است. آدریانا در طول فیلم این سوال را می‌پرسد که چرا آن‌ها حالا باید ظاهر شوند و خب… واقعا چرا؟

بلک آدام 2022
black adam
یررسی

ساخت فیلم برای ایجاد ترحم؟

درست است که از شخصیت اصلی این فیلم توقع نقشی ضدفهرمان داریم اما با در نظر گرفتن این نکته که «دشمن دشمنم، دوست منه» او کمک بیشتری به جنگ‌جویان آزادی می‌کند تا اعضای انجمن عدالت!

به هرحال این فیلم، فیلم قابل قبولی در دنیای سینمایی ابرقهرمانان نیست و تنها هدقش گویا، بیان داستانی از گذشته و حال بلک آدام است تا دلمان به حالش بسوزد و او را درک کنیم – که اصلا قابل قبول نیست و نویسندگان می‌توانستند قوی‌تر عمل کنند تا مانند فیلم‌های Maleficent با بازی آنجلینا جولی، ما عاشق شخصیتی شویم که فکر می‌کردیم کاملا منفی است!-

الهام گرفته از Variety

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هشت =